Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.04 18:33

Advokatas stebisi dėl ne kauniečiams pabrangintų darželių: tokio precedento nėra buvę

Kauno savivaldybei teisme reiks apginti sprendimą ne kauniečių vaikams darželius pabranginti šešiolika kartų. Ieškinius ruošia ir viena Kauno rajono gyventoja, ir Vyriausybės atstovas. Jo teigimu, miestas turi rūpintis ne savo biudžeto, o vaikų nauda. Tačiau Kaunas šio sprendimo atšaukti nežada, esą savivaldybė miestiečių pinigus turi leisti atsakingai.

Kauno rajone gyvenanti Živilė Zakarauskienė su advokatu ruošia skundą teismui – jos dvyniai lanko lopšelį mieste, kuris daugiavaikei šeimai kainuodavo apie 60 eurų. Moteris sako, kad neramiai laukianti sąskaitos už sausį, kuri, jos skaičiavimu, gali siekti maždaug 400 eurų.

„Šių dienų skaudulys yra, kadangi mokestis daugiavaikei šeimai yra žvėriškas. Mes turime Konstituciją, kuri aiškiai aprašo, kad privilegijų negali būti, turim vaikų teises, pareigas, taip pat švietimo įstatymas aprašo kaip motinos, tėvo, globėjo teisę pasirinkti ugdymo įstaigą, jeigu yra laisvų vietų“, – sako Kauno rajono gyventoja Ž. Zakarauskienė.

„Dar tokio precedento nėra buvę, mes grįžtame į praėjusio amžiaus vidurio Ameriką, kai buvo rasinė diskriminacija, šiuo atveju mes turime diskriminaciją pagal tai, kur žmogus gyvena“, – teigia advokatas Dalius Gintautas.

Savivaldybei teks gintis ir dar vienoje byloje – skundą teismui teiks ir Vyriausybės atstovas. Jis reikalavo, kad Kauno politikai sprendimą dėl didesnių mokesčių ne kauniečių vaikams atšauktų, tačiau taryba jo siūlymą atmetė.

„Priiminėdami tokius teisės aktus politikai turėtų atsižvelgti į vaiko teisių apsaugos konvenciją – visi sprendimai turėtų būti priimami vaiko naudai. Ne biudžeto naudai, ne miesto ir rajono naudai, bet vaiko naudai“, – aiškina Vyriausybės atstovas Andrius Cechanavičius.

Žinios. Vašingtonas ruošiasi vienam svarbiausių politinių įvykių – Donaldas Trumpas skaitys metinį pranešimą

Spalį Kauno taryba nutarė, kad nuo sausio vaiko diena Kauno ikimokyklinėse įstaigose kainuos maždaug 16 kartų brangiau – 9 eurus ir 20 centų. Jei abu vaiko tėvai gyvenamąją vietą deklaravę Kaune – savivaldybė skirtumą kompensuoja ir mokestis nesikeičia. Ne kauniečiai moka visą arba pusę kainos.

Savivaldybė skelbė taip siekianti, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos kauniečiams būtų kuo labiau prieinamos ir žadėjo investicijas į darželius. Kauno vicemerė sako, kad savivaldybė kauniečių pinigus turi leisti atsakingai. Skaičiavimų, kiek toks tarybos sprendimas papildys miesto biudžetą, esą nėra.

„Jokiu būdu mes nesakome, kad kompensavę vieniems, nekompensavę kitiems, mes padarysime kažkokį išskirtinumą. Mes visą laiką stengėmės atnaujinti darželius, jų infrastruktūrą atnaujinti, kad būtų užtikrintas geras maitinimas, kad turėtume papildomas paslaugas ir panašiai, nesiejame šitų dviejų dalykų“, – tvirtina Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė.

Kauno rajono savivaldybė sako kasdien sulaukianti keliasdešimties tėvų, kurių vaikai lanko miesto darželius, skambučių dėl kompensacijų – gauta maždaug šimtas prašymų.

„Daugelis tėvų net buvo nepagalvoję, kad ateis toks laikas – jie buvo priimti į Kauno miesto darželius, mato, kad Kauno miesto darželiuose yra laisvų vietų ir dabar jiems staiga pakilo tokios kainos. Mes kalbame, kad būtų suprantama, jeigu sprendimas galiotų į priekį, tarkime, jeigu norite gauti darželį, mokėkite tokią sumą“, – įsitikinęs Kauno rajono Švietimo skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius.

Kauno rajono bendruomenių atstovai anksčiau teigė, kad didesnis mokestis už darželius ne kauniečiams yra šantažas, siekiant paveikti gyventojus prieš apklausą dėl miesto inicijuoto dalies Kauno rajono teritorijų prisijungimo. Kauno meras Visvaldas Matijošaitis šantažą neigė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi