Lietuvoje

2020.01.31 10:39

Nausėda įvertino Karbauskio schemą apie Masiulį – mato bandymą pridengti Narkevičiaus bėdas

užsiminė nenorėjęs žlugdyti koalicijos

Prezidentas Gitanas Nausėda, vertindamas „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio paviešintą informaciją apie buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio esą įdarbintus asmenis, pabrėžė manantis, kad niekas dėl to nepasikeis. Jo manymu, tokiu būdu bandoma pridengti dabartinio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus bėdas.

„Aš net nežinau, ką čia turėčiau komentuoti. Man atrodo, kad ponas R. Masiulis pats jau iš dalies pakomentavo, galbūt dar daugiau pakomentuos.

Niekas nuo to nesikeičia. Jeigu kažkas galvoja, kad tokiu būdu galima būtų šiek tiek pridengti kito esamo ministro bėdas, tai manau, kad tai yra vis dėlto nepagrįsti lūkesčiai“, – penktadienį žurnalistams Visagine sakė G. Nausėda.

R. Karbauskis ketvirtadienį paviešino sąrašą asmenų, kurie anksčiau yra dirbę su buvusiu susisiekimo ministru R. Masiuliu. Šie asmenys, kaip teigė „valstiečių“ lyderis, keliavo paskui R. Masiulį į Energetikos, vėliau – į Susisiekimo ministeriją, į ministerijai pavaldžias įstaigas, įmones ir ten buvo įdarbinti. R. Karbauskis, tvirtindamas tai gali būti nepotizmo apraiškos, kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą. Pats R. Masiulis tvirtino, kad R. Karbauskio pateikta schema jam kelią juoką, buvęs ministras pažymi, kad jokių asmenų neprotegavo, o šie į darbą buvo priimami konkurso tvarka, pagal įstatymuose numatytas tvarkas.

Prezidentas G. Nausėda tokios informacijos nesureikšmino.

„Aš, kaip suprantu, ir kitų valdžios pareigūnų, aukštų valdžios pareigūnų komandose galima rasti daugybę žmonių, apie kuriuos galima būtų pasakyti, kad tai yra buvę bendradarbiai, bendramoksliai ar dar kažkokie kiti žmonės. Turbūt pagrindinis kriterijus yra kompetencija, skaidrios atrankos procedūros. Jeigu jų yra laikomasi, tai viskas yra tvarkoje“, – pabrėžė šalies vadovas.

Nausėda: Narkevičius kėlė abejonių nuo pat pirmų minučių, bet tokia buvo valstybės biudžeto kaina

Apie galimą klaidą dėl J. Narkevičiaus galvojo nuo pirmų minučių

G. Nausėda, žurnalistų paklausta, ar sprendimas J. Narkevičių skirti susisiekimo ministru buvo klaida, tikino, kad apie tai galvojo nuo pat pradžių.

„Tuo metu buvo tokia koalicija. J. Narkevičiaus klausimas man nuo pat pirmų minučių kėlė abejonių, todėl pavyko pasiekti, kad jis būtų patrauktas į kitą ministeriją. Bet, kaip jūs žinote, ši ministerija (Susisiekimo ministerija – LRT.lt) taip pat yra susijusi su pakankamai svarbiais Lietuvai darbais. Tiesiog tuo metu būtų reikėję žlugdyti koaliciją, šiandien veikiausiai mes nebūtume turėję 2020 metų biudžeto. 2020 metų biudžetas buvo ta kaina, kurią mes turėjome sumokėti“, – aiškino prezidentas.

Prezidentas G. Nausėda sausio mėnesį pareiškė, kad susisiekimo ministras J. Narkevičius įdarbino mažiausiai 20 savo partijos bičiulių arba žmonių, susijusių su partijos nariais, ministerijoje dispozicijoje esančiose įmonėse.

Šalies vadovas pareiškė nepasitikėjimą J. Narkevičiumi ir ne kartą ragino jį trauktis iš pareigų, tačiau valdančioji dauguma ir premjeras reiškia J. Narkevičiui pasitikėjimą.

J. Narkevičius neigė priekaištus dėl su partija susijusių asmenų įdarbinimo.

Sausį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paskelbė, kad J. Narkevičius, pietavęs Susisiekimo ministerijai pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita, pažeidė įstatymą – jam kilo interesų konfliktas. Pats J. Narkevičius šį konstatuotą pažeidimą įvertino kaip mažareikšmį.

