Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.30 11:57

Ministerija: kol kas įtarimų dėl koronaviruso atvejų Lietuvoje nėra

rimtai svarstoma oro uostuose ir pasienyje naudoti temperatūros matuoklius
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.01.30 11:57

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako, kol kas Lietuvoje įtarimų dėl koronaviruso atvejų nėra, o specialistai svarsto šalies oro uostuose ir kituose punktuose montuoti termovizorius.

„Kol kas įtarimų nėra, žmonių kreipimosi, skambučių buvo, bet nė vienas atvejis, kurį būtų galima pavadinti įtartinu, mes neturime. Bet esame pasiruošę, laboratorijos pasiruošusios, specialistai atlikti visus būtiniausius tyrimus, kad galėtų greičiau išsiaiškinti, ar tai yra koronavirusas ar gripas“, – sakė Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadas bei SAM viceministras Algirdas Šešelgis.

Tiesa, A. Šešelgio teigimu, svarstoma galimybė oro uostuose pradėti naudoti termovizorius. Jie taip pat galėtų būti sumontuoti ir kituose žmonių judėjimo punktuose.

„Svarstoma labai rimta galimybė naudoti termovizorius ne tik oro uostuose, bet ir kituose punktuose, kur keliauja žmonės“, – konferencijoje sakė SAM viceministras A. Šešelgis.

Paprašytas patikslinti, kas yra kiti postai, vceministra spabrėžė, kad tai yra keleivių patikros punktai Lietuvos pasienyje su Baltarusija ar Rusija.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė informavo, kad kol kas nėra priimto sprendimo dėl termovizorių įsigijimo, nes ši priemonė visiškai neužkerta kelio koronaviruso nešiotojams kirsti patikros punktus. Mat termovizorius matuoja asmens temperatūrą, tačiau šią galima numušti vaistais. Taip pat temperatūros gali asmuo turėti ir dėl kitų peršalimo bei infekcinių ligų, juo labiau kad šiuo metu įsibėgėja gripo sezonas.

„Dar praėjusią savaitę Pasaulio Sveikatos Organizacija termovizorių panaudojimą vertino kaip nerekomenduojamą šalims. [...] Tai yra tik viena iš prevencijos priemonių. Ką išbandė vakar Vilniaus oro uoste – tai tas termovizorius netinka žmonėms. Iš principo matuoja jis teisingai, bet netinka dėl juridinių priežasčių. Planuojama maždaug po savaitės pademonstuoroti kitą termovizorių“, – sakė NVSC atstovė.

Ministerija: įtarimų dėl koronaviruso Lietuvoje kol kas nėra, svarstoma montuoti termovizorius

Į Lietuvą iš Kinijos atvyko daugiau nei 40 žmonių

NVSC duomenimis Lietuvoje per pastarąsias dienas apsilankė 41 asmuo, kuris pastarosiomis savaitėmis viešėjo Kinijoje. Iš jų daugiausia buvo Lietuvos piliečiai, yra užsienio piliečių, taip pat ir iš Kinijos. Iš 41 keleivio buvo 8 studentai ir tik du studentai iš Kinijos.

„Mes turime visų jų duomenis ir su jais dirbame. [...] Mūsų specialistai dirba nuo sausio 25 dienos. Mes sutikome visus nusileidusius lėktuvus, kurių buvo virš 300. Mes konsultuojame visus be išimties keleivius. Jiems suteikiamos rekomendacijos žodžiu, išduodami lankstinukai lietuvių ir anglų kalba“, – sakė R. Lingienė.

Viceministras A. Šešelgis taip pat pabrėžė, kad susitikęs su Kinijos ambasados atstovais sutarė parengti specialius stendus kinų kalba, kurie turėtų būti patalpinti šalies oro uostuose.

„Taip pat stiprinsime ir išvykstančiųjų informavimą“, – sakė SAM viceministras.

Stiprinamos ir kitos informavimo priemonės. Pavyzdžiui, iki šiol už informacijos skleidimą dėl koronaviruso buvo atsakinga tiesiogiai SAM. Šiandien paskelbta, kad siekiant užtikrinti tikslesnį ir efektyvesnį gyventojų infomavimą, pajungiamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialus kanalas. Tai yra informacinė sistema LT72.lt. Nuo šiol visa informacija apie koronavirusą bus skelbiama ir šiame interneto puslapyje.

„Pajėgos yra plečiamos, turime galimybę stebėti online, kiek yra įtariamų užsikrėtusių žmonių skaičius pasaulyje, kuriose šalyse. Tai padeda stebėti ir reaguoti greičiau“, – sakė viceministras.

Tikslaus studentų iš Kinijos skaičiaus NVSC specialistai neturi. Jų žiniomis, Vilniaus universitete studijuoja 25 asmenys iš Kinijos.

