Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.28 22:11

Pirmoji tokia operacija Kauno klinikose išsaugojo dvynių gyvybes

Kauno klinikose sėkmingai atlikta placentos kraujagyslių operacija, išgelbėjusi dvynukus. Besilaukiančios klaipėdietės identiškiems dvyniams grėsmė iškilo dar nėštumo pradžioje, nustačius transfuzijos sindromą, kai susiformavusios kraujagyslės jungė dvynių kraujotaką. Medikai lazeriu placentą padalijo į dvi dalis. Sudėtinga operacija atlikta padedant užsienio specialistams.

Identiškų dvynių susilaukę klaipėdiečiai Marius ir Deimantė atidžiai stebi mažylių veido bruožus, ieško skirtumų. Kol kas sako atskiriantys tik pagal dydį – vienas mažesnis. Dar nėštumo metu dvynukams buvo atlikta placentos kraujagyslių koaguliacija, lazeriu placentą padalijus į dvi dalis.

Tokios operacijos prireikė, po tyrimo ultragarsu, nustačius vienam iš dvynių tenka daugiau vaisiaus vandenų nei kitam.

Medicina iriasi pirmyn: Kauno klinikose sėkmingai atlikta placentos kraujagyslių operacija – dvyniai išgelbėti

„Tai yra kraujotakos persiskirstymas, kenčia abu vaisiai. Tas kuris gauna daugiau kraujotakos, jam vystosi širdies nepakankamumas, dėl to jis gali nukentėti. O tas kuris gauna mažesnę kraujotaką, kenčia nuo kitų dalykų, pavyzdžiui, dėl inkstų funkcijos“, – pasakoja Kauno klinikų gydytoja Eglė Machtejevienė.

Kauno klinikų gydytojas Vladas Gintautas sako, kad tai – reta patalogija.

„Tai yra reta patologija pasitaikanti 10–12 procentų visų identiškų dvynių. Kadangi tų identiškų dvynių nėra daug, tai čia 1 iš 4 tūkstančių nėštumų“, – teigia gydytojas.

Berniukų tėvai ir dabar su nerimu prisimena gydytojų verdiktą – be operacijos kūdikiai neišgyvens.

Pasakė, jei nedarytume operacijos, tai abu vaikai neišgyventų. Jei darytų, tai vienas iš dviejų išgyventų 90 procentų, o (tikimybė – LRT.lt), kad abu išgyventų – 70 procentų“, – pasakoja dvynių tėvas Mantas Šilgalis.

Iki šiol nustačius tokį sindromą moterys operacijai buvo siunčiamos į užsienio ligonines, viena operacija pernai buvo atlikta Santaros klinikose Vilniuje. Kaune operuota sulaukus atvykusio patirtį turinčio profesoriaus iš Nyderlandų.

„Yra sudėtinga atpažinti, kurias jungti, reikia koguliuoti. Lazeriu padalinama placenta į dvi dalis, sunaikinant kraujagysles, kad vieną dalį turėtų vienas vaisius, kitą dalį – kitas vaisius“, – teigia E. Machtejevienė.

Operacija su vietine nejautra truko apie valandą. Dvynukų tėvai sako, sunkiau buvo po jos, laukiant žinių, ar viskas pavyko. Viena dažniausių komplikacijų – priešlaikinis gimdymas.

Sveiki dvynukai klaipėdiečiams gimė 31 nėštumo savaitę. Daugiau kaip mėnesį praleidus Kauno klinikose šeima jau skaičiuoja dienas, kada galės važiuoti namo. Dvyniai patys kvėpuoja, bet vis dar maitinami per zondą. Per metus Lietuvoje dvynių transfuzijos sindromas, kai būtina kraujagyslių operacija lazeriu, nustatomas 7–8 gimdyvėms.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi