Lietuvoje

2013.02.05 07:19

Paaiškėjo lietuvių alpinistų žūties aplinkybės

Lietuvos alpinistų bendruomenė gedi tragedijos Prancūzijoje aukų. Pirmadienį nupasakota, kaip vyko dviem lietuviams alpinistams tragiškai pasibaigusi kelionė. 

Lietuvos alpinistų bendruomenė gedi tragedijos Prancūzijoje aukų. Pirmadienį nupasakota, kaip vyko dviem lietuviams alpinistams tragiškai pasibaigusi kelionė.

„Sausio 19 d. jungtinis alpinistų klubas iš Vilniaus išvyko pirmiausiai į Italijos Alpes. (...) Sausio 26 d. alpinistų grupė pasiekė Šamoni miestelį. Į Šamoni atvyko 7 alpinistai“, – žurnalistams pirmadienį teigė Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Damulevičius.

Pasak jo, alpinistai pasiskirstė į mažesnes grupeles, kopimus jie pradėjo vykdyti sausio 29 d.

Nelaimė įvyko Les Droites viršukalnės prieigose. Su kita grupe alpinistai ryšio nepalaikė.

„Išeinant oras buvo geras, tačiau trečiadienio vakare oras subjuro“, – tęsė S. Damulevičius.

Du žuvę alpinistai, pasak jo, sutartu metu ketvirtadienio vakarą susisiekė su kolegomis ir paaiškino negalintys tęsti kopimo dėl pūgos, kasė sniego urvą, saugodamiesi oro sąlygų. Taip pat pranešta, kad vienas alpinistas dingęs.

Penktadienį oras dar suprastėjo, ir gelbėjimo operacija buvo neįmanoma.

„Gelbėtojų sraigtasparnis negalėjo pakilti ir šeštadienį. Dėl stipraus vėjo“, – kalbėjo S. Damulevičius. Pasak jo, Les Droites apylinkėse tuo metu galėjo spausti iki -24 laipsnių šaltis.

Gelbėtojai sekmadienį pastebėjo raudona striuke vilkintį lietuvį, tačiau kontakto užmegzti nepavyko. Išanalizavus nuotraukas, tapo aišku, kad alpinistas jau buvo nebegyvas.

Dėl antrojo alpinisto žūties, anot S. Damulevičiaus, abejonių taip pat nebėra.

Anot asociacijos vadovo, ant kalno įstrigęs alpinistas jau pirmuoju savo pagalbos prašymu informavo, kad jo kolega yra dingęs.

„Kas nutiko, šiuo metu mes pasakyti negalime. Galbūt šitie klausimai net nebus atsakyti“, – atsiduso S. Damulevičius.

Pasak jo, vienas ekspedicijos dalyvis šiuo metu gydomas Prancūzijos ligoninėje. Dar vienas pats dalyvavo gelbėjimo operacijoje.

Ekspedicijos dalyvis: visi buvome puikiai pasiruošę

Ekspedicijos dalyvis Ernestas Markšaitis žurnalistams teigė, jog prieš tragedija pasibaigusį žygį vykę kopimai parodė, kad visi alpinistai Alpėms pasiruošę.

„Tai rodė, kad visi dalyvaujantys yra geros psichologinės, fizinės ir techninės formos“, – kalbėjo E. Markšaitis.

Alpėse lietuviai užsiiminėjo vadinamuoju techniniu alpinizmu. Alpinistai kopė poromis, susirišę virvėmis.

E. Markšaičio teigimu, ekspedicijos dalyviai pasirinko ketvirtosios kategorijos maršrutai – tokio sudėtingumo maršrutai nė vienam alpinistui nebuvo naujiena.

Alpinistas prisiminė pats anksčiau kopęs į Les Droites ir konsultavęs šią viršukalnę šturmavusius kolegas. Pasak jo, prieš kopimą taip pat konsultuotasi su Šamoni gidais – jie esą informavo, kad maršrutai yra geros būklės.

Pagrindine nelaimės priežastimi E. Markšaitis įvardijo oro sąlygas.

„Kalnai yra kalnai. Netgi slidininkai gali pasakyti, kad kalnuose kartais debesis susiformuoja akimirksniu. 20-30 minučių, ir jūs esate debesyje. (...) Tokių reiškinių numatyti neįmanoma“, – tęsė alpinistas, pridurdamas, jog laukta dviejų ramių ir saulėtų dienų ir idealių kopimo sąlygų.

E. Markšaičio teigimu, dvi gyvybes pasiglemžęs maršrutas nepaliko alpinistams išeities. Esą pablogėjus oro sąlygoms tebuvo dvi galimybės – kopti aukštyn arba laukti pagalbos. Galimybės grįžti atgal nebuvo.

„Tiesiog neįmanoma pasikabinti virvių ir saugiai nusileisti“, – prisiminė alpinistas.

DELFI primena, jog praėjusią savaitę Alpėse dingo trys alpinistai iš Lietuvos. Pirmąjį gelbėtojams pavyko surasti. Antrasis sugebėjo atsiųsti SMS žinutę, kurioje nurodė mėginantis gelbėtis nuo šalčio išsikasęs duobę sniege. Sekmadienį ryte pakilęs gelbėtojų sraigtasparnis lietuvio nerado. Vėliau atlikto antrojo skrydžio metu alpinistas buvo pastebėtas gulintis be gyvybės ženklų.

Portalas leudauphine.com informuoja, kad gelbėtojai mėgino lynais nusileisti iki žuvusio lietuvio kūno, tačiau nesėkmingai.