Vertins ir „laiko horizontą“

Premjeras Saulius Skvernelis prezidentui yra pateikęs savo patarėjo Luko Savicko kandidatūrą į ekonomikos ir inovacijų ministrus. Šalies vadovas G. Nausėda, paklaustas, ar šio asmens dalyvavimas Seimo rinkimuose trukdytų jam eiti pareigas, pažymėjo, kad, pirmiausia, bus vertinamos kandidato savybės. Tiesa, kaip teigė prezidentas, bus vertinamas ir „laiko horizontas, likęs iki Seimo rinkimų“

„Pirmiausia, mes vertinsime dalykines savybes, patirtį, vadybininko kompetencijas ir, žinoma, tą laiko horizontą, kuris yra likęs iki Seimo rinkimų. Visa tai kartu įvertinę, mes priimsime sprendimą dėl kandidato tinkamumo ar netinkamumo“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovas taip pat buvo paklaustas apie VTEK atliekamą tyrimą apie šalia premjero S. Skvernelio namų išasfaltuotą gatvę. Tiesa, G. Nausėda teigė laukiantis tyrimo pabaigos ir šiuo metu nuo komentarų susilaiko.

„Vyriausioji tarnybinė etikos komisija dar nebaigė savo darbo, ji tiria tą kelių asfaltavimo istoriją. Ir manau, kad po mėnesio ar kito – negaliu už komisiją kalbėti – bus pateikta daugiau informacijos šiuo klausimu ir mes galėsime įvertinti tiek teisinį pagrindą – ar jis yra pakankamas, ar juo buvo tinkamai pasinaudota, tiek ir apie asmenines aplinkybes – kiek ten buvo ar nebuvo įtakos, kelią asfaltuojant. Šiandien aš nenoriu užbėgti už akių komisijos darbui, nes komisijos darbą gerbiu, kaip ir gerbiu jos darbo rezultatus. Kai jie bus pateikti, tada ir komentuosime“, – dėstė G. Nausėda.

Prezidentas, paklaustas apie Seime vykstančius procesus, kai kai kurie politikai palieka savo frakcija ir pereina į kitas, pažymėjo, kad tokie įvykiai susiję su artėjančiais parlamento rinkimais.

„(Žiūriu – LRT.lt) kaip į normalų procesą, kuris turbūt suintensyvėja tuo metu, kuomet artėja rinkimai ir galbūt dalis Seimo narių jau pradeda galvoti apie tai, ką jie veiks ateinančią politinę kadenciją, ir natūralu, kad jie tampa tokie kartais chaotiški. Manau, kad pačios partijos ir pačios frakcijos turi valdyti savo procesus“, – tvirtino G. Nausėda.

„Partijoms susitarti dėl švietimo projekto bus sunku“

G. Nausėda teigia matąs signalų, kad Seime šiuo metu ruošiamas nacionalinis susitarimas dėl švietimo stringa. Pasak jo, artėjant rinkimams susitarti dėl šio projekto bus sudėtinga, nes visos partijos, pabrėžė prezidentas, stengsis identifikuoti savus prioritetus švietimo srityje.

„Taip, matau signalų, kad atsitinka tai, kas dažniausiai ir atsitinka Lietuvoje, kai partijos pradeda ieškoti bendro vardiklio. Metas tikrai nėra palankus. Galima kalbėti atvirai – artėja Seimo rinkimai ir turbūt tai yra viena iš tų sričių, kurioje visos partijos stengsis labai aiškiai identifikuoti savo švietimo politikos prioritetus“, – žurnalistams Visagine sakė prezidentas.

Jo teigimu, galbūt partijos ir apskritai nenori ieškoti bendro sutarimo dėl švietimo sistemos klausimų. „Gal tam tikra prasme jos ir nenori dabar ieškoti bendrojo vardiklio, nes tai iš karto išmuštų iš rankų galimybę surasti savo išskirtinumų ir tai pateikti patrauklia forma rinkėjams“, – sakė G. Nausėda.

Visgi prezidentas patikino, kad Seimui paprašius prezidentūros indėlio, jo vadovaujama institucija tikrai įsitrauks. „Manau, kad tiesiog mes pažiūrėsime, kaip šitas procesas rutuliosis Seime, jeigu reikės Prezidentūros indėlio, aš tą esu sakęs ir premjerui, ir valdančiosios koalicijos atstovams, ir opozicijai: mes tikrai esame pasirengę savo paslaugas pasiūlyti, be jokios abejonės, įtraukdami švietimo bendruomenę. Nes švietimo bendruomenė negali likti nuošalyje, kai sprendžiamas jos likimas“, – patikino šalies vadovas.