Lietuvoje

2020.01.29 12:17

Lietuva kol kas neevakuos savo piliečių iš koronaviruso sukaustytos Kinijos

atnaujinta 13.01
Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.01.29 12:17

Ekstremalioje padėtyje dėl koronaviruso protrūkio atsidūrusioje Kinijoje yra apie 300 Lietuvos piliečių, tačiau jų kol kas evakuoti neplanuojama, nuspręsta antradienį vykusiame Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje. 

Kilus būtinybei arba jeigu Kinijoje viešintys Lietuvos piliečiai išreikštų tokį norą grįžti į Lietuvą, juos saugiai būtų galima pervežti per Prancūziją, sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Posėdžio metu Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovai patikino, kad yra susisiekta su Kinijoje reziduojančiais Lietuvos piliečiais, ypač tais, kurie yra viruso epicentre, Uhano mieste, palaikomas nuolatinis ryšys. Gyventojams visa su koronavirusu susijusi informacija perteikiama per Kinijoje esančias Lietuvos ambasadas.

Susirinko Ekstremalių situacijų komisija: Kinijoje esančių Lietuvos piliečių evakuoti kol kas neplanuojama

„Tokio poreikio sugrįžti nepareiškė nė vienas. Prancūzija pasisiūlė atgabenti ir Lietuvos piliečius, jei toks poreikis būtų. Jeigu norės mūsų piliečiai sugrįžti ar jiems iškils pavojus, bus atvežami ir sergantys, nes yra priemonės, galinčios užtikrinti saugų tokio žmogaus pargabenimą, kartu užtikrinant, kad virusas neplistų“, – komentavo R. Tamašunienė.

Visgi jeigu būtų poreikis asmenis pargabenti, būtų galima į Lietuvą įvežti ir virusu užsikrėtusius piliečius. Lietuva turi specialų greitosios medicinos pagalbos automobilį – kapsulę, kurioje infekuotasis būtų saugiai pervežamas į Vilniaus Santaros klinikų infekcinę ligoninę, nesukeliant pavojaus aplinkiniams.

URM duomenimis, Uhano regione, kuriame fiksuotas koronaviruso protrūkio epicentras, šiuo metu yra bent du Lietuvos piliečiai.

Naujausiais duomenimis, šimtai amerikiečių ir japonų trečiadienį buvo evakuoti iš naujo koronaviruso epidemijos apimto Kinijos miesto Uhano. Jame yra paskelbtas karantinas, protrūkio aukų skaičiui išaugus iki 132 ir patvirtinus jau beveik 6 000 užsikrėtimo atvejų.

Nerimauti dėl studento iš Uhano pagrindo nėra

Pačioje Lietuvoje kol kas nėra nė vieno įvežtinio koronaviruso atvejo, todėl nuspręsta, kad skelbti valstybinę ekstremalią situaciją pagrindo nėra. Jei kiltų poreikis, šalis, anot R. Tamašunienės, viruso grėsmei yra tinkamai pasiruošusi, turi reikiamą kiekį apsauginių priemonių.

Visgi situacija nuolat įtemptai stebima, dirba ne tik ministerijoms pavaldžios isntitucijos, bet ir nevyriausybinės organizacijos. Sekamas į Lietuvą atvykstančių keleivių srautas tiek visuose oro uostuose, tiek Klaipėdos nacionaliniame jūrų uoste. Šalies kelius stebi taip pat ir Valstybės apsaugos departamento (VAD) bei Muitinės departamento specialistai.

Visi asmenys, atvykstantys iš Azijos, ypatingai iš Kinijos, yra identifikuojami. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai turi visų šių asmenų kontaktus, kad poreikiui esant galėtų su jais susisiekti. Taip pat atvykusiesiems pateikta išsami informacija, ką daryti pasireiškus gripo simptomams, kur kreiptis, kur teirautis papildomos informacijos.

Kaip antradienį paskelbė 15min, pirmadienį pagal dvišalius mainus į Vilnių atvyko studentas iš koronaviruso apimto Uhano. Teigiama, kad asmuo viruso epicentrą paliko anksčiau, kai ten dar nebuvo paskelbtas karantinas. Sveikatos apsaugos viceministras bei Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadas Algirdas Šešelgis patikino, kad asmens kontaktai NVSC specialistams yra žinomi, duomenų, kad studentas būtų užsikrėtęs pavojingu koronavirusu – nėra.

„Mūsų NVSC žmonės, kurie budi nuo šeštadienio jūrų ir oro uostuose, jie fiksavo šitą atvejį. Yra visi duomenys ir bus imamasi visų prevencinių ir atsargumo priemonių, kad jeigu kas būtų ne taip, kad laiku galėtume suteikti reikiamą pagalbą. Tokių žinių kol kas, kad būtų kas ne taip ar keltų susirūpinimą, nėra. Pagrindo kol kas nerimauti būtent dėl šito studento nėra. Jeigu yra bent menkiausi įtarimai, bent minimaliausia rizika, darysime viską, kad ją eliminuotume“, – tikino A. Šešelgis.

Sveikatos apsaugos viceministras pridūrė, jog identifikuojami ir kiti Lietuvoje studijuojantys Kinijos piliečiai, griežtai sekama informacija apie į Lietuvą vykdomus jungiamuosius lėktuvų reisus iš kitų šalių, kad kilus koronaviruso įvežimo grėsmei būtų galima laiku sureaguoti ir imtis priemonių.

Taip pat veikia karštoji linija, kur gyventojams kiaurą parą teikiama informacija, susijusi su koronavirusu. Anot A. Šešelgio, gyventojai linija naudojasi aktyviai. Visi dauguma esą nesuprato svarbiausios žinutės, kada ir kam reikia kreiptis į šeimos gydytoją, o kam primygtinai rekomenduojama skambinti bendrosios pagalbos telefonu 112.

„Jeigu jūs jaučiate kažkokius slogos ar gripo simptomus ir nebuvote išvažiavę iš Lietuvos, jums šito daryti nereikia (galima drąsiai kreiptis į šeimos gydytoją – LRT.lt). Sąlyga, kad kreiptis 112 į bendrąjį pagalbos centrą yra tik tiems, kurie buvo išvykę, kurie pabuvojo Kinijoje, ar tose šalyse, kurios dabar įvardijamos kaip rizikos šalys“, – pabrėžė A. Šešelgis.

LRT.lt primena, kad Lietuvos gyventojai visais klausimais dėl naujojo koronaviruso gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 visą parą. Dažniausiai pasitaikantys koronaviruso simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais virusas gali sukelti plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį. Gyventojams rekomenduojama laikytis higienos taisyklių, dažnai plauti rankas. URM paviešinusi rekomendaciją laikinai nevykti į Kinijos Respubliką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.