Lietuvoje

2020.02.04 17:04

Ekspertai: Karbauskio pasitraukimas iš pareigų ir Masiulio puolimas – chaosas, kuris gali pakenkti visiems

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.02.04 17:04

Nusitaikęs į Roką Masiulį valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis gali pakenkti visai Lietuvos politikai. Taip kalbėjo portalo LRT.lt kalbinti ekspertai, sakydami, kad šalyje jau kurį laiką tvyrantis chaosas naudos neatneš niekam.

„Valstiečių“ vedlys praėjusį ketvirtadienį paskelbė sąrašą žmonių, kurie, jo teigimu, keliavo per institucijas paskui ministerijas keitusį R. Masiulį. R. Karbauskio teigimu, informacija rodo, jog su R. Masiulio karjera versle ir politikoje bei jo šeima susiję asmenys sėkmingai kilo karjeros laiptais sektoriuose, kuriuose R. Masiulis užėmė vadovaujančias pareigas.

Valdančiųjų vadovas taip pat sakė, kad su šia informacija kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). R.Karbauskis STT taip pat prašo atsakyti, kiek asmenų, susijusių su tam tikromis įmonėmis ar organizacijomis, buvo įdarbinta R. Masiulio darbo ministerijoje laikotarpiu bei prašo nustatyti šių žmonių ryšius su paskui jų naujoms darbovietėms paslaugas teikusiais subjektais – viešųjų pirkimų laimėtojais.

R. Masiulis netruko atsikirsti, išvadindamas R. Karbauskį „politiniu „Grigeo“ vamzdžiu, pilančiu srutas į visas puses“. Buvęs susisiekimo ministras teigė, kad R. Karbauskio minimi asmenys yra įdarbinti konkursų keliu, o R. Karbauskis užsiima kerštu.

O jau kitą dieną R. Karbauskis pranešė, kad nutarė atsisakyti visų turėtų pareigų Seime – ir Kultūros komiteto pirmininko, ir frakcijos seniūno. Tokį savo sprendimą jis grindė noru skirti daugiau laiko bendravimui su rinkėjais, keliavimui po šalį ir žinių apie valdančiųjų darbus skleidimui.

Portalo LRT.lt kalbinti ekspertai sakė manantys, kad paviešindamas galimai R. Masiulio įdarbintų asmenų sąrašą, R. Karbauskis bando nukreipti dėmesį nuo susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus, nesitraukiančio iš pareigų, nors padaryti tai jį kelis kartus ragino ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Be to, anot pašnekovų, keliamas chaosas kenkia ne tik patiems valdantiesiems ar kuriai kitai politinei jėgai, o visai Lietuvos politinei sistemai.

Bando nukreipti dėmesį

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Mindaugas Jurkynas portalui LRT.lt komentavo, kad ginčą dėl R. Masiulio galima sieti su vis gilėjančiu konfliktu tarp prezidento Gitano Nausėdos ir valdančiųjų bei jų lyderio R. Karbauskio. Politologas R. Karbauskį palygino su premjeru Sauliumi Skverneliu, sakydamas, kad pastarojo pozicija kartais būna kiek nuolankesnė, jis linkęs į dialogą, o štai „valstiečių“ lyderis – kardinaliai kitoks.

„Būtent tas pavardžių paviešinimas rodo, kad bandoma parodyti arba nukreipti dėmesį, sakant, kad ne vien ministras J. Narkevičius yra kaltas, kad buvo kaltų ir kitų. Tačiau, kaip gerai pastebima, tai netrukdė būti ministru trejus metus, tų dalykų nebuvo matyti. Tai reiškia, kad tos pačios koalicijos ministras, kuris ilgai buvo geras ir tik po to pakeistas, staiga pasidaro atpirkimo ožiu“, – komentavo M. Jurkynas, pridurdamas, kad tokia situacija neatrodo logiška.

Pats R. Masiulis sakė, kad R. Karbauskis siekia atbaidyti jį nuo liudijimo Vyriausiajai tarnybinei etikos komisija dėl prie S. Skvernelio namų išasfaltuoto kelio ir nuo dalyvavimo artėjančiuose Seimo rinkimuose. M. Jurkynas kalbėjo, kad ryškesnė yra bandymo nukreipti dėmesį nuo J. Narkevičiaus priežastis.

„Tai daugiau susiję su konfliktu su prezidentu dėl ministro patraukimo, ko siekia prezidentas ir ko nenori labiausiai „valstiečių“ lyderis. Manau, kad šiaip politinėje praktikoje tokie dalykai yra išsprendžiami, tačiau dabar matome skirtingas pozicijas. Prezidentas aiškiai yra pasakęs savo nuomonę ir net nenori, kad ministras J. Narkevičius būtų prezidentūroje aptariant politinius klausimus. O, atitinkamai, R. Karbauskis mano, kad jis nieko blogo nepadaręs, nepaisant ir Vyriausios tarnybinės etikos komisijos nuomonės“, – sakė M. Jurkynas.

Kelia chaosą

Viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas teigė, kad reikėtų žvelgti ne tik į šį konkretų atvejį, bet gerokai plačiau. Pasak jo, R. Karbauskis leidžiasi į kovą su žmogumi, kuris šiuo metu neužima jokios politinės pozicijos, bet dar neseniai buvo valdžioje – S. Skvernelio komandoje. Todėl, anot eksperto, tai nepanašu į kokios nors strategijos įgyvendinimą, o labiau primena chaoso kėlimą.

„Viešojoje erdvėje keliamas chaosas, o to chaoso iniciatoriai sėdi viename ir kitame Gedimino prospekto gale. Žiūrint į komunikacinės pusės, panašu, kad nelabai suprantama, kas daroma. <...> Bet nagrinėti šį procesą iš komunikacijos, strategijos pusės nėra pagrindo, nes pats procesas yra chaotiškas, šalia visų tų veiksmų, kurie vyksta kitose partijose“, – portalui LRT.lt sakė A. Katauskas.

Jis taip pat sakė, kad R. Karbauskio sprendimas pasitraukti iš Seime turimų pareigų ne tik neprimena patikimo politiko, bet ir toliau prisideda prie jau minėto chaoso kėlimo. Anot A. Katausko, tai, kas vyksta pastaruoju metu, primena mėsmalę, kuri bet kurią sekundę gali į viešąją erdvę iššauti kokią nors neregėtą idėją ar mintį.

„Logika sako, kad turėtų būti kitaip, bet žmonės daro taip. Atvirai pasakius, nežinau, kuo jie remiasi, gal logikos nebuvimu. Kaip tai gali paveikti R. Karbauskį, politiką, kurio reitingas yra, ko gero, žemiausias Lietuvoje? Sunkiai įsivaizduoju, kad galėtų realiai paveikti“, – komentavo viešųjų ryšių ekspertas, pridurdamas, kad politikai jau perėjo į atvirą rinkiminę kovą.

Kalbėdamas apie ginčą dėl R. Masiulio ekspertas teigė, kad R. Karbauskis užsiima įprasta „skaldymo strategija“, bet vargu, ar ji buvo planuota dar iki prezidentui paskelbiant duomenis apie J. Narkevičiaus „įdarbinimus“. Pasak A. Katausko, dabartiniai valdantieji ne kartą yra suradę „priešus“, kuriuos kaltindavo dėl kokios nors nepalankiai susiklosčiusios situacijos.

„Jie visą laiką rado, ką kaltinti. Tai, kas dabar yra, bet kokia kritika, kuri yra – ir konstruktyvi, ir aštresnė – juos veda iš proto. Tačiau vietoje to, kad būtų reaguojama normaliai, matome bandymus iš karto atskirsti, surasti kitą blogietį.

Visoje šioje kovoje mes nematome senųjų politikų, net ir koalicijos partnerių, besimėtančių tokiomis frazėmis. Mes matome tik keletą „valstiečių“ frakcijos atstovų, kurie visada randa kuo kaltinti, visą laiką jaučiasi užgauti, puolami ir taip toliau“, – sakė A. Katauskas.

Kenkia ir valdantiesiems, ir visai politikai

VDU politologas M. Jurkynas taip pat kalbėjo, kad nors bandoma šia situacija pakenkti R. Masiuliui, panašu, kad labiau kentės pačių valdančiųjų reitingai. Analitikas sakė nemanantis, kad toks pavardžių paskelbimas kaip nors atbaidys R. Masiulį nuo galimo dalyvavimo rinkimuose.

„Jeigu yra apie asmenis skelbiama žiniasklaidoje, jie natūraliai patraukia dėmesį – teigiamą arba neigiamą. Jeigu asmens nėra žiniasklaidoje, susidaryti nuomonę, būti populiariam – teigiamai ar neigiamai – yra daug sunkiau. Tiesiog iškrenti iš konteksto.

Tie, kurie sulaukia dėmesio, pavyzdžiui, R. Karbauskis, turi manevro laisvę ir erdvę. Jis gali atsiraukti nuo savo pozicijos, gali laikytis jos ir tada, pagal tuos veiksmus, rinkėjai jį vertins kaip politiką. R. Masiulis nedalyvauja tiesiogiai politikoje ir šiame, susisiekimo ministrų palyginimo, kontekste, jis yra pastebimas. Jeigu jis nebūtų pastebimas, natūraliai, turėtų mažiau šansų“, – komentavo VDU politologas.

Jo manymu, vienareikšmiškai pasakyti, ar ši situacija pakeis valdančiųjų rinkėjų pasirinkimą, sunku. Jis priminė, kad „valstiečių“ rinkėjai buvo tie, kurie norėjo partijos, kuri nenauja, bet nebuvusi atsakinga už esminius valdžios sprendimus. Ir nors, dar su kitu pavadinimu, „valstiečiai“ yra anksčiau buvę koalicijoje, 2016-ųjų rinkimuose jie atrodė kaip kitokia politinė jėga.

„Rinkėjai nori daugiau viešojo gėrio <...>, tos viltys buvo pakankamai stipriai išreikštos ir LVŽS populiarume. Kaip atsilieps jų reitingams, priklausys nuo to, koks bus besivystantis politinis konfliktas prezidento atžvilgiu, kokia bus komunikacija, kaip LVŽS kalbės su savo rinkėjais ir koks bus santykis su kitomis partijomis“, – komentavo M. Jurkynas. Tačiau jis pastebėjo, kad kontraversijos, išsisukinėjamai, neigiama informacija populiarumo taškų neprideda.

Tuo metu A. Katauskas kalbėjo, kad šioje istorijoje labiausiai nukenčia Lietuvos politika, kaip visuma, ir politikai, nesvarbu, kuriai partijai bepriklausytų. Anot jo, matant tai, kas vyksta ir kaip keršijama vienam ar kitam žmogui, kaip nebijoma ištraukti į viešumą ir nepagrįstą informaciją, smunka politiko, kaip profesionalo, prestižas.

„Iki rinkimų dar liko pakankamai daug, manau, kad pamatysime įsijungiant aukščiausius šalies vadovus į visą šį chaosą, nes kažkaip nuraminti aistras reikės. Bet didžiausia žala, mano nuomone, bus padaryta pačiai politinei sistemai, požiūriui į ją, į politines partijas ir į politikus bendrai. Dabar neįsivaizduoju situacijos, kad jaunas, perspektyvus žmogus, savo noru norėtų eiti į politiką“, – tvirtino viešųjų ryšių ekspertas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.