Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.28 18:06

Klausimams dėl koronaviruso paskelbė karštąją liniją, kuri veikia visą parą

LRT.lt 2020.01.28 18:06

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė susistemintą informaciją gyventojams, susijusią su koronavirusu, taip pat nurodė karštos linijos numerį, kuriuo visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.

Lietuvos gyventojai visais klausimais dėl naujojo koronaviruso gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 visą parą. Tokio pobūdžio linija gyventojams įsteigiama tik kilus ekstremalioms situacijoms arba esant pagrįstai tikimybei, kad jos galia netrukus kilti. Analogiška linija Lietuvoje veikė tik tymų protrūkio metu.

Taip pat SAM pateikė atsakymus į pagrindinius kausimus, susijusius su koronaviruso atsiradimu, paplitimu ir apsaugos būdais.

Ministerijos svetainėje nurodoma, kad Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Siekiant apsisaugoti nuo šio koronaviruso bei kitų infekcinių ligų rekomenduojama dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Sausio 28 d. duomenimis, yra registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi