Lietuvoje

2020.02.04 09:59

Jauniškis: Lietuvoje FSB rinko svarbią informaciją, bet operacija buvo neutralizuota

atnaujinta 10.28
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.02.04 09:59

Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą antradienį pristatęs Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis atskleidė, kad Lietuvoje buvo neutralizuota Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) operacija.

„Galiu konstatuoti, kad sąlygos kenkėjiškų ketinimų turintiems veikėjams daryti įtaką strateginiams Lietuvos sprendimams yra ribotos, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad sprendimų priėmėjai Kremliuje yra atsisakę siekių kištis į mūsų valstybės vidinius politinius procesus ar panaudoti kitokias poveikio priemones, pavyzdžiui, per aktyvią žvalgybos tarnybų ar energetikos kompanijų veiklą“, – antradienį spaudos konferencijos metu Seime kalbėjo VSD direktorius.

D. Jauniškis atskleidė, kad Lietuvoje FSB vykdė ilgalaikę operaciją, pasitelkę Rusijos tėvynainių bendruomenę – sistemingai mezgė kontaktus, organizavo Rusijos politiką šlovinančius renginius, platino Kremliaus politiką teigiamai nušviečiančius straipsnius. Tiesa, pasak VSD vadovo, ši operacija buvo neutralizuota.

„Per užvestus kontaktus FSB rinko žvalgybos informaciją apie padėtį tėvynainių bendruomenėje, apie politinę situaciją Lietuvoje, Lietuvos regionuose, apie konkrečius Lietuvos piliečius. Kontržvalgybos pastangomis ši FSB veikla buvo neutralizuota. Visgi norėčiau paraginti Lietuvos piliečius ir ateityje išlikti budriais, ir pranešti VSD pasitikėjimo linija apie panašaus pobūdžio įtartiną veiklą ir kontaktus“, – pasakojo D. Jauniškis.

Dėl P. Čagino veiklos neabejoja

Žvalgybos institucijos prašo suteikti joms informacijos apie, anot jų, Lietuvoje šnipinėjantį FSB pareigūną Piotrą Čaginą, naudojantį fiktyvią Petro Taraškevičiaus tapatybę. Pasak jų, šis atvejis rodo, kaip Rusijos žvalgybos tarnybos bando pasinaudoti Rusijos tėvynainių bendruomenės aktyvistais ir įtraukti juos į nelegalią veiklą.

Anot grėsmių vertinimo, P. Čaginas aktyviai veikia Rusijai bandant plėsti „minkštąją galią“: skleisti Rusijai palankų istorinį naratyvą, formuoti teigiamą jos įvaizdį, daryti įtaką Rusijos tėvynainių bendruomenei.

Kaip teigiama grėsmių vertinimo ataskaitoje, veikdamas iš Kaliningrado srities, P. Čaginas aktyviai mezgė kontaktus su Rusijos tėvynainių organizacijų Lietuvoje atstovais, per juos įvairiuose Lietuvos miestuose organizavo ir finansavo teigiamą SSRS ir Rusijos įtakos Lietuvai įvaizdį formuojančius renginius. Pavyzdžiui, FSB pareigūnas itin domėjosi Kremliaus istorijos politikos tikslus atitinkančios akcijos „Nemirtingasis pulkas“ organizavimo klausimais Klaipėdoje.

D. Jauniškis spaudos konferencijos metu sakė, kad Lietuvos žvalgyba dėl kenkėjiškos P. Čagino veiklos neabejoja. Jis dar kartą paragino žmones, kurie susidūrė su P. Čaginu, kreiptis į VSD.

„Mes esame visiškai tikri dėl jo veiklos. [...] Norėjome išsiaiškinti, gal dar yra kažkokių piliečių, į kuriuos jis kreipėsi, kurių mes nežinome. Norėtume su jais pasidalinti informacija – kokia forma tai buvo daroma, kaip tie verbavimo atvejai buvo daromi, kokie pinigai buvo siūlomi ir per kokią prizmę“, – kalbėjo D. Jauniškis.

Jis teigė, kad VSD pareigūnai dėl šio asmens veiklos „stengiasi“ kalbėtis su bendruomenėmis Lietuvoje, su kuriomis bendravo P. Čaginas.

„Stengiamės visą laiką kalbėtis, kai tik matome tokią grėsmę, jeigu nori kalbėtis atitinkamos kompanijos ar verslo atstovai“, – tvirtino D. Jauniškis.

Visuomenė Rusijos įtakai tampa vis atsparesnė

D. Jauniškis, paklaustas apie Rusijos įtaką Lietuvai per savo tėvynainių bendruomenes, tikino, kad Rusija ir toliau eina šiuo keliu, tačiau Lietuvos visuomenė tampa vis atsparesnė.

„Rusijos galimybės daryti įtaką Lietuvos bendruomenėje dėl aktyvių žurnalistų veiksmų, dėl visuomenės sąmoningumo yra pakankamai ribotos. Bet, kad yra bandymų tą dalyką (Rusijos įtaką – LRT.lt) mažinti, mes tikrai nepastebime. Iš tikrųjų yra tų bandymų ir tai daroma gana įžūliai. Vis dar bandoma padaryti įtaką vienokia ar kitokia forma, žaidžiant pinigais ar jausmais. Šitų dalykų dar yra.

Aišku, poveikis mažėjantis, be jokios abejonės, nes turiu konstatuoti, kad piliečių sąmoningumas yra smarkiai išaugęs“, – komentavo VSD vadovas.

Jis, paklaustas, ar Rusijos stengiasi didinti savo įtaką Lietuvoje ne tik per rusų, bet ir lenkų bendruomenes, to neatmetė. Tačiau kartu D. Jauniškis pažymėjo, kad Rusija bando daryti įtaką ne tik Lietuvoje gyvenančioms tautinėms mažumoms.

„Bandoma veikti ir kitus Lietuvos piliečius, kurie nėra lietuviai. Nebūtinai tai turėtų būti mažumos ir, ko gero, ten kartais, pasakysiu atvirai, yra labai daug rizikų“, – tvirtino D. Jauniškis.