Be to, penktadienį VU organizuojamas renginys, kuriame dalyvaus apie 40 studentų į įvairių Azijos šalių, taip pat ir 4 studentų Kinijos.

„Tos kitos šalys (iš kurių kilę studentai – LRT.lt) nėra rizikos zonos, bet vis tiek mūsų darbuotojai sustiprins budrumą, gal tie užsieniečiai keliavo ir po Kiniją neseniai. Nuo vasario 3 dienos prasidės studijos VU, kuriose dalyvaus 25 studentai iš Kinijos. Tai nereiškia, kad jie yra visi išvykę dabar. Bet su VU ir su Romerio Universitetu ir kitais palaikomi, mezgami ryšiai, labai geranoriškai bendradarbiauja studijų koordinatoriai“, – sakė R. Lingienė.

Visgi asmenys, kurie atostogų metu buvo grįžę į Kiniją, jie Lietuvos vasario pradžioje nepasieks, tą sveikatos apsaugos viceministrui patikino Kinijos ambasadorius Lietuvoje Zhifei Shenu. dėl karantino keliolika Kinijos meiestų yra izoliuoti, griežtai ribojamas asmenų judėjimas ne tik iš šalies, bet ir pačios Kinijos ribose. Tad visi Lietuvoje studijuojantys Kinijos piliečiai į mūsų šalį pateks pavasario semestrui įsibėgėjus, nuslūgus koronaviruso pavojui.

Nuo šeštadienio NVSC specialistai stebi situaciją visuose trijuose Lietuvos oro uostuose bei Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Vykdoma atsitiktinė stebėsena asmenų, kurie pastarosiomis dienomis keliavo po Kinijos Repsubliką: tikrinama jų temperatūra, klausiama apie bendrą savijautą. Visų Kinijoje pabuvojusių asmenų duomenys NVSC žinomi, kasdien tikrinama informacija apie jų savijautą.

Tikrinamas pasienis su kaimyninėmis valstybėmis

Už keleivių srauto, atvykstančio kitomis transporto priemonėmis, patikrą atsakingi Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Lietuvos muitinės specialistai. Jie visi aprūpinti apsauginėmis kaukėmis, rankų dezinfekcinėmis priemonėmis bei apsauginėmis pirštinėmis. Per kontrolės postus vykstančių keleivių prašoma parodyti asmens dokumentus, tikrinamos vizos, kurios gali parodyti, ar asmuo pastarosiomis savaitėmis nesilankė Kinijoje.

Taip pat tikrinamos į Lietuvą atkeliaujančios siuntos. Duomenų, kad su siuntinais šalį galėtų ūti įvežamas ir koronaviruso užkratas – nėra. Nepaisant to, visi muitinės darbuotojai, tikrinantys siuntas, naudoja apsaugines kaukes, pirštines, po kiekvienos patikros dezinfekuoja rankas.

Jeigu ateityje paaiškėtų, kad siuntinyje rastas koronaviruso užkratas, tai greičiausiai nutiktų itose Europos ąjungos valstybėse, kurios yra siuntų tranzito taškai. Lietuva tiesioginio siuntų pervežimo iš Kinijos nevykdo.

Lietuva turi galimybę tirti viruso atvejus vietoje

Trečiadienį Lietuvą pasiekė ir reagentai, leidžiantys nustatyti koronaviruso atvejus mūsų šalyje, vietos medikai yra apmokyti dirbti su jais.

"Laboratorija galų gale gavo visus reikiamus regentus, specialistai iki tol buvo susipažinę su tyrimų metodikomis. Mes esame pasiruošę, jeigu tik bus reikalinga, turime galimybę operatyviai savo jėgomis, nesikreipiant į kitas laboratorijas ar į užsienį, atlikti tyrimus dėl koronaviruso nustatytmo", – sakė A. Šešelgis.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį Kinijoje išplitusio naujo koronaviruso aukų padaugėjo iki 170, taip pat patvirtinta daugiau kaip 1 700 naujų užsikrėtimo atvejų, pranešė vyriausybė. Pasaulyje nerimą keliančio protrūkio epicentras išlieka Hubėjaus provincija: joje mirė 37 iš 38 naujausių aukų. Apie 600 europiečių nori palikti Kiniją dėl ten siaučiančios koronaviruso epidemijos, žmoniųdienį pranešė Europos Sąjunga, oro linijoms pradėjus stabdyti skrydžius į šią Azijos valstybę ir iš jos.

Europoje iki šiol registruoti 9 užsikrėtimo koronavirusu atvejai: po 4 Prancūzijoje ir Vokietijoje, apie pirmąjį patvirtintą atvejį trečiadienį pranešė Suomija. Lenkijoje kilę įtarimai dėl naujojo koronaviruso atvejų nepasitvirtino.

Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) ketvirtadienį sušaukė skubų pasitarimą, ar ši epidemija turėtų būti pripažinta tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai padėtimi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi