Lietuvoje

2020.01.30 13:45

Karbauskis tikina, kad paviešintas galimai Masiulio įdarbintų asmenų sąrašas – „ledkalnio viršūnė“

atnaujinta 14.37
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.01.30 13:45

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis galiausiai paviešino ilgai žadėtą sąrašą asmenų, kuriuos esą Susisiekimo ministerijai pavaldžiose institucijose įdarbino buvęs ministras Rokas Masiulis. Politikas taip pat pranešė, kad kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

Į STT besikreipęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis prašo, kad ši įvertintų, ar buvęs energetikos, o vėliau – ir susisiekimo, ministras R. Masiulis bei su juo susiję asmenys nekūrė įsidarbinimo aukštose pareigose valstybinėse įmonėse schemų.

Karbauskis tikina: paviešintas Masiulio galimai įdarbintų asmenų sąrašas – tik „ledkalnio viršūnė“

Vėliau, komentuodamas situaciją žiniasklaidai, R. Karbauskis teigė, kad paviešintas sąrašas yra tik „ledkalnio viršūnė“. Pasak politiko, kiek vėliau turėtų būti paskelbta dar pavardžių ir bendrame sąraše jų bus daugiau nei 20. Kaip kalbėjo politikas, žmonės, minimi sąraše, yra susiję, bendradarbiauja, keičia įmones besikeičiant R. Masiulio darbui.

R. Karbauskis taip pat teigė, kad STT jis pateikė gerokai daugiau informacijos, nei paviešinta ketvirtadienį.

„Šnekame apie aukščiausius pareigūnus, jų ryšiai yra per mokymo įstaigas, per buvusias darbovietes su R. Masiuliu“, – teigė R. Karbauskis.

Politikas taip pat teigė, kad dėl minimų situacijų buvo padaryta žala valstybei. Jis sakė manantis, kad galimas toks asmenų įdarbinimas yra susijęs su didelės vertės projektais. Jis teigė manantis, kad minimi žmonės neva įdarbinti ir dėl didesnių atlyginimų, ir dėl įtakos.

Paklaustas, kodėl anksčiau nepaviešino tokios informacijos, R. Karbauskis teigė, kad „nėra teisėsauga“ ir ją surinkti sunkiau. Taip pat paklausus, ar tokius galimus ryšius galėjo matyti premjeras Saulius Skvernelis, R. Karbauskis sakė, kad ministras pirmininkas nesidomėjo kiekvienu asmeniu. Dar trečiadienį premjeras S. Skvernelis sakė, kad indikacijų apie tokį galimą R. Masiulio elgesį nebuvo: „O kas bus ryt ar poryt, pažiūrėsime visi. Aš nežinau detalių“, – komentavo premjeras S. Skvernelis.

Be to, R. Karbauskis teigė, kad buvo klaida 2016-aisiais skirti R. Masiulį ministru. Tačiau pats R. Karbauskis sau prieštaravo, nes teigė, kad akivaizdus R. Masiulio nepotizmo atvejis, tačiau sakė neteigiantis, kad matoma R. Masiulio atsakomybė.

„Įtarimų kelia labai daug tendencijų ir iš jų ryškėjanti įdarbinimo schema. Grupė įvairiais ryšiais tarpusavyje susijusių asmenų tiesiog keliauja paskui R. Masiulį – jam dirbant „Klaipėdos naftoje“ įsidarbina šioje bendrovėje. Paskui, jam tapus energetikos ministru – kraustosi į energetikos srities sektoriuje dirbančias valstybines įmones, o jam einant susisiekimo ministro pareigas – dar kartą pajuda link susisiekimo ministerijai pavaldžių įmonių.

Panašu, kad įdarbinimo procesuose dalyvavo su vienu iš R. Masiulio paskirtų viceministrų siejamas juridinis asmuo, kuris galimai ne tik turėjo įtakos strateginių energetikos ir susisiekimo sektoriaus įmonių vadovų skyrimui, bet ir vėliau gaudavo iš tų įmonių pelno per įvairius užsakymus“, – sakė R. Karbauskis. Tokių rašte STT R. Karbauskis mini ne vieną.

R.Karbauskis STT taip pat prašo atsakyti, kiek asmenų, susijusių su tam tikromis įmonėmis ar organizacijomis, buvo įdarbinta R. Masiulio darbo ministerijoje laikotarpiu bei prašo nustatyti šių žmonių ryšius su paskui jų naujoms darbovietėms paslaugas teikusiais subjektais – viešųjų pirkimų laimėtojais.

Išplatintame pranešime teigiama, kad R. Karbauskis gavo informacijos iš visuomenės, anot jo, buvo gauta daug pranešimų, kuriuose informuojama apie galimus R. Masiulio artimos aplinkos žmonių įdarbinimus jo pavaldume esančiose įstaigose. Šie duomenys taip pat buvo pateikti STT kartu su susisteminta kita viešai prieinama informacija, kuri gali būti STT naudinga vertinant situaciją. R. Karbauskio teigimu, gal tai STT padės įvertinti asmenų judėjimą iš įstaigos į įstaigą priklausomai nuo R. Masiulio karjeros posūkių ir nustatyti, ar toks vienaip ar kitaip susijusių asmenų karjeros siekimas buvo skaidrus ir nesukūrė prielaidų korupcijai atsirasti.

R. Karbauskio teigimu, viešai prieinama informacija aiškiai rodo, jog su R. Masiulio karjera versle ir politikoje bei jo šeima susiję asmenys sėkmingai kilo karjeros laiptais sektoriuose, kuriuose R. Masiulis užėmė vadovaujančias pareigas.

R. Karbauskis STT pateikė per dvidešimt įvairiai tarpusavyje susijusių asmenų pavardžių ir paprašė išsiaiškinti, ar tokių asmenų su panašiomis sąsajomis nebuvo daugiau. Tai yra svarbu dėl to, kad tendencija yra linkusi išlikti ir R. Masiuliui pasitraukus iš susisiekimo ministro pareigų: jis ir su juo darę karjerą asmenys vėl drauge matomi Vilniaus šilumos tinklų vadovybėje.

Prabilo po prezidento kritikos

Portalas LRT.lt primena, kad apie pavardžių paviešinimą R. Karbauskis prabilo tuomet, kai prezidentas Gitanas Nausėda duodamas interviu LRT RADIJUI užsiminė, jog yra žinoma apie maždaug 20 asmenų, susijusių su Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga, kuriuos ministerijai pavaldžiose institucijose įdarbino dabartinis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.

Pats R. Masiulis, jau anksčiau komentuodamas R. Karbauskio planus paviešinti informaciją, sakė, kad tai yra dar vienas būdas atkeršyti ministrui. R. Masiulis beveik trejus metus dirbo „valstiečių“ Vyriausybės ministru. Nors priekaištų jam, kaip ministrui, ilgą laiką neturėjo, garsiai kritikuoti R. Masiulį pradėta tuomet, kai nutarta keisti Susisiekimo ministerijos vadovą ir juo, pasirašius naują koalicijos sutartį, skirti J. Narkevičių.

R. Karbauskis dėl R. Masiulio sakė ketinantis kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) ir sakė, kad jei STT nesiims tyrimo, bus taikomi dvigubi standartai. Visgi, premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį sakė nematantis reikali užkrauti to tarnyboms, nebent būtų aiškūs teisės pažeidimo požymiai.

G. Nausėda jau ne kartą dėl kilusių skandalų paragino J. Narkevičių trauktis iš pareigų, sakė, kad yra praradęs pasitikėjimą ministru. Visgi, J. Narkevičius nesitraukia, jį palaiko ir valdantieji.