Lietuvoje

2020.01.30 22:03

Rokas Masiulis po Karbauskio sąrašo paskelbimo: tai bandymas mane nustumti, kad negrįžčiau į politiką

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis išplatino sąrašą 13 žmonių, kurių vadovaujamos pareigos valstybės įmonėse, valdančiųjų lyderio teigimu, susijusios su buvusiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu. Pasak R. Karbauskio, anksčiau skelbta informacija apie dabartinio ministro Jaroslavo Narkevičiaus esą įdarbintus saviškius yra vieni juokai, palyginti su prie R. Masiulio kerojusiu nepotizmu.

Sąraše nurodomos didelių valstybinių įstaigų esamų ir buvusių vadovų, valdybų pirmininkų, pavaduotojų pavardės. R. Karbauskis teigia, kad jie keliauja iš vienos sferos į kitą paskui R. Masiulį. Tai esą jo buvę bendradarbiai, bendramoksliai, artimi draugai.

Kiek nepotizmo atskleidžia šis sąrašas? „Dienos temoje – buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Dienos tema. Masiulis apie Karbauskio kaltinimus: tikrasis tikslas yra ne apkaltinti mane, bet užmaskuoti dabartinius valdančiųjų skandalus (su vertimu į gestų k.)

– Jūs, aišku, matėte šitą sąrašą, kuris yra skelbiamas visuose portaluose. Kiek jame yra tiesos?

– Išvardyti žmonės, su kuriais kadaise dirbau. Tiesa, ne su visais dirbau – yra neteisybės šitame sąraše. Pavyzdžiui, yra paminėta, kad aš kartu su Mantu Bartuška ir, net pavardę pamiršau, paskutinis žmogus nurodytas...

– Lukas Danielevičius.

– Kartu dirbom ir „Ernst&Young“. Aš kartu su jais nedirbau. Tai netiesa. Mes dirbome skirtingais laikotarpiais, kaip ir kiti keli tūkstančiai darbuotojų „Ernst&Young“, ir tas visas buvo prieš 13 metų. Bent jau aš dirbau prieš 13 metų. To, pavyzdžiui, paskutinio žmogaus net nepažįstu.

Taip pat nurodyta, kad su Mariumi Pulkauninku dirbau „Klaipėdos naftoje“ – aš su juo nedirbau „Klaipėdos naftoje“. Aš jau buvau išėjęs, kai jis buvo pakviestas į „Klaipėdos naftą“. Taip pat viešumoje buvo paskleista ir melaginga informacija, kad pašto vadovė – neva buvusi mano žmonos viršininkė. Tai yra melas. Toks, sakyčiau, gana negražus. Tada kaltinama, kad kažkas iš SEB dar įsidarbino. Šitame sektoriuje, SEB, dirba keli tūkstančiai, ar kiek ten – per visą istoriją kiek yra dirbę. Mano žmona prieš daugiau negu 10 m. iš ten yra išėjusi. Tai toks suveltas sąrašiukas.

– Tai kiek tos tiesos gali būti, jūsų akimis? Kiek procentų?

– Tiesa, kad daugelį tų žmonių aš pažįstu, bet netiesa yra teiginys, kad aš juos įdarbinau. Iš viso to sąrašo galėčiau pasakyti, kad tiktai tas, kas susijęs su „Lietuvos geležinkelių“ valdyba, ir tai buvo išskirtinis atvejis, kai aš pats norėjau ministro prerogatyva kuo greičiau skirti valdybos narius, kurie yra patikrinti, nebailūs ir sugeba daryti reformas. Jie buvo paskirti, ir tas su premjeru buvo suderinta.

Pažiūrėkim, kokia reforma pavyko. Visas tas lizdas, kuris buvo prie ankstesnių valdžių, buvo išvalytas, nė viena vyriausybė juk nesugebėjo to lizdo išvalyti. Duoda įmonė dividendus, skaidri veikla. Tai vienintelė yra geležinkeliai, apie ką, beje, jau daug metų prieš tai rašyta. Čia R. Karbauskis neištraukė naujos informacijos. Jau apie tą kalbėta seniai. Bet visos kitos atrankos buvo vykdomos pagal tvarkas, taisykles. Daugeliu atvejų net ministerija mažumos teisėmis dalyvavo atrenkant tuos žmones.

– Ne jūs pats? Kiek jūs pats dalyvaudavote? Aš nenoriu per visą šitą lapą pereiti, nes čia labai tikrai daug įvairiausių periodų yra. Bet toks įdomesnis periodas yra, kai jūs buvote energetikos ministru ir paskui tapote susisiekimo ministru. Tarsi pagal šitą lapą išeitų, kad tie, kas dirbo pas jus Energetikos ministerijoje įmonių vadovais, paskui perėjo į Susisiekimo ministeriją irgi dirbti įmonių vadovais. Čia yra tos tiesos? Tie žmonės perėjo ar ne? Ar ne visi, kurie čia nurodyti, yra?

