Lietuvoje

2015.09.14 13:15

Premjero žentui – įtarimai karteliu

Stambūs valstybiniai užsakymai ir solidus pelningumas. Tokiais pasiekimais kelerius metus žibėjo ryšių su visuomene bendrovė „Ministerium“, tiesiogiai susijusi su artimiausia premjero Algirdo Butkevičiaus aplinka, o nuo šių metų – ir su jo šeima. Tačiau dabar įmonės pergalės parūpo ir Konkurencijos tarybai. Premjero žentui Evaldui Vaitasiui priklausanti įmonė įtariama karteliu.

Liepos pabaigoje Konkurencijos taryba pranešė baigusi tyrimą dėl programavimo ir komunikacijos paslaugas teikiančių įmonių galbūt sudaryto kartelio. Preliminariu Konkurencijos tarybos ekspertų vertinimu, įmonės „Ministerium“, „Nebūk briedis“ ir VšĮ „TV Europa“ galėjo sudaryti draudžiamą susitarimą, dalyvaudamos VšĮ Kelių ir transporto tyrimo instituto organizuotame viešajame pirkime programinės įrangos sukūrimo darbams pirkti.

„Konkurencijos tarybos tyrėjų preliminariu vertinimu, tyrimo metu nustatytų faktinių aplinkybių visuma – įmonių tarpusavio susirašinėjimas, šių įmonių atstovų paaiškinimai bei kitos tyrimo metu nustatytos aplinkybės liudija galimai draudžiamus susitarimus tarp įmonių“, – liepos 27 dieną pranešė Konkurencijos taryba.

Sutapimas, ar ne, bet jau po dviejų dienų Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas sėdėjo kabinete pas premjerą Algirdą Butkevičių. Žinoma, tiek premjeras, tiek Konkurencijos taryba tvirtina, kad per susitikimą apie „Ministerium“ neužsiminta nė žodžiu. Taryba pabrėžia tyrimą dėl galimo kartelio tęsianti be trukdžių ir ketinanti pabaigti dar iki žiemos.

Gali būti, kad „Ministerium“ po šio tyrimo sulauks ir daugiau valstybinių priežiūros institucijų dėmesio. Šią vos trejus metus – arba tik šiek tiek ilgiau nei A.Butkevičiaus vyriausybė – veikiančią įmonę valstybiniuose konkursuose lydi neregėta sėkmė. „Ministerium“ vidutinis pelningumas siekia apie 25 proc., didžioji dalis įmonės pajamų – iš valstybės institucijų (tarp jų – ir socialdemokratų kontroliuojamų ministerijų) viešųjų pirkimų.

Ir čia ne vien įmonės akcininku šiemet balandį tapusio premjero žento nuopelnas. Prieš jį viešųjų ryšių įmonę „Ministerium“ valdė premjerui už dyką vyriausybės veiklos viešinimo klausimais patarinėjančios Dalios Kutraitės-Giedraitienės sūnus Simonas Giedraitis, o pati patarėja metus buvo „Ministerium“ valdybos pirmininkė.

Tačiau nei premjeras, nei glaudžiai su „Ministerium“ susijusi jo patarėja D. Kutraitė-Giedraitienė ryšių su šia įmone ar jos akcininkais nėra deklaravę.

A. Butkevičius nespėjo įsigilinti

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktoje interesų deklaracijoje A. Butkevičius yra įrašęs E. Vaitasiaus pavardę. Tik ne kaip žento ir, juo labiau, ne kaip „Ministerium“ akcininko. Vyriausybės vadovas VTEK nurodė tik tiek, kad 2013 m. balandį žentui už 30 tūkst. litų pardavė automobilį.

Paklaustas, kodėl E. Vaitasiaus deklaracijoje nepaminėjo, premjeras aiškino esą anksčiau tam nematęs reikalo.

„Įstatymas numato sutuoktinio ar jo sugyventinio privalomą duomenų deklaravimą, bet nenumato būtinybės deklaruoti kitų šeimos narių duomenis, jei asmuo iš anksto nenumato rizikos dėl galimo interesų konflikto. Mano dukters vyras įmonės akcijų nusipirko tik šių metų pavasarį, per darbų gausą nespėjau įsigilinti į šios įmonės vykdomą veiklą ir numatyti galimų rizikų, todėl šie pokyčiai liko nedeklaruoti, bet suskubsiu tą padaryti dabar“, – teigė premjeras.

Taip pat jis griežtai atmetė, kad susitikimas su Konkurencijos tarybos pirmininku Š. Keserausku galėjo būti suprastas kaip spaudimas liautis tyrus galimus premjero žento įmonės susitarimus. Pasak premjero, Š. Keserauskas pas jį apsilankė savo iniciatyva ir kalbėjo apie Lietuvos jūrų laivininkystės problemas. Tiesa, tuo metu vyriausybės tinklalapyje ir Konkurencijos tarybos pranešimuose buvo nurodoma, kad šiame susitikime aptartos pieno sektoriaus problemos.

Turės būti geresnė už geriausius

A. Butkevičius tikina, kad iki 15min.lt pasiteiravimo, nė nežinojo, kokius konkursus laimi jo žento įmonė „Ministerium“ ir, ar ji dalyvauja vyriausybės skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose.

„Jūsų dėka pasidomėjau, kad nuo to laiko, kai mano dukters vyras įsigijo UAB „Ministerium“ akcijų, ši įmonė nelaimėjo nė vieno konkurso socialdemokratų valdomose ministerijose, o kad laimėtų, jiems visada reikės būti nepriekaištingiems ir geresniems už geriausius. Mano dukters šeima yra savarankiška, gyvena atskirai, patys priima sprendimus ir kuria savo ateitį, o mes su žmona stengiamės kuo mažiau reguliuoti ir kontroliuoti savo dukters šeimą“, – sako premjeras.

Jis tikina net besijaučiantis kaltas prieš savo šeimą, nes jo užimamos pareigos gerokai apsunkina artimųjų gyvenimą.

„Nuoširdžiai jums pasakysiu, mano, kaip politiko, buvimas šiame poste yra tik sunkinanti aplinkybė bet kokiai mano šeimos narių veiklai. Esu principingas ir branginu man parodytą žmonių pasitikėjimą, ir jokiu būdu negalėčiau pavesti savo politinių bendražygių, to neleistumėte padaryti ir jūs, gerbiami žurnalistai. Kai esi tokiuose postuose, visuomet aukoji savo šeimos ramybę ir net gerovę. Dažnai jaučiuosi prieš juos labai kaltas“, – 15min.lt teigia A. Butkevičius.

Taip pat jis pabrėžė iki šiol nieko nežinojęs apie tai, kad jo visuomeninė patarėja D.Kutraitė-Giedraitienė pati yra buvusi „Ministerium“ valdybos pirmininkė.

Nematė interesų konflikto rizikos

D. Kutraitė-Giedraitienė premjero visuomenine patarėja visuomenės švietimo programų kūrimo ir viešinimo klausimais neatlygintinai dirba nuo 2013 m. sausio.

Tuo metu ji dar užėmė valdybos pirmininkės pareigas ir savo sūnaus S.Giedraičio tuomet valdomoje įmonėje „Ministerium“, kuri kaip tyčia užsiima būtent viešųjų ryšių projektais. 15min.lt Registrų centro pateiktais duomenimis, D. Kutraitė-Giedraitienė „Ministerium“ valdybos pirmininke buvo metus – nuo 2012 m. kovo iki 2013 m. kovo.

Pati D. Kutraitė-Giedraitienė tvirtina, kad pareiškimą atsistatydinti iš valdybos pirmininkės pareigų parašė vos gavusi pareigas premjero komandoje. Oficialiai D.Kutraitė-Giedraitienė pareigų „Ministerium“ sako netekusi 2013 m. vasario 7 dieną. Įmonė tuomet vis dar priklausė jos sūnui Simonui.

Tačiau šios įmonės pavadinimo D.Kutraitės-Giedraitienės interesų deklaracijoje nėra. Premjero patarėja deklaruoja esanti tik „Socialinių partnerių“ dalininke.

Ryšių su sūnumi S.Giedraičiu, buvusiu „Ministerium“ akcininku, premjero patarėja taip pat nedeklaravo, nors kitas sūnus – Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovas Lukas Vosylius – yra nurodytas kaip asmuo, dėl kurio gali kilti interesų konfliktas.

Paklausta, kodėl nutarė, kad „Ministerium“ nėra verta paminėjimo, D. Kutraitė-Giedraitienė 15min.lt iš pradžių bandė įtikinti, kad šiuo savo ryšius tikrai buvo deklaravusi. Tačiau vėliau patikslino, kad išties šios įmonės jos interesų deklaracijoje nėra.

