Lietuvoje

2020.02.02 20:32

Puklevičius: pralaimėję rinkimus, turbūt sakys – norėjom įrodyti, kad ir kiti gali laimėti

Aistė Valiauskaitė, Kristina Jackūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.02.02 20:32

Net, jeigu konservatoriai nebebūtų kliūtis priversti Viktorą Pranckietį užleisti Seimo pirmininko postą, jie, greičiausiai, vis tiek būtų kliūtis Ramūnui Karbauskiui. Pavyzdžiui, todėl, kad uzurpavo neužmirštuolę. Valstiečių vadas sako, pasijutęs apgautas, nes neužmirštuolė – konservatoriams priklausantis prekės ženklas. Tiesa, šita teorija radosi po to, kai Valstybinis patentų biuras neleido S. Skverneliui registruoti pavadinimo „Tėvynės labui“. 

Konservatorių aiškinimai R. Karbauskiui įspūdžio nepadarė, kaip ir prezidento argumentai ir reikalavimas, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pasitrauktų.

Į tai Karbauskis atsakė sprogdindamas bombą, kaip pats pavadino, nepotizmo faktais Roko Masiulio vadovautoje susisiekimo sistemoje.

Į visas puses skriejančios Ramūno Karbauskio „bombos“ labiausiai sutepa jį patį

Viešųjų ryšių specialistai sako, kad R. Karbauskiui nepavyko – tokius metodus naudoja tik tie, kurie patys neturi kuo pasigirti, tada vienintelis būdas nenuskęsti yra purvais drabstyti kitus, todėl jei toji „bomba“ ir sprogo, tai labiau galėjo pakenkti pačiam sprogdintojui, nei tiems, kam buvo skirta.

Kodėl neįtiko R. Masiulis?

Buvęs susisiekimo ministras R. Masiulis „valstiečiui“ R. Karbauskiui nekliuvo, kol neatleido Klaipėdos jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus. Tuomet valstiečių lyderis ėmė vardyti, kaip blogai dirba ministras, bet iškart keisti jo nedrįso.

„Padėtis su žvyrkelių asfaltavimu tragiška ir Lietuvos paštas ir t.t., daug klausimų kyla. (...) Mes nevertinam tikrai – Vaitkaus klausimas tikrai negali būti priežastimi, dėl ko ministras negalėtų užimti savo pareigų“, – anksčiau sakė R. Karbauskis.

Priežastimi, o gal pretekstu atsisveikinti su R. Masiuliu tapo nauja koalicijos sutartis, kur jo postas atiduotas Lenkų rinkimų akcijai.

„Klausimai, kodėl R. Masiulis negalėtų tęsti savo veiklos? Na, atsakymas buvo toks, kad jo iniciatyvoms bent jau pastaruoju metu nebuvo pakankamo palaikymo Seime“, – teigė šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

Tačiau net ir tada premjeras sakė, kad R. Masiulis vienas iš ministrų, dirbusių valstybės labui.

„Kol kas 3 ministrai keičiasi. Tikrai jie visi dirbo valstybei, vienas ilgiau, kiti trumpiau. Ir aš darysiu viską, kad tie visi trys žmonės, jie tikrai jeigu norės ir išreikš tokią valią toliau dirbti Lietuvos Respublikai, jie dirbs“, – sakė S. Skvernelis.

Žadėjo pateikti „bombą“

Kuriam laikui pamirštą R. Masiulio pavardę R. Karbauskis vėl prisiminė, kai kritikos sulaukė naujasis susisiekimo ministras J. Narkevičius. Prezidentui paviešinus su Lenkų rinkimų akcija susijusius asmenis, kuriuos galėjo įdarbinti J. Narkevičius, R. Karbauskis sakė, kad ruošia bombą, nes R. Masiulis neva daug labiau protegavo savus.

Ilgai anonsavęs, Karbauskis išplatino sąrašą 13 žmonių, kurių karjera valstybės įmonėse esą susijusi su R. Masiuliu.

„Iš tiesų vertinu su humoru. Pamačius kas vyksta šiandien ir pono Karbauskio komentarus, pasakyčiau, kad man atrodo, kad jis tiesiog pablūdo, žinot, nuplaukė kažkaip – ponas Karbauskis kaip politinis „Grigeo“ vamzdis dabar pila visas srutas į visas puses jau nerinkdamas nei žodžių, nei argumentacijos“, – R. Karbauskio pateiktą sąrašą įvertino R. Masiulis.

Tačiau pats R. Karbauskis sąrašui vertinti pasirinko kitokius epitetus.

„Tai yra aukščiausio lygio nepotizmas. Aš suprantu, kad bandoma kartais maišyti, kad giminystė yra nepotizmas, bet... (...) Čia mes šnekam apie aukščiausius pareigūnus ir jų ryšiai yra per mokymosi įstaigas per buvusias darbovietes su Roku Masiuliu“, – komentavo R. Masiulis.

Viešųjų ryšių ekspertai kraipo pečiais

R. Karbauskio apibrėžimas tikrai paimtas ne iš vadovėlių. Nepotizmas – tarnybinės padėties naudojimas giminėms ar draugams proteguoti. Tik įvardyti asmenys R. Masiuliui – nei giminės, nei, anot jo, draugai – tik kolegos.

„Tai ne pirmas terminas, kuris visiškai devalvuojamas pas mus, mes matome terminą, kuris pradeda prarasti savo pagrindinę mintį“, – pasakoja viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas.

Karbauskis dėl neva nepotizmo ketina kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą.

„Jei ponas Karbauskis sako teisybę, tai jis yra durnius, nes jis tada trejus metus nesugebėjo to pamatyti, nes jo vadovaujama koalicija formuoja Vyriausybę, kurios nariu buvo R. Masiulis. O jei jis nesako teisybės, tada jis yra melagis. Viena arba kita išvada, nei vienu, nei kitu atveju mums negeriau. Gal tik vienintelis teigiamas dalykas, kad netrukus šitos valdančiosios daugumos kadencija baigsis“, – pastebi viešųjų ryšių ekspertas Aidas Puklevičius.

R. Masiulis puolamas dėl keliuko

Pasak R. Masiulio, valdantieji jį puola, nes bijo jo liudijimų Etikos komisijoje dėl vadinamojo premjero keliuko.

„Tai yra bendras ne tik R. Karbauskio, bet ir premjero planas, tai yra komandinis darbas kiek įmanoma mane išstumti iš politinės veiklos. Yra baimė, kad grįšiu į politiką ir kita, nori mane sustabdyti, jeigu aš būsiu kviečiamas nuo liudijimo dėl premjero kelio“, – svarsto R. Masiulis.

Tačiau, anot A. Katausko, ši tema premjerą, nori jis ar nenori, persekios dar ilgai.

„Keliukas yra. Viskas. S. Skvernelis projektuodamas savo tolesnę karjerą turės išspręsti šitą klausimą. Visas krūvis yra dėl to, kad ministras pirmininkas kaltinamas, kad iki jo namų nutiestas keliukas“, – sako A. Katauskas.

Ieškoma blogesnių už save

Atrodo, R. Karbauskio žadėta bomba nesuveikė taip, kaip jis tikėjosi.

„Niekas nuo to nesikeičia, jeigu kažkas galvoja, kad tokiu būdu būtų galima šiek tiek pridengti kito esamo ministro bėdas, tai vis dėl to nepagrįsti lūkesčiai“, – sako G. Nausėda.

Tačiau šią savaitę būta ir kitų mėginimų savo nesėkmes permesti ant konservatorių pečių. Nesėkmingai pavadinimą „Tėvynės labui“ mėginęs registruoti premjeras ėmė aiškinti, kad toks ir buvo tikslas – įrodyti, kad šūkio, kurį naudoja kariškiai ir statutiniai pareigūnai, savintis negalima.

„Dariau dėl vienintelio tikslo, kad šitas šūkis nebūtų naudojamas politinėje veikloje – jokioje“, – sake premjeras.

Ir tuoj pat buvo apkaltinti konservatoriai. Esą Patentų biuro atsakymas turi priversti susimąstyti – kad sausio 13–ąją naudojamas Neužmirštuolės simbolis negali priklausyti asociacijai „Neužmiršk“, kurios steigėjai – konservatoriai.

„Ženklas buvo sukurtas 2014 metais, prie jo kūrimo prisidėjo daug visuomenininkų, įvairių politinių partijų atstovų, įvairias politines nuostatas turinčių žmonių, tai nėra tik konservatorių ženklas“, – tikina konservatorių frakcijos narė Monika Navickienė.

G. Landsbergis tikina, kad toks „valstiečių“ puolimas – bandymas išteisinti savo kailį.

„Siekiant išteisinti savo kailį, bandant apginti savo veiksmus, apsiginti nuo kritikos nelieka nieko ką jie gerbtų ir saugotų – tik save ir savo politinę ateitį“, – sako G. Landsbergis.

Pasak viešųjų ryšių specialistų, ieškojimas blogesnių už save – sena taktika, naudojama propagandai.

„Taiko propagandos formulę, kurią jau labai seniai naudoja „Russia today“, „Sputnikas“ ir panašios propagandos priemonės. Jos neturi kuo pasigirti – ką yra sukūrusi Rusija, todėl vienintelis būdas priartėti prie Vakarų – juos nuleisti žemyn. (...) Tai tuo pačiu principu vadovaujasi ir ponas Karbauskis, kai neturi pasigirti pats kuo, tai stengiasi kitus ištepti“, – svarsto viešųjų ryšių ekspertas A. Puklevičius.

Jis prognozuoja, kaip galėtų skambėti komentaras, naudojant tokią formulę, kai paaiškės rinkimų rezultatai.

„Pralaimėjus rinkimus rudenį, tai turbūt sakys - taip ir norėjau įrodyti, kad gali laimėti kitos jėgos ir nebūtinai mes“, – prognozuoja A. Puklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.