– Per savo profesinę karjerą dirbau su keliais šimtais žmonių, tai jeigu, tarkim, 12–13 žmonių, kiek čia sutampa su tais, su kuriais kadaise dirbau, tai yra labai nedidelis procentas. Antra, kai kurie iš jų vėliau buvo atrinkti į valstybės tarnybą man nežinant, ir net, pavyzdžiui, už tą pačią pašto vadovę aš pasirašiau. Tik pasirašydamas įsakymą sužinojau, kas per žmogus yra atrinktas. O dabar, žiūrėkit, kaip susuka.

– O ką jūs atrinkinėjote? Jūs duodavote kokią nors bent jau kryptį, kur ieškoti tų žmonių? Skambinote gal telefonais, kitokiu būdu?

– Iš pradžių, pavyzdžiui, pašto vadovą atrinko įdarbinimo kontora. Buvo pasirašyta sutartis, ir įdarbinimo kontora atrinko geriausią žmogų per atvirą konkursą, ekspertai, profesionalai atrinko. Vėliau daugeliu atveju pagal valstybės tarnybos tvarkas ir taisykles. Aš pavadinimo tiksliai nepamenu, kaip yra sudaryta komisija, – Vyriausybės atstovas, ministerijos atstovas, VKC atstovas ir dar keli atstovai, kurie skelbia atvirą konkursą, žmonės dalyvauja ir jie yra atrenkami.

– Nes kėlė klausimus R. Karbauskis apie tai, kodėl gerai dirbantys žmonės, turbūt jūs pats sutinkate, kad jie gerai dirbantys, staiga iš vienos ministerijos meta darbus ir eina į kitą ministeriją dirbti. Čia visi svarsto dėl ko...

– Tas yra, kad į kitą ministeriją neina dirbti. Vienintelis atvejis, kurį sakau, kuriuo pasinaudojau teise, bet tai buvo būtina, nes reikėjo geležinkelius sutvarkyti. Tai buvo geležinkelių atvejis, kai buvo atrinkti ekspertai. Bet ta pati „Lietuvos geležinkelių“ valdyba praėjusiais metais buvo pripažinta profesionaliausia valdyba tarp valstybės valdomų įmonių.

Tai čia apie nepotizmą jokios kalbos nėra, nes samdomi ekspertai, profesionalai, ir, ačiū Dievui, kad jie dirba valstybei. Į valstybės tarnybą prikalbinti tuos žmones, kurie versle gali turėti sėkmingą karjerą, labai sunku, dėl to tikrai labai mažas procentas tų žmonių, su kuriais dirbau privačiame sektoriuje, kurie galėtų valstybei atnešti daug naudos, dirba valstybei. Čia ne mano draugai, ne mano giminės, tai yra ekspertai, profesionalai. Tai, kad ponas R. Karbauskis paviešino jų asmens duomenis, yra labai blogai. Šie duomenys, aš esu įsitikinęs, pagal duomenis taip spėju, ne iš interneto surinkti.

– O kaip galėjo jie būti surinkti? R. Karbauskis dėkojo kaip tik už aktyvumą šiandien žmonėms, kurie padėjo. „Pastarosiomis savaitėmis buvo gauta daug pranešimų, kuriuose informuojama apie galimą R. Masiulio artimos aplinkos žmonių įdarbinimą jo pavaldume esančiose įstaigose“, – tokia citata yra R. Karbauskio. Kam jis čia dėkoja

– Naiviems kūdikiams gali šias istorijas pasakoti. Iš tiesų pagal duomenis ir pagal detalumą matosi, kad tas, kas prieina prie duomenų, prie asmeninių duomenų, tą galėjo, o tai yra tam tikros valstybės įstaigos ir organizacijos, kurios tą gali padaryti.

Tai ar nebuvo taip, čia labai rimtas klausimas, kad, pasinaudojant įtakinga valdžios padėtimi ir siekiant susidoroti su kažkuo, šiuo atveju su manimi ar net ir su tais žmonėmis, kurie prie manęs dirbo, buvo panaudotos kažkokios valstybės institucijos. Tai čia šiaip būtų didžiulis skandalas, dar didesnis. Čia, aišku, aš net nekalbu apie tą sąrašiuką.

– Iš tikrųjų šis skandalas tęstinis. Kurį laiką jūsų su R. Karbauskiu priešprieša buvo lyg ir apsiraminusi. Dabar vėl atsinaujino po to, kai J. Narkevičiaus ministerijoje prezidentas ir STT rado įdarbintų žmonių, ir ten prasidėjo įtarinėjimai, kad čia R. Masiulis arba jo aplinka pasistengė papasakoti apie tai, kas dirba būtent Susisiekimo ministerijoje. Štai atsakomasis smūgis. Kiek čia tiesos?

– Absurdas ta prasme, kad aš seku J. Narkevičių, jo žmones. Iš kur aš galiu žinoti, iš kur aš juos galiu pažinoti? Žinote, kai metamas toks didelis absurdo kiekis į eterį, aš šiandien vaizdingai tą pavadinau „politiniu „Grigeo“ nuotekų vamzdžiu, tai visada klausimas, koks tikrasis tikslas.

Aišku, kad tikrasis tikslas nėra šitas sąrašas ar čia kažkaip mane realiai apkaltinti, nes iš tiesų nėra ko apkaltinti, bet yra noras užmaskuoti tuos skandalus, į kuriuos pakliuvę dabar valdantieji, ir spėju, kad tai tęsis ir toliau. Valdžia duota žmonėms, kad jie spręstų valstybės klausimus, o yra murkdomasi, ir bus dar 9 mėnesius, asmeninėse nuoskaudose, ir visa galia savo išnaudota.

– Jūs sakote, kad šiuose veiksmuose dalyvauja ir premjeras S. Skvernelis? Jūs, kai išsiskyrėte su premjeru, išėjote iš Vyriausybės nelabai draugiškai?

– Aš pasakyti tiksliai negaliu, ar premjeras dalyvauja. Mano tiktai buvo klausimas ir mano įtarimas buvo, kad duomenys per daug tikslūs. Tos institucijos, kurios prieina prie asmens duomenų, dabar jau yra ne Seimo, o daugiausia Vyriausybės priežiūroje. Dėl to man kyla klausimas, ar nežinojo premjeras apie šituos dalykus, nes gauti tuos duomenis, mano manymu, be kažkokio vidinio priėjimo prie asmens duomenų būtų labai sunku.

Tie žmonės nukentėjo jau dabar, kad ponas R. Karbauskis visus šiuos duomenis paviešino be tyrimo – dar net tyrimas nepradėtas. Jeigu jis būtų paviešinęs po tyrimo, kai nustatyti nusižengimai, kad nubaustų tuos kaltuosius, taip, bet dabar žiūrėkite – į eterį duodamos aiškios pavardės: R. Švedas, M. Bartuška, G. Bakanas ir taip toliau – visos pavardės. Šitie žmonės pajus realią žalą, jų karjerą gali sugadinti toks apkaltinimas... Metamas kaltinimas be tyrimo – šitiems žmonėms yra asmeninė žala padaryta.

– Jums pačiam nekildavo jokių įtarimų, kaip tie žmonės juda, migruoja? Kai dirbote ministru, pats nežiūrėdavote, ir premjeras taip pat nebuvo pastebėjęs nieko tada?

– Ne, tikrai niekas. Kaip minėjau, į paskyrimus nesikišdavau. Juos organizuodavo pagal valstybės tarnybos tvarkas ir įstatymus atsakingi asmenys: ar tai samdomos organizacijos, ar tai kažkokios įdarbinimo komisijos, kurios tam skirtos, – tai koks čia įtarimas gali būti. Juo labiau ponui R. Karbauskiui iki šios dienos nekilo įtarimų – 3 metai praėjo.

– Sakėte, kad tai gali būti bandymas užčiaupti jus prieš einant duoti liudijimus, parodymus į VTEK dėl S. Skvernelio kelio. Kaip suprantu, jūs neatskleisite turbūt, ką sakysite toje komisijoje? Apskritai eisite liudyti ten ar ne?

– Nežinau, jeigu pakvies, tai privalėsiu pagal įstatymą. Visada reikia bandyti įžvelgti vis dėlto, kokios priežastys, kodėl atsiranda iš viso tokie dalykai. Visa tai atsirado po to, kai išdrįsau sukritikuoti, kad Susisiekimo ministerija skyrė lėšas savo apygardai. Sako: „Čia R. Masiulis kažką rezga prieš J. Narkevičių.“ Nieko aš nerezgu, visą tą laiką tylėjau.

Vienintelis dalykas, kai išėjau, ką aš tikrai manau, kaip asmuo privalėjau pasakyti, nes aš tuos dalykus išmanau, kad ministerijos skyrimu rajonams, iš kurių yra dabartinis ministras ir jį delegavusi partija, bus skirta neproporcingai daug lėšų, ir premjero kelias. Aš sakiau, kad ministras, mano nuomone, negalėjo nežinoti apie tą kelią. Tai būčiau nutylėjęs, būtų nesąžininga prieš žmones nepasakyti, kas yra blogai, nes aš juk matau.

– Kaip manote, liudijimas VTEK pakenktų S. Skvernelio karjerai ar ne?

– Čia jau VTEK turi spręsti, čia ne man spręsti.

– Grįšite į politiką?

– Kol kas nesvarstau.

– Kiek laiko nesvarstysit?

– Pažiūrėsime. Manau, čia vienas iš bandymų kaip nors mane nustumti, kad tikrai negrįžčiau į politiką, bet niekad nežinai. Tai gali ir kaip tik padaryti atvirkštinį veiksmą.