Lietuvoje

2020.01.31 16:41

Karbauskio schemoje paminėtas Ambrazevičius: kai pamatai save tokių žmonių sąraše, tikrai gali didžiuotis

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.01.31 16:41

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio schemoje įvardintas, šiuo metu AB „Vilniaus vandenys“ valdybos nariu dirbantis Rytis Ambrazevičius interviu LRT.lt tikino pažįstantis buvusį ministrą Roką Masiulį, tačiau pabrėžė, kad jis neprisidėjo prie jo karjeros šuolių.

R. Ambrazevičius, pagal schemą, kurią ketvirtadienį paviešino R. Karbauskis, R. Masiulį karjeros kelyje lydi nuo AB „Klaipėdos nafta“ laikų. 2011-2016 m. jis buvo šios akcinės bendrovės valdybos narys, 2016-2019 m. ėjo AB „EPSO-G“ valdybos pirmininko, o 2016 m. „Baltic institute of corporate governance“ prezidento pareigas. Nuo 2019 m. R. Ambrazevičius dirba „Vilniaus vandenų“ valdyboje.

– Ar nustebote pamatęs R. Karbauskio paviešintoje schemoje savo pavardę?

– Nenustebau.

– Kaip tai vertinate? R. Karbauskis, paviešinęs schemą, užsiminė matantis galimas nepotizmo apraiškas.

– Galiu kalbėti savo asmeniniu vardu arba galiu kalbėti „Baltic institute of corporate governance“, kuris irgi buvo paminėtas viešai, vardu. Esu to instituto vadovas. [...] Institutas yra nevyriausybinė, nepriklausoma, ne pelno siekianti organizacija. Mes Baltijos šalyse dirbame 10 metų, mūsų pagrindinė misija – gerinti, skatinti valdysenos praktiką.

Valdysena yra valdymo priežiūra. Mes siekiame prisidėti prie ekonomikos, verslo konkurencingumo stiprinimo. Kaip tai padaryti? Reikia siekti veiklos skaidrumo, atsakomybės, stiprinti kompetencijas. Kalbu ne tik apie viešą, bet ir apie privatų sektorių. Net ir užsienio bendrovėms patariame, kaip sustiprinti valdysenos praktikas.

Iš kur mes apie valdysenas žinome? Mes bendradarbiaujame su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), į kurią jau yra įstojusi Estija, Latvija ir neseniai įstojo Lietuva. Jei Lietuva įstoja į EBPO, tai koks tai yra ženklas? Kad mes norime būti geresni, negu buvome anksčiau ir priartėti dar arčiau prie pačių pažangiausių, tobuliausių, ekonomiškai geriausiai išsivysčiusių, konkurencingiausių šalių. Tai mūsų tikslas toks ir yra. Darysime visa tai tiek viešame, tiek ir privačiame sektoriuje.

Kaip tai daryti? Reikia žinių. Vienas iš būdų – mokyti žmones, tai yra verslininkus, tuos pačius valstybės tarnautojus. Mes jau 10 metų organizuojame mokymus, į valdybos narių mokymus kviečiame ir įmonių, bendrovių savininkus, stebėtojų tarybos narius. [...] Tuos mūsų mokymus per 10 metų baigė beveik 800 žmonių Baltijos šalyse, daugiausia žmonių baigė mokymus, aišku, Lietuvoje, nes institutas įkurtas iš pradžių Lietuvoje.

Kas dabar atsitiko? Kažkas pastebėjo, kad kai kurie žmonės, kurie dirba viešajame sektoriuje – ar valdybose, ar generaliniais direktoriais – baigė mokymus. Tokia žinutė, taip suprantu tą žinutę. Tada kyla klausimas, ar čia yra kažkas ne taip?

– O kaip Jūs pats galvojate, ar čia viskas tvarkoje?

– Jeigu iš 800 žmonių 8 ar panašiai yra baigę mūsų mokymus ir jie yra patekę (į įmonių valdybas – LRT.lt), o kiti nepatekę, tai kur čia yra problema? O gal, pavyzdžiui, visi šitie patekę yra baigę ir kokią kitą mokyklą ar baigę kitus mokymus? Gal tai irgi galima susieti?

