Lietuvoje

2020.01.29 17:44

Siūlo keisti požiūrį į gabiausius mokinius: mokslams gali pasiruošti patys, bet nusipelno finansinio paskatinimo

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.29 17:44

Vyriausybė pritarė siūlymui, kad valstybė finansiškai skatintų gabiausius mokinius. Švietimo ekspertai sveikina tokią idėją. Anot Vilniaus licėjaus direktoriaus, reikia keisti požiūrį, kad geri moksleiviai ir patys gali pasirengti olimpiadoms ir konkursams. Tam reikalingi resursai, kuriuos įsigyjant valstybės parama praverstų.

Dvyliktokas Ernestas Ramanauskas dalyvauja Gamtos mokslų, matematikos, fizikos olimpiadose, iš jų yra parsivežęs ne vieną medalį. Tačiau tai reikalauja daug pastangų: Ernestas pasiruošimui skiria bent porą valandų per dieną.

„Dalyvavimas ir ruošimasis olimpiadose – tiek tarptautinėse, tiek čia – reikalauja pasiruošimo visus metus, be pasiruošimo kiekvieną dieną beveik neįmanoma, tai reikalauja labai daug pastangų“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja dvyliktokas.

Nemažai kainuoja knygos, pasiruošimo olimpiadoms stovyklos, todėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo, kad valstybė galėtų finansiškai skatinti gabiausius mokinius, skirdama vienkartines maždaug 1000 eurų stipendijas.

„Mes kalbame apie keliasdešimt vaikų, kurie išskirtiniai talentai, pasiekia rezultatų, matomų pasaulyje – tarptautinių olimpiadų, konkursų nugalėtojai“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Dabar įvairius būdus mokinių pasiekimams skatinti gali numatyti tik savivaldybės arba pačios švietimo įstaigos. Ilgus metus geriausia mokykla išrenkamo Vilniaus licėjaus direktorius sako, kad finansinės paskatos galėtų paraginti moksleivius labiau stengtis.

„Mes kažkaip iš senų laikų turime įsitikinimą, kad geri ir patys gali susitvarkyti, jų nereikia remti, ar panašus požiūris ir į kitas visuomenės sritis.

Visuomenės turi būti skatinama judėti į priekį ir remti tuos, kurie duoda pridėtinę vertą, skatina valstybės pažangą, neatmenant ir kitos grupės. Reikia matyti skirtumą, bet šiuo metu labiau remiame tuos, kurie turi mažiau motyvacijos, problemų“, – aiškina Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.

Iš Baltijos valstybių Lietuva yra vienintelė, neskirianti piniginių premijų olimpiadų, konkursų prizininkams, jie gauna dovanas, kurios, anot žurnalo „Reitingai“ redaktoriaus Gintaro Sarafino, olimpiadoms rengtis nepadeda.

„Tie, kurie važiuodavo į tarptautines olimpiadas, gaudavo prizą tušinuką ar 2019 m. paspirtuką. Jei atsirastų finansinės paskatos, vaikams būtų lengviau. Knygos jų brangios, duomenų bazės brangios, reikia paspirties, jei valstybė padėtų, būtų pliusas“, – mano G. Sarafinas.

Švietimo ministerija taip pat siūlo už nuopelnus skatinti mokytojus. Šiuo metu švietimo ministro įsakymais skiriamos tik Metų mokytojo ir Meilės Lukšienės premijos.

Žinios. Ne „šimtmečio susitarimas“, o „šimtmečio antausis“: palestiniečių lyderis atmetė Donaldo Trumpo siūlymą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt