Lietuvoje

2020.02.03 21:15

Kirkilas apie prastus Karbauskio reitingus: stebiuosi dėl jo demonizavimo, vis vien jis turi palaikymą

Valstiečių partijos lyderiui Ramūnui Karbauskiui pareiškus, jog traukiasi iš frakcijos seniūnų ir Kultūros komiteto pirmininko pareigų, kad daugiau galėtų laiko skirti rinkimų kampanijai, tarp partiečių Seime tvyro šiokia tokia sumaištis ir nežinia, kas jį pakeis. Nuo tiesaus atsakymo, ar ves „valstiečius“ į rinkimus, kol kas susilaiko ir premjeras Saulius Skvernelis.

Apie galimas rokiruotes tarp valdančiųjų – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ valstiečių atstovė Agnė Širinskienė ir koalicijos partnerių „socialdarbiečių“ vedlys Gediminas Kirkilas.

Dienos tema. Kirkilas: stebiuosi, kad tiek daug yra sutelkta į Karbauskio demonizavimą – jis vis vien turi palaikymą

– Ponia Širinskiene, įsivaizduokime situaciją jūroje: vandenys neramūs, kažkur tolumoje iškyla uolos ir laivo kapitonas sako savo vyriausiam padėjėjui: žiūrėk, gal tu dabar palaikyk vairą, valdyk laivą, nes įgula ir keleiviai tavimi labiau pasitiki. Ar neprimena jums šios situacijos dabartinė, esanti žemėje, tai yra jūsų politinėje partijoje, kai R. Karbauskis samprotauja, kad „valstiečius“ gali vesti S. Skvernelis?

A. Širinskienė: Dėl ko taip pradėjau šypsotis. Tiesiog man pirmas klausimas tą istoriją išgirdus: kur jūs tokią istoriją su audromis ir jūromis matote? Seime tikrai yra ramu. Jokio nerimo nėra, tiesiog vyksta labai nuoseklus pasiruošimas rinkimų kampanijai. Reikia pripažinti, kad kolegos „socialdarbiečiai“ ne veltui atribojo partijos pirmininko ir frakcijos seniūno pozicijas. Ir jie jau gyvena tokia rutina labai ilgą laiką. Pas mus prie šito apribojimo prieita praktiškai jau rinkimų finišo tiesiojoje. Tiesiog puikiai suprantate, kad seniūno krūvis, ypač kai frakcija siekia vos ne 50 žmonių, tikrai yra milžiniškas. Tas krūvis, kuris kartais eina kanceliarinis, yra komandiruočių pasirašymas, vėlgi jis riboja seniūno, kuris yra ir frakcijos lyderis, ir partijos lyderis, ir kartu rinkimų štabo vadovas, galimybes judėti po Lietuvą, susitikti su skyriais ir su žmonėmis.

– Pone Kirkilai, jūs esate ne tik šitos koalicijos dabartinis partneris, bet kartu ir politikos senbuvis. Kaip tokią žinią galėtų perskaityti oponentai ir potencialūs rinkėjai? Tai, kad partijos lyderis sąrašą vesti patikėtų ne partiniam žmogui.

G. Kirkilas: Oponentai, aišku, bandys sumenkinti. Kitaip nebus. Jie tą jau dabar ir daro. Pasakysiu, kad yra du vadovavimo rinkimams modeliai: arba patys lyderiai, drąsesni lyderiai, imasi štabo, arba skiriamas koks nors kitas.

– Tai R. Karbauskis nelabai drąsus?

G. Kirkilas: Jis kaip tik drąsus, imasi štabo. Štabo vadovas labiausiai atsakingas už laimėtus rinkimus. Tada niekas nedėkoja. Už pralaimėtus, aišku, visi tave kritikuoja.

– Kaip ir partijos pirmininką.

G. Kirkilas: Kaip ir partijos pirmininką. Man taip pat teko vadovauti partijai, dar socialdemokratų, ir premjeru buvau. Aš pats ėmiausi vadovauti štabui ir nėjau pirmuoju, o pasiūliau Vilijai Blinkevičiūtei. Yra visokių skaičiavimų. Tuo metu premjeras, kaip visada, yra po kritikos ugnimi. Plius tuo metu dar buvo įvairios kitos aplinkybės, artėjo krizė ir panašiai. Tai, ką jis dabar daro... Jis yra originalus žmogus, sakyčiau. Jis tai daro teisingai, anksčiau pradeda kampaniją, supranta, kad net ir prieš rinkimų startą valdžios partijos ir opozicinės nėra lygioje pozicijoje, nes opozicija visada turi daug daugiau laiko ruoštis rinkimams, o valdžios partijos vis tiek turi atsakomybę. Todėl jo pasitraukimas, mano požiūriu, visiškai logiškas. Vadinasi, jis turi savo matymą, imasi visos atsakomybės. Ir kad jis siūlo ministrui pirmininkui vesti sąrašą, irgi nesistebiu. Bet kuriuo atveju, ar vienokį, ar kitokį modelį pasirinks, vis tiek visos valdžios partijos turės visą atsakomybę už šitą valdžią.

– Bet komunikacine prasme šita dabartinė situacija labai panaši į susiklosčiusią pernai gegužės pabaigoje, po prezidento rinkimų, kai konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pasakė, kad kviečia ir nepartinę Ingridą Šimonytę vesti jo partiją į rinkimus ir laimėjimo atveju tapti premjere. Tada I. Šimonytė, kaip ir dabar premjeras S. Skvernelis, sako: palaukit, o jūs nenorėtumėt pirmiausia manęs paklausti, ar aš noriu ir galiu?

A. Širinskienė: Man pačiai teko girdėti kalbant premjerą S. Skvernelį, kad jeigu jo sveikata leis ir jeigu jis apsispręs likti politikoje, jis eis su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tai šiuo atveju, manau, nei Lietuvos žmonėms nėra jokia naujiena, kad pas mus sąraše gali būti kviečiamas S. Skvernelis, nei jam pačiam tikrai nėra naujiena. Apie tai visokiuose formatuose vienaip ar kitaip buvo kalbėta. Bet kur yra skirtumas ir ką mes puikiai suprantame, kad premjeras tikrai patyrė ganėtinai sunkią ligą, sudėtingą ligą, su ja ryžtingai kovėsi ir liko tas paskutinis etapas, tiesiog sulaukti jo pritarimo jau žinant apie savo sveikatą.

G. Kirkilas: Būkime biedni, bet teisingi – premjero postas nėra pats sveikiausias, jeigu taip galima sakyti. Sakyčiau, labiausiai, turbūt veikiamas įvairių stresų ir taip toliau, o ypač šita liga... Tikrai reikia drąsos ir pasiryžimo.

– Ir jūs, ponia Agne, ir R. Karbauskis argumentavote premjero išsakytą abejonę dėl galimo sąrašo vedimo, bet to paties S. Skvernelio išsakytoje pozicijoje apie ligą nėra žodžio ir jam „svarbu matyti, kokia bus partijos rinkimų programa, kokie pagrindiniai tikslai ir įsipareigojimai Lietuvos žmonėms. Galiausiai, kokie žmonės eis tų tikslų siekti“. Ir čia galima įskaityti premjero abejones dėl pačios partijos ir apskritai jis kalba apie tai taip, kad tos partijos nepažinotų.

A. Širinskinė: Jis labai aiškiai sako, kad jam yra svarbu sulaukti sveikatos patikrinimo rezultatų. Tai, ką jūs pasakėte, jeigu jūs manęs paklaustumėte, ar aš eičiau į rinkimus, aš pakartočiau lygiai taip pat. Kad man būtų ir bus apsisprendžiant tikrai labai svarbu, kokia komanda eina, ir bus labai svarbu, kokia bus rinkimų programa, kurią mes su ta komanda rašysime.

– Ar jūs norite pasakyti, kad „valstiečių“ programa ir komanda labai ženkliai skirsis nuo to, kas buvo deklaruojama 2016 m. ir per visą šį laikotarpį?

A. Širinskienė: Ir programa, ir komanda yra formuojamos. Dėl to natūralu, kad žmonės kalba ne apie poziciją sąraše, ne apie kažkokius postus, kurių sieks, o jeigu žmogus turi vertybes, natūralu, kad jis kalba apie programinius dalykus ir apie komandą, su kuria jam gali tekti dirbti dar 4 m. Šiuo atveju kažkokios keistenybės nematau, man būtų keisčiau, jeigu S. Skvernelis kalbėtų apie savo vietą sąraše arba apie kažkokius postus. Neįsivaizduoju apie tokius dalykus kalbant, kada jis diskutuoja apie savo dalyvavimą tolesnėje politinėje veikloje.

– Pone Kirkilai, ar logiška ir suprantama, kai R. Karbauskis, išgirdęs S. Skvernelio dvejones, sako: gerai, jeigu premjeras neves šito sąrašo, tai tada vesiu aš? Kaip suprasti oponentui, kai pastatoma prieš tokią situaciją, kad jeigu nesutiks populiariausios mūsų partijos atstovas, tai tada turėsite tenkintis variantu B – nepalankiausiai vertinamu politiku?

G. Kirkilas: Bet koks bet kurios partijos lyderis turi visuomet imtis atsakomybės, jeigu keičiasi aplinkybės. Jis ir pasakė, kad tai darytų. Tą turi girdėti tie žmonės, jo partija, kad jis drąsiai imasi. Populiarumas yra toks dalykas. Stebiuosi, kad tiek daug yra sutelkta į R. Karbauskio demonizavimą. Vis vien jis turi palaikymą. O tie, kas jo nepalaiko, tai ir nepalaikys.

– Bet jūs pats sakėte, kad būnant partijos pirmininku dirbti rinkimų štabe yra ganėtinai sudėtinga ir kartu dar ir vesti sąrašą. Dabar suprantu, kad nebūtų tokia labai didelė problema ir sudėtinga, jeigu S. Skvernelis atsisakytų ir vestų sąrašą R. Karbauskis?

G. Kirkilas: Jeigu S. Skvernelis yra sąrašo nr. 1, tai R. Karbauskis vis tiek lieka štabo vadovas, aš taip suprantu.

A. Širinskienė: Partija yra apsisprendusi ir aš nelabai suprantu to noro supriešinti R. Karbauskį ir S. Skvernelį, nes tokio supriešinimo nėra. Yra priimami bendri sprendimai ir mes puikiai suprantame priežastis, kodėl premjero apsisprendimo mes laukiame. Lygiai taip pat manau, kad R. Karbauskis, kaip lyderis, puikiai supranta savo atsakomybę už partiją ir supranta, kad jeigu vis dėlto sąrašo neveda ponas S. Skvernelis, tai jis yra tas žmogus, kuris tą turi padaryti. Mes turime tęsti darbus, kuriuos esame pradėję. Manyčiau, kad ta nuostata ir yra būtent tai, kas skatino tuos jo žodžius.

– Bet ar neturėtų būti šitos dviejų žmonių, R. Karbauskio ir S. Skvernelio, pozicijos suderintos prieš pateikiant jas visuomenei ir prieš jas išgirstant oponentams? Nes kyla įvairiausių spekuliacijų ir kol kas mes neturime atsakymų.

A. Širinskienė: Nematau, kad jos būtų nesuderintos, nes žinau, kad jos yra derinamos ir yra suderintos. Vieno dalyko, kurio mes negalėjome suderinti ir nuspėti, tai yra premjero ligos. Per visą tą laikotarpį, kaip ir kiekvieno žmogaus atveju, tai yra nenuspėjamas dalykas, kuris, taip, koregavo jo tam tikras nuostatas ir tą drąsą toliau eiti į politiką, nes kiekvienas žmogus puikiai supranta, kad pirmiausia turi pasirūpinti savo sveikata ir vėliau jau priimti sprendimus, kada situacija bus aiškesnė. Visa kita tikrai yra derinama ir tikrai nėra taip, kad vienas pasako, kitas negirdi. Galbūt kartais viešojoje erdvėje pasirodo, galbūt kai kuriems žurnalistams norisi tą pritempti, kad to derinimo nėra. Bet tie žmonės, kurie yra frakcijoje, puikiai mato, kad vis dėlto šitie du lyderiai tikrai kalbasi ir jie puikiai žino ir derinasi sprendimus.

– Bet kaip nutiko, kad frakcijoje, bent jau dalis jos, nežinojo apie frakcijos seniūno sprendimą trauktis iš einamų pareigų ir Kultūros komiteto pirmininko posto? Ar tokie dalykai neturėtų būti bent jau aptariami iš anksto?

A. Širinskienė: Šiuo atveju lyderis pasakė savo ketinimą, kuris tikrai yra logiškas. Būtų sunku surasti žmogų.

G. Kirkilas: Ir ką reiškia „iš anksto“? Jis pasakė tarybos posėdyje.

– Dalis mūsų portalui LRT.lt šiandien sakė, kad apie tai sužinojo po fakto.

A. Širinskienė: Tai reikėjo tada dalyvauti tarybos posėdyje.

G. Kirkilas: Ką jūs turite omenyje „iš anksto“? Tik taip tu tai ir gali padaryti – arba tarybos posėdyje, arba kokiame kitame, kitoje struktūroje. Tai tą jis ir padarė. Kito formato nelabai yra.

– Arvydas Nekrošius, Seimo vicepirmininkas, užsiminė apie galimą Valstiečių frakcijos gretų padidėjimą. Pone Kirkilai, jūs gal jungsitės?

G. Kirkilas: Ne, mes kol kas šito klausimo nesvarstome, bet, kaip matote, Seime yra labai daug visokių... Paprastai būna, ypač artėjant rinkimams, maždaug koks penktadalis Seimo, kuris vaikšto iš partijos į partiją ir frakcijas. Neatsitiktinai premjeras pasakė, kad reikia galvoti apie būsimą komandą, nes, „valstiečiai“ turbūt neįsižeis, nemažai jie pakeleivių tokių priėmė, kurie nepatikimi, jau pabėgo nuo pirmųjų sunkumų ir panašiai. Tai nieko nuostabaus. Su kiekvienais rinkimais atranka bus geresnė, aš tikiuosi.