„Aš deklaravau savo sūnų Luką Vosylių, kuris tuo metu buvo Naftos įmonių asociacijos prezidentas, nes jis visą laiką atstovavo naftininkų intersams ir tas konfliktas interesų tikrai buvo įmanomas. Jis turėjo visokių reikalų su vyriausybe ir Seime atstovavo naftininkų interesams. Dėl kito savo sūnaus, kuris turėjo dalį akcijų įmonėje „Ministerium“, aš tikrai nemačiau interesų konflikto rizikos. Įstatyme reikalaujama nurodyti tik tokius ryšius. Atsimenu, ir tariausi dėl to. Tokių rizikų aš tuomet nenumačiau“, – sakė premjero visuomeninė patarėja.

D. Kutraitė-Giedraitienė oficialiai premjero komandoje užima patarėjos visuomenės švietimo programų kūrimo ir viešinimo klausimais pareigas. Tačiau pašnekovė tvirtina, kad dėl vyriausybės darbų viešinimo premjerui iki šiol nieko nėra patarusi.

„Šioje vyriausybėje nuo pirmos dienos mano veiklos sritis yra Valstybės pažangos taryba. Aš dirbu ir su posėdžių organizavimu, temų parinkimu, ir su tarybos nariais, ir premjerui referuoju šiuos klausimus. Dar dalyvavau Kristijono Donelaičio metinių minėjimo organizavime, o daugiau aš neužsiimu nei viešinimo, nei viešųjų pirkimų veikla. Tikrai deklaruoju karštai, kad net nedrįsčiau kreiptis į premjerą, jeigu ir būtų taip. Tikrai to nedariau“, – 15min.lt paaiškino D. Kutraitė-Giedraitienė.

Verslas kaip iš pypkės

Registrų centro 15min.lt pateiktais duomenimis, „Ministerium“ 2012 m. įkūrė du akcininkai – D. Kutraitės-Giedraitienės sūnus Simonas Giedraitis ir Mantas Krasauskas, kartu su premjero patarėja valdantis VšĮ „Socialiniai partneriai“. Pastaroji įstaiga koordinavo A. Butkevičiaus vadovaujamos Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkimų kampanijos ryšių su visuomene programą.

Jau pirmaisiais veiklos metais „Ministerium“ verslas ėjo kaip iš pypkės. Metinės pajamos – apie 689 tūkst. litų. Grynasis pelnas – beveik 220 tūkst. litų. 2013 m. „Ministerium“ klojosi dar geriau. Beveik 1,22 mln. Lt pajamų ir 316 tūkst. Lt grynojo pelno. Pernai „Ministerium“ pajamos išliko panašios (arti 1,22 mln. Lt), bet grynasis pelnas smuko iki 270 tūkst. litų. Per pirmus trejus savo veiklos metus „Ministerium“ savo akcininkams uždirbo daugiau nei 800 tūkst. Lt grynojo pelno – arba maždaug ketvirtadalį visos įmonės apyvartos. Pavydėtinas rodiklis.

Beje, „Ministerium“ akcininkams per pirmuosius trejus metus padalintas toli gražu ne visas įmonės uždirbtas pelnas. Įmonės nepaskirstytasis pelnas, nurodomas finansinėje ataskaitoje už 2014 metus, siekia beveik pusę milijono litų.

Įmonės akcininkas ir vadovas M.Krasauskas „Ministerium“ pelningumo išskirtiniu nelaiko.

„Na, nesu susipažinęs detaliai su kitų agentūrų pelnais, bet turbūt, kad ten tikrai ne mažesni yra. (...) Taip, mes dirbam su mažais kaštais, dirbam lanksčiai, neturime daug darbuotojų, daug remiamės laisvai samdomais darbuotojais. Savaime čia nėra kažkas blogo“, – svarstė verslininkas.

Pasak jo, Konkurencijos tarybos tyrime taip pat nėra jokių didesnių poslinkių, o „Ministerium“ tiesiog laukia posėdžio, kuriame bus nagrinėjamas šis klausimas.

Kitas „Ministerium“ savininkas, premjero žentas E. Vaitasius apie Konkurencijos tarybos tyrimą kalbėti nepanoro, nes jis esą susijęs su įmonės veikla 2013 metais – tuomet, kai E. Vaitasius su „Ministerium“ dar neturėjo nieko bendra.

Prie pinigų maišo stoja premjero žentas

Registrų centro 15min.lt pateiktais duomenimis, šiemet „Ministerium“ akcininkų struktūra pasikeitė. D. Kutraitės-Giedraitienės partneris ir „Ministerium“ vadovas M.Krasauskas šiuo metu valdo 50 proc. įmonės akcijų, o likusi pusė akcijų šiemet atsidūrė premjero šeimos rankose.

