Lietuvoje

2020.01.29 12:59

Alytaus gaisro tyrimas plečiasi: įtarimai pareikšti dviem pareigūnams, vienas iš jų – gaisro gesinimo didvyris

dar du tapo specialiaisiais liudytojais; atnaujinta 13.34
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.01.29 12:59

Generalinė prokuratūra gruodžio viduryje pranešė, kad byloje dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ direktoriui ir dar vienam įmonės darbuotojui pareikšti įtarimai, trečiadienį papildytas įtariamųjų sąrašas – jame atsidūrė dar du asmenys, vienas iš jų – Alytaus ugniagesių vadovas, tapęs milžiniško gaisro gesinimo herojumi, o kitas – vyriausiasis specialistas Saulius Mockevičius.

Įtarimai dviem pareigūnams, dar du – specialieji liudytojai

„Šioje byloje atsirado du papildomi įtariamieji“, – sakė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Anot jo, trečiadienį prokurorai taikė išimtį ir atlikti proceso veiksmų pakvietė Alytaus PAGT pareigūnus. Dviem iš jų buvo pareikšti įtarimai, kiti du apklausti kaip specialieji liudytojai.

„Prokurorai įvertinę medžiagą mano, kad nebuvo užtikrinta priešgaisrinė priežiūra ir sauga įmonėje „Ekologistika“, – sakė prokuroras.

Jiems pareikšti įtarimai dėl statinių, kuriuose yra potencialiai pavojingų įrenginių ar atliekami potencialiai pavojingi darbai, dėl priežiūros ar naudojimo taisyklių pažeidimo, taip pat dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Anot prokuroro, bylos apimtis iš tiesų didelė, apklausta daugiau nei 100 liudytojų, atlikta bent 15 objektų tikrinimų.

„Apklausti 109 liudytojai, taikytas laikinas nuosavybės teisės apribojimas į turtą, 15 užduočių atlikti objektų tyrimus. Pateikti įvairūs paklausimai, kurių yra 158“, – sakė prokuroras.

D. Valkavičius teigia, įmonė „Ekologistika“ Alytaus mieste planavo perdirbti apie 25 tūkst. tonų padangų per metus ir buvo labai arti gyvenamųjų ir kitų visuomenėje aktyviai naudojamų objektų.

„Šios nelaimės buvo galima išvengti, jei pareigūnai būtų atlikę savo pareigas“, – sakė D. Valkavičius.

„Pareigūnai matė, kad įmonėje yra labai daug netvarkingų padangų, jos buvo suverstos į dideles krūvas. Mūsų manymu, jie tapo liudytojais apie pažeidimus, tačiau veiksmų nesiėmė“, – teigė prokuroras.

Po gaisro Alytaus ugniagesių vadovą mėtė ant rankų

Tyrėjai teigia, kad kai kurie faktai iš tiesų šokiruoja – iki gaisro dienos įmonėje „Ekologistika“ nebuvo atliktas nė vienas planinis ar neplaninis techninis patikrinimas.

„Įtarimai įteikti Alytaus PGT vadovui, taip pat šios tarnybos Vyriausiajam specialistui“, – sakė Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nomeda Urbonavičienė.

LRT.lt primena, kad Alytaus PGT vadovas Algirdas Bautronis, kuriam šiuo metu pareikšti įtarimai, buvo vienas iš operacijų vadovų, kurie likvidavo ilgiau nei savaitę degusį gaisrą.

Po gaisro gesinimo operacijos A. Bautronis sulaukė daugybės padėkų už sunkų ir pragarišką liepsnų gesinimo darbą, kolegos ir Alytaus meras net kelis kartus skraidino Alytaus PGT vadą ant rankų.

Specialiaisiais liudytojais tapo pamainų vadovai, kurie likus pusantro mėnesio iki gaisro lankėsi įmonės patalpose ir galimai tapo pažeidimo liudytojais, tačiau konkrečių veiksmų nesiėmė.

D. Valkavičiaus teigimu, vaizdinė medžiaga, kurią turi prokurorai, rodo, kad pareigūnai objekte buvo ir pažeidimus matė, tačiau nefiksavo.

„Laiku ėmusis priemonių būtų išvengta tokio gaisro“, – sakė D. Valkavičius.

Prokurorai taip pat neatmeta, kad šioje didelės apimties byloje įtariamųjų skaičius dar gali didėti.

LRT.lt primena, kad gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo praėjusių metų spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę. Alytaus mieste ir rajone dėl spalį vykusio gaisro vis dar galioja paskelbta ekstremali situacija. Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro gydytojai, pernai gruodį atlikę pirminius tyrimus, atrinko 30 statutinių ugniagesių pareigūnų ir 10 savivaldybių ugniagesių gelbėtojų bei ekskavatorininkų, dirbusių Alytaus gaisre. Pagal Medicinos centro specialistų rekomendacijas, buvo paimti papildomi biologiniai mėginiai dėl aštuonių skirtingų sunkiųjų metalų bei aliuminio nustatymo.

„Matome tam tikrus sisteminius pažeidimus, jei tarnybos būtų reagavusios tinkamai. Situacija yra bloga, kalbant apie tokio objekto priežiūrą, kuris yra mieste, tačiau situacija tokia, kad ten perdirbamos naudotos padangos, tai daugiau dėmesio turėjo būti atrasta“, – kalbėjo D. Valkavičius.

Tyrėjai primena, kad gaisras įmonėje „Ekologistika“ buvo kilęs 2018 metų birželio 1 dieną, Alytaus ugniagesiai tyrė aplinkybes ir konstatavo, kad gaisro priežastis susijusi su netinkamu gamybos procesu.

Įtariamiesiems pareigūnams gali būti skirta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt