Lietuvoje

2020.01.29 14:19

VTEK paskelbė pilną išvadą, ką ir už kiek Narkevičius nemokamai valgė Minske ir Abu Dabyje

Reda Stangytė, LRT.lt 2020.01.29 14:19

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paskelbė visą išvadą dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus elgesio. VTEK kiek anksčiau nusprendė, kad susisiekimo ministrui J. Narkevičiui kilo interesų konfliktas, kai už jo pietus pernai per komandiruotę Minske sumokėjo ministerijai pavaldi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, o išlaidas Abu Dabyje padengė Lietuvos automobilių kelių direkcija.

LRT.lt atsiųstame rašte išvardintos sumos, kurios buvo išleistos pietaujant ir vakarieniaujant vizitų Minske ir Abu Dabyje metu.

Vizitas Minske: „darbo pietūs“ su dešrelėmis ir alumi

Trečiadienį atsiųstame rašte matyti, kad praėjusių metų spalio 1 dieną ministras lankėsi Minske, kur buvo esą aptariamas Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo, vežant krovinius per Klaipėdos uostą, klausimas. Kalbėta apie galimybes stiprinti verslo ryšius, siekį išsaugoti ir didinti baltarusiškų krovinių pervežimą ir Klaipėdos jūrų uosto patrauklumą.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos teigimu, susitikimas buvo suorganizuotas Lietuvos Respublikos ambasados Baltarusijoje ir VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos iniciatyva.

Susitikimo metu patirtos maitinimo išlaidos (212,47 Eur) buvo apmokėtos VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos lėšomis, apie patirtas išlaidas įrodo fiskalinis kvitas, praneša VTEK.

Jame dalyvavo susisiekimo ministras J. Narkevičius, Lietuvos Respublikos ambasadorius Baltarusijoje, Lietuvos Respublikos ambasados Baltarusijoje antrasis sekretorius, Lietuvos Respublikos ambasados Baltarusijoje komercijos atašė, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas, Susisiekimo viceministras, Susisiekimo ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja, Susisiekimo ministro patarėjas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos l. e. p. generalinis direktorius bei Rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktorius ir kt. Pažymima, kad minėtasis susitikimas įvardytas kaip „darbo pietūs“, numatyti 14.30–15.30 val.

Pietauta restorane „Druzja“ (Minskas, Baltarusija). VTEK pateikė visą užsakyto maisto ir gėrimų sąrašą: barščiai su jautiena (7 porcijos), rūgštynių sriuba (1 porcija), grybų sriuba (1 porcija), lašišos kepsnys (4 porcijos), čekiška kiaulienos dešrelė (1 porcija), Niurnbergo dešrelės (2 porcijos), kiaulienos ir jautienos dešrelės (1 porcija), Berlyno dešrelės (2 porcijos), šnicelis (pjausnys) (2 porcijos), keptas sūris (1 porcija), graikiškos salotos (1 porcija), duonos krepšelis, šviesusis alus (9 x 0,5 l), tamsusis alus (1 x 0,5 l), gira (3 x 0,5 l), šviežios greipfrutų sultys (2 x 100 ml), vanduo (4 x 0,5 l), espresso kava (2 vnt.).

VTEK pabrėžia, kad įvykęs „darbo pietų“ susitikimas nėra paminėtas nei VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos tarnybinės komandiruotės užsienio valstybėje ataskaitoje, nei Susisiekimo ministro J. Narkevičiaus bei kartu vykusio Susisiekimo viceministro tarnybinės komandiruotės ataskaitoje, nors kiti vizito įvykiai (parodos atidarymas, jos dalyvių stendų apžiūra, dalyvavimas Baltarusijos transporto savaitės plenariniame posėdyje, susitikimas su industrinio parko vadovais) yra aptarti.

Kaip anksčiau skelbė VTEK, nustatyta, kad šie pietūs – priimta dovana, tai buvo pripažinta tarnybinės etikos pažeidimu.

Vizitas Abu Dabyje: vakarienės metu – kalmarai ir vynas

Kaip skelbia VTEK, spalio 5 d. iki spalio 8 d. susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešėjo JAE. Komandiruotė į Abu Dabį (JAE) buvo organizuota ministro pirmininko bei susisiekimo ministro įsakymo pagrindu.

Atvykimo į šalį vakarą (spalio 5 d.) viešbučio restorane „Dino‘s“ vyko susitikimas, kuriame dalyvavo Susisiekimo ministras J. Narkevičius, Susisiekimo viceministras, Susisiekimo ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja, Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovas, Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento direktorius Transporto infrastruktūros statybos ir priežiūros departamento Eismo saugos skyriaus vadovė, Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento Transporto infrastruktūros stebėsenos ir inovacijų skyriaus vadovas, taip pat Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos inžinerijos fakulteto dekanas ir Kelių tyrimų instituto direktorius.

Susisiekimo ministro preliminarioje vizito darbotvarkėje susitikimas įvardytas kaip „darbo vakarienė“, numatyta atvykimo į šalį vakarą (21 val. vietos laiku), oficialių vizito JAE renginių išvakarėse.

Susitikimo metu aptarti klausimai: naujausių technologijų ir medžiagų, tiesiant Lietuvos kelius, panaudojimo perspektyvos, kelių saugos praktikos naujovės, kelių specialistų rengimo problematika, dalyvavimo EXPO2020 Dubajuje (JAE) galimybės. Aptartos galimos pokalbio temos susitikimuose su JAE sosto paveldėtoju ir JAE Infrastruktūros plėtros ministru, kurio vizitą į Lietuvą 2020 m. Susisiekimo ministerija derina kartu su Lietuvos ambasada Abu Dabyje.

VTEK išvadoje teigiama, kad susisiekimo ministerijos teigimu, minėtą susitikimą organizavo ir jo išlaidų apmokėjimą derino Lietuvos automobilių kelių direkcijos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius, iš anksto įsipareigodamas atlikti apmokėjimą iš įstaigos reprezentacinių lėšų. Nurodoma, kad renginio metu aptarti klausimai buvo aktualūs tiek Lietuvos automobilių kelių direkcijos, tiek Vilniaus Gedimino technikos universiteto darbuotojams.

Lietuvos automobilių kelių direkcija informavo VTEK, šis susitikimas buvo surengtas ir jo apmokėjimas atliktas Susisiekimo ministerijos (Susisiekimo viceministro ir Susisiekimo ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjos) prašymu. Konkretūs prašymai buvo pateikti pokalbių telefonu metu. 2019 m. spalio 5 d. susitikimo metu patirtų maitinimo išlaidų (713,13 Eur) apmokėjimas atliktas Lietuvos automobilių kelių direkcijos kreditine kortele.

Remiantis restorane išduotu fiskaliniu kvitu ir interneto svetainės duomenimis, tądien vykusio susitikimo išlaidas sudarė: jautienos karpačas (2 porcijos), kepti kalmarai (2 porcijos), keptas mocarela sūris (2 porcijos), ant žarijų keptos jūros gėrybės (3 porcijos), jautienos didkepsnis (6 porcijos), negazuotas vanduo (3 vnt.), šviesusis alus (5 x 0,5 l), šviesusis alus (6 buteliai), vynas (6 taurės).

Minėtasis susitikimas nėra minimas nei Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovo, nei jame kartu dalyvavusio Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento direktoriaus, Transporto infrastruktūros statybos ir priežiūros departamento Eismo saugos skyriaus vadovės bei Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento Transporto infrastruktūros stebėsenos ir inovacijų skyriaus vadovo komandiruotės JAE ataskaitose. VTEK šią vakarienę taip pat pripažino tarnybinės etikos pažeidimu.

LRT.lt primena, kad žiniasklaida skelbė, jog ministro pietus finansavo Susisiekimo ministerijai pavaldūs subjektai. Esą Minske, kur vyko Baltarusijos transporto savaitės renginiai, pietų išlaidas padengė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir antrinė „Lietuvos geležinkelių“ įmonė „LG Cargo“, o Abu Dabyje sąskaitą už pietus restorane, teigta, apmokėjo LAKD.

Saulius Skvernelis VTEK sprendimo kol kas nėra linkęs vertinti griežtai. Komentuodamas žiniasklaidai jis sakė, kad pastaruosius 30 metų situacija buvo kitokia, o jei kava ar pietūs yra laikomi dovana, tuomet, jo teigimu, problemų turi visi, įskaitant ir prezidentą.

S. Skvernelio manymu, situacija, kai už J. Narkevičiaus pietus buvo sumokėta Kelių direkcijos lėšomis, yra analogiška tam, kai už prezidento pietus sumoka Užsienio reikalų ministerija.

„Turėsime naują teisinį reglamentavimą, sudarysime darbo grupę, nes kotletas tapo dovana, kavos puodelis irgi dovana. Reikia išsiaiškinti, priimti sprendimus, reglamentuoti dėl reprezentacinių lėšų, susijusių su atstovavimu, darbiniais pietumis, vakarienėmis. <...> Iki šiol tokios praktikos nebuvo, kad maistas, pietūs, kava būtų vertinami, kaip dovana“, – teigė S. Skvernelis.

Trečiadienį jis patikino vis dar nesusipažinęs su VTEK išvada, esą jos asmeniškai negavo. „Kaip bebūtų keista, negavau vis dar (...) Aš neprivalau skaityti viešų dokumentų kažkokių. Laukiu, kol gausiu“, – žurnalistams sakė jis.