Lietuvoje

2020.01.31 14:21

Kauno klinikinėje ligoninėje pacientas izoliuotas saugantis koronaviruso

Santaros klinikos taip pat ragina nepanikuoti, reaguoti yra pasiruošusios

Į Kauno klinikinę ligoninę paguldytas galimai koronavirusu užsikrėtęs žmogus. Ligoninės atstovai tikina, kad grėsmė veikiausiai nėra tikra, tačiau patikrinti atvejį yra būtina.

Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas patvirtino, kad vėlų ketvirtadienio vakarą į ligoninę kreipėsi asmuo, įtariantis užsikrėtęs koronavirusu.

„Jis buvo Vokietijoje ir kontaktavo, bendravo su kinų tautybės žmonėmis. Grįžęs į Lietuvą jis pajuto viršutinių kvėpavimo takų susirgimo, peršalimo simptomus ir dėl viso pikto nusprendė pasitikrinti. Šiandien jokių koronavirusui būdingų klinikinių požymių mes nematome, jam nėra aukštos temperatūros. Mes jį įzoliavome, paguldėme į specialią stebėjimo palatą. Personalas, galintis turėti kontaktų su juo, dėvi specialią aprangą, laikomasi visų epidemiologinių reikalavimų“, – tikino S. Tvirbutas.

Apie atvejį informuotos visos atsakingos Lietuvos institucijos. Ar asmuo užsikrėtęs koronavirusu, tiria Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija Vilniuje. Jiems nusiųstas vyro nosiaryklės pasėlis.

Į Kauno klinikinę ligoninę, S. Tvirbuto teigimu, asmuo atvyko greitosios medicinos pagalbos automobiliu. Brigada, veždama pacientą, laikėsi visų saugumo reikalavimų, naudojo specialią aprangą, dėvėjo veido kaukes, specialias pirštines.

Už koronaviruso grėsmės kontrolę bei prevenciją Lietuvoje atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija. Jos atsovai ne kartą gyventojams yra pabrėžę, kad tie asmenys, kurie per pastarąsias kelias savaites viešėjo Kinijoje, turėjo kontaktų su šios šalies piliečiais ir pajuto gripo simptomus, turi nevykti į gydymo įstaigas patys, o skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Užsikrėtę koronavirusu asmenys į gydymo įstaigas turi būti gabenami saugiai specialiu greitosios medicinos pagalbos automobiliu, kad neplatintų užkrato.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė tikina, kad tai nėra pirmas atvejis Lietuvoje, kai kreipiasi asmenys, įtardami esą užsikrėtę koronavirusu. Tokių atvejų nuo praėjusio sekmadienio gali būti apie 10, kol kas nė vienas jų nepasitvirtino.

Visgi kiekvienu atveju, esant bent menkiausiai tikimybei, kad asmuo gali būti užsikrėtęs koronavirusu, jį būtina ištirti laboratorijoje. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija atsakymą paprastai pateikia per parą.

Iš viso Europoje patvirtinta 14 koronaviruso atvejų: 6 Prancūzijoje, 5 Vokietijoje, 2 Italijoje ir 1 Suomijoje.

Santaros klinikos dėl koronaviruso ragina nepanikuoti, reaguoti yra pasiruošusios

Situaciją dėl koronaviruso reikia vertinti adekvačiai ir nepanikuoti, esant būtinybei – medikai reaguoti pasiruošę, teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos (VULSK).

„Ligoninė yra pastatyta taip, kad būtų galima izoliuoti ligonius, sergant ypatingai pavojingomis infekcinėmis ligomis. Ligoniai, priklausomai nuo to, kokia jiems yra nustatoma užkrečiamoji liga, yra izoliuojami atitinkamai“, – žurnalistams penktadienį sakė VULSK sakė Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas.

„Mes vertiname viską ramiai, jokios panikos būti negali. (...) Mums reikia elgtis adekvačiai, o ne kelti dėl paniką vieno viruso, kurio šiuo metu net Lietuvoje nėra“, – pridūrė jis.

Pasak gydytojo, pernai gruodį atidarytas naujasis Infekcinių ligų centras iš viso gali priimti apie 50 pacientų. Jie guldomi arba į palatą, arba į specialią izoliuotą patalpą – boksą.

„Priklausomai nuo to, apie kokį susirgimą kalbame, toks sprendimas ir būtų priimtas. Koronaviruso atveju – arba boksas, arba palata. Jei yra vietos bokse, tai jame, o jei ne – tuomet palatoje“, – kalbėjo L. Svetikas.

Į mirtinai pavojingo ūmaus kvėpavimo takų sindromo (SARS) sukėlėją panašaus viruso protrūkis pirmiausia pasireiškė Uhano mieste Kinijos Hubėjaus provincijoje. Virusas jau nusinežė mažiausiai 213 žmonių gyvybių ir išplito po mažiausiai 18 šalių.

Pasaulio sveikatos organizacija ketvirtadienį paskelbė naujojo koronaviruso protrūkį tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai padėtimi.