Gali pažiūrėti, kokias mokyklas dar yra baigęs tas pats R. Masiulis ir kas su juo kartu mokslus baigė. Mums tokie argumentai truputį kelia šypseną, nes vienas iš būdų žmonėms, kurie nori kažką pasiekti savo karjeroje ir paskui prisidėti prie verslų ar šiuo atveju – prie viešojo sektoriaus valdysenos tobulinimo, yra žinių įgijimas mūsų instituto mokymuose. Natūralu, kad žmonės, norintys dirbti valdybose, dažnai pradeda nuo žinių gavimo. Tada žmonės ieško galimybių, kur galėtų tas žinias pritaikyti.

– O R. Karbauskio pateikta informacija apie Jūsų karjerą yra teisinga?

– Taip. Mane į AB „Klaipėdos nafta“ valdybą paskyrė tuometinis energetikos ministras (Arvydas Sekmokas – LRT.lt), formaliai – „Klaipėdos naftos“ pagrindinis akcininkas. Jis paskyrė mane į tą valdybą. Ir atėjęs dirbti į „Klaipėdos naftos“ valdybą aš pirmą kartą sutikau R. Masiulį. Jis tuo metu buvo bendrovės generalinis direktorius, tai teko prižiūrėti R. Masiulio veiklą, dirbant valdyboje.

– Koks yra Jūsų ir R. Masiulio ryšys? Esate pažįstami, kolegos, buvę bendradarbiai?

– Taip, esame kartu dirbę. Žinote, jeigu sakyčiau, kad žmogus, su kuriuo dirbau, man nėra pažįstamas, tai meluočiau. Aš dirbau daugelyje įmonių, neįsivaizduojate, kiek turiu pažįstamų versluose. Be to, aš dažniausiai dirbdavau su pardavimais susijusiose srityse ir ypač dirbdavau su pardavimais verslui. Taigi, patikėkite, daug žmonių versle pažįstu. O R. Masiulį pažįstu nuo tada, kai atėjau dirbti į „Klaipėdos naftą“.

Kitas dalykas – kaip aš patekau į „EPSO-G“. Čia bandoma paaiškinti, kad R. Masiulis mane priėmė į „EPSO-G“. Atsakymas yra labai paprastas. Kas buvo nuveikta „Klaipėdos naftoje“? Idealiai įvykdytas suskystintų gamtinių dujų terminalo projektas, tokio sėkmingo terminalo projekto dar pasaulyje reikia paieškoti.

Už 2016 m. „Klaipėdos nafta“, kadangi yra listinguojama, per vieną vakarą iš vertybinių popierių biržos gavo keturis valdysenos apdovanojimus. Tokių įmonių Baltijos šalyse beveik nėra, gal nebent viena ar kita. Tai yra aukščiausios kategorijos valdysenos lygis. Kai nuveiki tokius darbus – nesakau, kad viską vienas dariau, dirbome su visa komanda, su valdyba, su vadovybe – džiaugiesi dėl įmonės, dėl Lietuvos.

Bet tada galvoji, kur galima dar kažką naudingo nuveikti. Tada buvo paskelbtas viešas konkursas, pagal visas Vyriausybės nustatytas taisykles, į „EPSO-G“. Pagalvojau – esu energetikas, turiu verslo srities išsilavinimą ir, jeigu visa tai padariau „Klaipėdos naftoje“, tai galėčiau visa tai padaryti ir „EPSO-G“ grupėje. Tuo labiau, kad ta grupė buvo sąlyginai neseniai suformuota, ta grupė tuo metu labiau buvo „ant popieriaus“, nors realybėje egzistavo atskiros įmonės su savo istorija, su savo praktikomis, su savo taisyklėmis.

Man sakė: „ateik ir padėk sukurti iš atskirų įmonių vieną organizaciją, kuri turėtų puikias valdysenos praktikas“. Maždaug po pusantrų ar dviejų metų mes, pagal valdysenos indeksą, tapome geriausiai bet kada buvę valdysenos praktikų įgyvendintojai. Tokio įvertinimo nebuvo gavusi nė viena valstybės kontroliuojama įmonė iki tol Lietuvoje.

– O kaip Jūs 2019 m. atsidūrėte „Vilniaus vandenų“ valdyboje?

– Lygiai taip pat buvo paskelbtas viešas skelbimas. „EPSO-G“ grupėje buvo keičiama struktūra: nutarta panaikinti stebėtojų tarybą, o valdybą perrinkti iš naujo. Aš tada pakartotinai konkurse į „EPSO-G“ valdybą nepraėjau ir neturėjau darbo jokioje valdyboje.

Man labai patiko dirbti valdybose, mačiau, kad galiu labai daug naudos atnešti, nes tai parodė faktai, tai pagalvojau, kur dar galėčiau dirbti. Bet kokioje įmonėje dirbti nesinori, o norisi dirbti reikšmingesnėje. Galima buvo rinktis „Vilniaus šilumos tinklus“, kitų miestų savivaldybių valdomas įmones, bet pagalvojau apie „Vilniaus vandenis“. Juk ir pats jų klientas esu, vilnietis. Pateikiau jiems dokumentus, mane pakvietė į pokalbį, ten visas procesas prasisuko ir aš buvau paskirtas į valdybą.

– Kokios emocijos Jus užplūdo, išvydus savo pavardę R. Karbauskio paviešintoje schemoje, išgirdus insinuacijas apie nepotizmą?

– Nemažą dalį tame sąraše paminėtų žmonių aš pažįstu ir juos žinau, kaip ypatingai geros reputacijos, aukščiausio profesionalumo ir didžiausią patirtį turinčius specialistus, kurie sako: „man ne pinigai ir ne mano asmenine kišenė svarbiausia gyvenime, aš noriu kažką nuveikti Lietuvos labui“. Kai pamatai save tokių žmonių sąraše, tai tikrai gali didžiuotis. Tik šypseną sukėlė tai, kad bandoma parodyti, kad mes esame kažkokie pilki ar net juodi. Tai yra žmonės, kurie atliko didžiausius darbus per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje, bet bandoma paaiškinti, kad jie yra susitepę.

Per pastaruosius penkerius metus patekti į kokios nors bendrovės valdybą dėka ministro, jeigu Jūs gerai žinotumėte visas (priėmimo į bendrovės valdybą – LRT.lt) procedūras, neįsivaizduotumėte, kaip tai padaryti. Neįsivaizduoju ir aš, nes yra taip aiškiai reglamentuota, kaip viskas turi būti daroma nuo pradžių iki pabaigos, tai ministras apie tai, kas bus kandidatai (į valdybą – LRT.lt), kurie bus siūlomi jam galutiniam patvirtinimui, ilgai nežino. Jis tame procese niekaip nedalyvauja. Nurodyti valstybinei atrankos komisijai, kad „Jūs balsuokite už tą ar aną“ [...] yra sudėtinga.

Mūsų institutas rekomenduoja, kad atrankos komisijoje dar būtų ir nepriklausomi stebėtojai, kad nebūtų dėl ko nors susitariama. Aš praėjusios Vyriausybės kadencijos metu pats buvau stebėtoju ir mačiau tam tikrų įdomių reiškinių, kurie gali kelti klausimus.

Šita Vyriausybė neįsileidžia stebėtojų, o dabar ir Vyriausybės nutarimą taip pakeitė, kad niekada nebūtų stebėtojų ir viskas daroma už uždarų durų, tai negaliu pakomentuoti, ar ten kažkas vyksta. Bet žiūrint į dokumentus, kaip tos procedūros yra aprašytos, tai net ir premjerui asmeniškai būtų sunku įgyvendinti tokius tikslus, kad pasodintumei savo žmogų ar panašiai.

– Paskelbus su R. Masiuliu esą susijusių žmonių sąrašą, dėmė krito ne tik ant buvusio ministro, bet ir ant tame sąraše paminėtų asmenų. Ar Jūs pats asmeniškai dėl to žadate imtis kažkokių veiksmų? Gal svarstote imtis kažkokių teisinių priemonių ar kol kas apie tai negalvojate?

– Kol kas tikrai apie tai dar negalvojau. Tikrai turiu daug darbų. Kol kas nežinau, kaip atsakyti į šį klausimą.

– R. Karbauskis kreipiasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl paviešintos informacijos. Jeigu būtumėte pakviestas į STT apklausai, ar eitumėte?

– Taip, su malonumu. [...] Mūsų institutas labai puikiai bendradarbiauja su STT. Tiek mūsų, tiek STT vienas iš tikslų yra kova su korupcija, tik mes su korupcija kovojame, siekdami skaidrumo, atskaitomybės visose valstybinio sektoriaus įmonėse. Šioje vietoje mūsų tikslai sutampa, su STT ne kartą bendradarbiavome. Aš esu ne vieną padėką iš STT gavau. Dirbame su STT ta pačia kryptimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt