Lietuvoje

2020.01.30 16:06

NVSC vadovė Lingienė apie koronaviruso galimybę Lietuvoje: virusai valstybių sienų nebijo

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2020.01.30 16:06

„Nei virusai, nei bakterijos valstybių sienų nebijo“, – taip LRT RADIJUI sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorė Rolanda Lingienė. Jos teigimu, koronaviruso išplitimo tikimybė Lietuvoje yra reali, o ir baiminamasi, kad šis dar labiau nemutuotų.

– Koronavirusas. Kas tai per virusas?

– Koronavirusas turi kelias rūšis. Jie yra seniai žinomi, tačiau turi savybę kas keliasdešimt metų vis mutuoti, kaip įvyko šiuo atveju. Šį virusą ir vadiname naujuoju koronavirusu, apie kurį sužinojome tik šiais metais. Tai virusas, glaudžiai susijęs su ūmų respiracinį sindromą sukeliančiu virusu. Koronavirusu užsikrečia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Iš esmės tai yra gyvūnų liga, bet virusui mutuojant juo gali užsikrėsti ir žmonės.

– Kodėl jis pavojingas?

– Jis yra pavojingas, nes gana greitai plinta ir nėra iki galo išaiškintas. Apie 25 proc. susirgusiųjų yra sunkios ligos formos. Gerai, kad ne tiek daug, bet ir mirštama nuo jo. Kol kas valstybėms nepavyksta sustabdyti jo plitimo. Skaičiai kasdien keičiasi ir tai kelia nerimą.

Skaičiai kasdien keičiasi ir tai kelia nerimą

– Skaičiai išties labai greitai keičiasi. Dabar yra 170 mirusiųjų, tūkstančiai užsikrėtusiųjų. Viruso geografija keičiasi. Jūsų manymu, tik laiko klausimas, kada jis pasieks Lietuvą?

– Galimybė yra reali, nes nei virusai, nei bakterijos valstybių sienų nebijo. Tai, kad virusas gali būti įvežtas per užkrėstą asmenį į Lietuvą, galimybė yra reali ir apie tai reikia kalbėti. Tačiau svarbiausia yra ankstyva diagnostika, kuo greičiau dedamos pastangos, nustatyti, izoliuoti ir tinkamai gydomi ligoniai. Antras etapas – susekti žmones, su kuriais jie turėjo kontaktą.

– Sakote, kad klausimas yra ne ar virusas pasieks Lietuvą, o kada pasieks?

– Man sunku pasakyti, bet dėsningumai rodo, kad taip tikrai gali įvykti, nes Suomija yra čia pat. Manau, kad gera žinai ta, jog daugelis aviakompanijų stabdo skrydžius į Kiniją. Tikiuosi, kad tie skaičiai Europoje nebedidės.

Galimybė yra reali, nes nei virusai, nei bakterijos valstybių sienų nebijo

– Jau dabar koronaviruso atvejų skaičius pranoko SARS epidemiją, trukusią šešis mėnesius, kai susirgo 8 tūkst. žmonių, o mirė apie 800. Ar Korona virusas gali būti pavojingesnis?

– Baiminamasi, kad jis dar labiau nemutuotų, bet gerai, kad kuriama vakcina ir bandoma kovoti su to priežastimis. Tikiuosi, jog bus randami tinkami sprendimai. Tam reikalingos ne tik specialistų, bet ir visuomenės pastangos, kiek jie laikysis specialistų nurodymų.

– Kaip gydomas virusas?

– Vaistų nuo jo nėra. Virusas gydomas simptomiškai. Kokie yra simptomai, tokie vaistai yra ir skiriami.

– Kada mirštama?

– Mirštama tada, kai pakenkiama plaučiams, inkstams ar kitiems organams. Nuo komplikacijų.

– Kiek studentų iš Kinijos studijuoja Lietuvoje ir kiek dar planuoja atvykti?

– Šiuo metu duomenų neturime. Universitetams išsiųstos užklausos ir duomenys turėtų būti šiandien. Visi atvykstantieji yra mūsų studentai ir mes apie juos žinome. Taip pat žinome, kad šiomis dienomis jų tūri atvykti daugiau. Oro uostose padidinsime pajėgas, kad žmonėms nesukeltume nepatogumų, bet galėtume atlikti prasmingą darbą, pavyzdžiui, matuoti atvykstančiųjų temperatūrą, konsultuoti. Tai viena iš priemonių, stabdanti viruso plitimą.

Vaistų nuo jo nėra

– Tačiau šį patikrinimą galima apeiti. Pavyzdžiui, kai iš Kinijos į Paryžių atskrido moteris, ji išgėrė vaistų, kurie numušė temperatūrą, ir ji praėjo patikrą.

– Tikslios patikros nėra. Tikra patikra yra tada, kai nustatomi molekuliniai tyrimai. Tačiau tai yra viena iš priemonių. Priemones reikia taikyti adekvačiai ir pagal poreikį.

Išsamiau – laidos „Svarbus pokalbis“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.