Šių metų balandį 50 proc. „Ministerium“ akcijų perėmė E.Vaitasius, A. Butkevičiaus žentas. Tačiau jokios oficialios informacijos apie premjero ryšį su „Ministerium“ nėra.

Naujojo partnerio giminystės ryšių nesureikšmina ir „Ministerium“ akcininkas bei vadovas M. Krasauskas, šiemet perpirkęs akcijas iš S. Giedraičio ir pusę įmonės pardavęs E. Vaitasiui.

„Problemų kol kas nekilo. Nelabai žinau, kodėl turėtų kilti. Dirbame kaip dirbome, tame pačiame versle tuo pačiu užsiimame. Permainų įmonės valdyme nenutiko“, – kalbėjo M. Krasauskas.

Už kokią sumą pusę „Ministerium“ akcijų perleido premjero žentui, pašnekovas teigė negalįs atskleisti. To nepasakė ir E. Vaitasius.

Minta iš valstybės kišenės

„Ministerium“ savo internetinėje svetainėje nurodo nemažą dalį savo pajamų šaltinių. Tarp įmonės atliktų darbų pirmiausiai nurodomas vienas pinigingiausių viešinimo projektų pastaraisiais metais – socialdemokratų kontroliuojamos Finansų ministerijos vykdyta euro įvedimo viešinimo kampanija. Tiesa, Finansų ministerijos viešųjų pirkimų ataskaitose „Ministerium“ nefigūruoja – taigi panašu, jog įmonė euro viešinimu užsiėmė kaip subrangovė.

Tarp savo klientų „Ministerium“ nurodo ir Aplinkos bei Vidaus reikalų ministerijas, o taip pat – socialdemokratų valdomai Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžią Valstybinę ligonių kasą. Tiesa, žinia apie pastarosios įstaigos konkurse triumfavusį jungtinį „Ministerium“ ir „Socialinių partnerių“ pasiūlymą paskelbta 2012 m. spalio viduryje – per patį Seimo rinkimų įkarštį, kai socialdemokratai jau matavosi ministrų kėdės, bet jose dar nesėdėjo.

Paklaustas, ar valstybiniai viešieji pirkimai yra pagrindinis „Ministerium“ pajamų šaltinis, įmonės vadovas M.Krasauskas to neneigė. „Ne tik mūsų. Rinkoje daug agentūrų dalyvauja ir daug laimi“, – sakė jis.

Sėkmė lydi toliau

Centrinio viešųjų pirkimų portalo (CVPP) duomenimis, „Ministerium“ sekasi ir po to, kai įmonės akcininku tapo premjero žentas E. Vaitasius.

Viena naujausių sėkmės istorijų – šių metų vasarą sudaryta sutartis su Turto valdymo ir ūkio departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos. Už daugiau nei ketvirtį milijono eurų „Ministerium“ ir jos partnerei, bendrovei „Idea Mecca“, patikėtas reportažų parengimas ir transliavimas didžiausiuose televizijos kanaluose: LNK ir BTV grupėje, TV3, „Lietuvos ryto TV“ bei LRT televizijoje.

CVPP duomenimis, trys iš penkių konkurso dalyvių buvo pašalintos dėl vienokių ar kitokių neatitikimų. Be to, visi pasiūlymai buvo pigesni nei „Ministerium“ ir „Idea Mecca“.

Tačiau laimėtojas rinktas pagal ekonominio naudingumo, o ne mažiausios kainos kriterijų. Čia vienintelė likusi premjero žento įmonės konkurentė – bendrovė „Publicum“ – surinko 83,83 balo. O „Ministerium“ su „Idea Mecca“ triumfavo su bendru 93,77 balo įvertinimu.

„Publicum“ paslaugas siūlė teikti už maždaug 216,45 tūkst. eurų. Iš konkurso pašalintos bendrovės „MVP sprendimai“ bei „VIP Viešosios informacijos partneriai“ taip pat siūlė mažesnes kainas – atitinkamai 236,23 tūkst. ir 104,05 tūkst. eurų. Kokią kainą siūlė jungtinį pasiūlymą teikusios ryšių su visuomene bendrovės „PHD“ ir „Maniakai“, ataskaitoje nenurodoma.

Tačiau ekonominio naudingumo vertintojai šiam pasiūlymui buvo negailestingi: ataskaitoje teigiama, kad konkurso dalyviai eliminuoti, nes „pasiūlymo „Kokybės“ kriterijus įvertintas mažiau nei 26 balais“.

