Lietuvoje

2020.02.03 10:50

Signataras Prapiestis: kuo toliau, tuo parlamentarai atrodo liūdniau

Signataras teisininkas Jonas Prapiestis sako, kad skelbiant nepriklausomybę nebuvo aklo skubėjimo, o įtampa jautėsi dėl sprendimo atsakomybės. Jis prisimena, kad tai buvo susitelkimo laikotarpis, kai niekas neklausė, kiek mokės už patarimus ar ekspertizes.

„Visi puikiai suprato, jog neskelbti nepriklausomybės tiesiog negalima. Visa Lietuva buvo išgirsta. Nebuvo aklo skubėjimo. Kovo 11-ąją jautėsi įtampa gerąja prasme, nes visi jautė atsakomybę. Viskas buvo apsvarstyta, o prie Akto projekto gana ilgai dirbta. Tam buvo subręsta. Žmonių pakilimas buvo nepaprastas. Sąjūdžio darbas buvo didžiulis ir sunkiai vertinamas“, – pasakoja signataras.

Susitikimas su signataru J. Prapiesčiu laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Jonas Prapiestis: visi puikiai suprato – neskelbti nepriklausomybės tiesiog negalima

J. Prapiesčio teigimu, prie teisės sistemos kūrimo prisidėjo visas tuometis Vilniaus universiteto teisės fakultetas.

„Teisininkai buvo susitelkę. Niekas neklausė, kiek mokėsite už ekspertizes ir patarimus. [...] Kai jau reikėjo galvoti apie teisinės sistemos kūrimą, žinant, kad fakultetas padės, nerimo ar baimės nejautėme. Iš esmės liko Lietuvos teisininkų parengti projektai, Konstitucija, kodeksai. Be abejo, buvo lyginama ir su tarpukario Lietuvos įstatymais“, – pažymi signataras.

Visi puikiai suprato, jog neskelbti nepriklausomybės tiesiog negalima.

J. Prapiestį džiugina atsivėrusios galimybės: „Stebina tautos talentai, pavyzdžiui, kultūra, dainų konkursai, menininkų ir mokslininkų laimėjimai.“

Jo manymu, Lietuva yra darbšti ir kantri šalis, tačiau iš dalies naivoka.

„Lyginant skurdo rodiklius su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, kartais yra gana naivi. Tokio parlamento, kokia buvo Aukščiausioji Taryba, man atrodo, kad iki šiol išrinkti nepavyko. Kuo toliau, tuo mūsų parlamentarai atrodo liūdniau.

Paskutiniai Strasbūro teismo sprendimai rodo, kad visos instancijos, visų valdžių lyderiai taip ir nesuprato, kas yra teisinė valstybė“, – pabrėžia jis.

Tokio parlamento, kokia buvo Aukščiausioji Taryba, man atrodo, kad išrinkti nepavyko. Kuo toliau, tuo mūsų parlamentarai atrodo liūdniau.

Signataras sako, kad reikia išnaudoti tai, kas yra duota.

„Savyje visko turime: gabumus, darbštumą, sąžiningumą, nors pastarieji įvykiai, susiję su aplinkosauga, garbės ir nedaro“, – kalba J. Prapiestis.