Panaši situacija susiklostė ir pernai pabaigtame konkurse „Viešinimo ir informavimo apie Europos Sąjungos paramą televizijoje ir internete paslaugų pirkimas“, kurį skelbė socialdemokratų taip pat kontroliuojama Ūkio ministerija. Sutartis už 970 tūkst. litų sudaryta su „Ministerium“ ir jos partnere, bendrove „Public Media“ (dabartinis pavadinimas – „Vox Vera“). Beje, M. Krasauskas yra ir pastarosios įmonės akcininkas.

Nors iš konkurso niekas nebuvo pašalintas, „Ministerium“ sėkmę ir vėl nulėmė ekonominio naudingumo vertinimas. Pagal kainą socialdemokratams artima įmonė rikiavosi antra, tačiau ekonominio naudingumo skalėje buvo įvertinta geriausiai.

Giminystė ne padeda, o kenkia?

„Ministerium“ akcininkas ir vadovas M. Krasauskas pabrėžia, esą jokios politikos jo verslo laimimuose konkursuose nėra. Be to, jis pažymi, kad pastaruoju metu, prie akcininkų prisijungus E. Vaitasiui, socialdemokratų valdomų įstaigų pirkimuose „Ministerium“ sekasi sunkiai.

 „Kaip ir beveik visos viešųjų ryšių agentūros, dalyvaujame (valstybiniuose konkursuose – red. past.). Tikrai visoje rinkoje yra aktyvumas. Mes taip pat dalyvaujame – ne išimtis. Kai kur laimim, kai kur pralaimim. Yra normali praktika. Tikrai ne politiniai čia lemia aspektai. Juolab, kad (...) nuo balandžio mėnesio iki dabar mūsų įmonė kaip tik, jeigu darant analogiją su socialdemokratais ir ieškant interesų galimų, Ūkio ministerijos konkurse mes nelaimėjome, nors dalyvavome. Laimėjo UAB „Publicum“. Vyriausybės kanceliarijos viešinimo konkurse taip pat nelaimėjome“, – aiškino M. Krasauskas.

„Kol kas paneigiama visa ta konspiracija“, – pridūrė jis.

E. Vaitasius: net nedrįsčiau prašyti uošvio pagalbos

Panašiai kalba ir premjero žentas E. Vaitasius. Jis tikina niekada neslėpęs, kokiu verslu užsiima, tačiau niekada neprašęs uošvio jokios pagalbos.

„Esu atsakingas už savo šeimą su dviem mažamečiais vaikais, todėl dirbti privalau. Ir tai darau aiškiai deklaruodamas savo verslą. Mano sąžinė rami, nes puikiai žinau, kad mano uošvis nepainioja viešų ir privačių interesų. Dėl viešųjų konkursų net nedrįsčiau prašyti pagalbos, nes gerai žinau uošvio principingumą. Nuo to laiko, kai esu akcininkas, UAB „Ministerium“ nelaimėjo nė vieno konkurso socialdemokratų valdomose ministerijose, nors buvo dalyvauta ir Ūkio ministerijos, ir vyriausybės kanceliarijos skelbtuose pirkimuose. Kiek man žinoma, UAB „Ministerium“, kaip ir absoliuti dauguma kitų viešųjų ryšių įmonių, dalyvauja viešuose konkursuose nuo pat bendrovės įsteigimo 2012 metais“, – 15min.lt teigė E. Vaitasius.

Vis dėlto, CVPP duomenimis, pastaruoju metu „Ministerium“ darbo netrūksta. Šiemet su bendrove sudarytos dar kelios smulkesnės sutartys. Centro poliklinika vasarį nutarė įsigyti viešųjų ryšių paslaugų už beveik 54 tūkst. eurų, kovą Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas iš „Ministerium“ nutarė pirkti seminarų organizavimo paslaugas už 43,2 tūkst. eurų.

Tą patį kovo mėnesį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba iš „Ministerium“ nutarė įsigyti viešinimo paslaugų už 24 tūkst. eurų. Dar 24,87 tūkst. eurų liepos pabaigoje „Ministerium“ atseikėti nutarė valstybinė energetikos įmonė „Amber Grid“. Kukliausia CVPP nurodoma sutartis – seminaro organizavimas už beveik 5 tūkst. eurų. Tiek „Ministerium“ sumokėjo Druskininkų miškų urėdija.