Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.28 15:31

Veryga apie situaciją Klaipėdos ligoninėje: gaila, kad tai vyksta dėl įsižeidusio vieno įstaigos vadovo

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.01.28 15:31

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina patekęs į sudėtingą ir potencialiai pavojingą situaciją dėl medikų patiriamo mobingo kai kuriose gydymo įstaigose. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sukurta anoniminė linija gali tapti įrankiu, leisiančiu persekioti darbo sąlygomis besiskundžiančius medikus. 

Vieni tokių, pasinaudojusių anonimine pranešimų galimybe, yra Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) medikai. Lapkričio pabaigoje SAM pasiekė jų skundas, kuriame aprašytos nepakeliamos darbo sąlygos šioje ligoninėje. Įstaigai esą nuo 1982 m. vadovaujantis vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis kelia darbuotojams baimę bei nepakeliamą įtampą.

Skunde kritikos negailėta ne tik KUL vyriausiajam gydytojui V. Janušoniui, bet ir Vyriausiajai slaugos administratorei, kuri esą taip pat uja jos pavaldume esančius slaugytojus, vykdo psichologinį smurtą.

Laiško turinį paviešinęs A. Veryga sulaukė Klaipėdos policijos pareigūnų dėmesio. SAM sausio 8 d. gavo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjų raštą, kuriuo prašoma pateikti visą su anoniminiu skundu susijusią informaciją. Jos reikia siekiant identifikuoti anoniminį skundą pateikusius asmenis. Prašoma pateikti kas, iš kokio elektroninio pašto adreso, telefono numerio ar IP adreso (nurodant tikslų laiką) pateikė anoniminį skundą. Atsisakius pateikti prašomą informaciją gali būti skiriama bauda arba areštas.

Ministras tikina esąs priverstas į prašymą reaguoti ir duomenis pateikti per 20 darbo dienų.

„Tačiau tai reikštų, kad tie žmonės, kurie anonimiškai prašė pagalbos, būtų identifikuoti, o visai medikų bendruomenei – tiesioginę baimę pranešti apie galimus neteisėtus veiksmus įstaigose. Kitaip tariant, žmonės būtų įbauginti kreiptis pagalbos net anonimiškai“, – sakė A. Veryga.

SAM, siekdama išsaugoti skundo autorių anonimiškumą, pagalbos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Žmogaus teisių stebėjimo institutą, Žmogaus teisių komitetą, Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Valstyinę darbo inspekciją, Teisingumo ministeriją ir kitas įstaigas. Prašoma jų padėti išaiškinti, kokiomis aplinkybėmis ministerija galėtų neatskleisti skundo autorių tapatybių.

Aurelijus Veryga susirūpinęs: tai griauna galimybę medikams saugiai pranešti apie mobingą

Medikai prašo nutraukti ikiteisminį tyrimą

Sveikatos apsaugos ministrą stebina KUL vadovo siekis visomis įmanomomis priemonėmis išsiaiškinti, kas yra anoniminio skundo autoriai.

„Labai gaila, kad tai vyksta dėl įsižeidusio vieno įstaigos vadovo. Toks duomenų pateikimas diskredituotų SAM įsteigtą pasitikėjimo liniją ir panaikintų galimybes spręsti mobingo problemas Lietuvoje. Kol aš esu čia, joks medikas nebus išduotas, kai jis kreipiasi pagalbos“, – kalbėjo A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad anoniminis laiškas nėra vienintelis skundas, atėjęs iš KUL. Tai leidžia manyti, kad skundas nėra vieno nepatenkinto darbuotojo siekis apšmeižti ligoninės vadovybę. Vos įsteigus anoniminę skundų liniją, daugiausia pranešimų gauta būtent iš KUL medikų dėl vykdomo psichologinio smurto.

Ministras tikina turintis duomenų, kad Klaipėdos policija neketino pradėti tyrimo dėl SAM pasiekusio anoniminio skundo. Tyrimas pradėtas po pakartotinio KUL vadovo kreipimosi į uostamiesčio teisėsaugos pareigūnus.

„Jeigu negebėtume išsaugoti anonimiškumo, nėra logikos ir prasmės palikti anonimišką liniją. Bet tikrai galiu garantuoti, kad medikų anonimiškumą stengsimės išsaugoti, neišdavinėsime pagal visas teisines galimybes, neatskleisime pranešėjo. Tikiuosi, kad sveikas protas nugalės ir tokie tyrimai nugalės“, – vylėsi A. Veryga.

Solidarumą KUL medikams reiškia ne tik SAM, bet ir Lietuvos priklausomybės ligų instituto valdyba bei Jaunųjų gydytojų asociacija. Pastarosios prezidentė Kristina Norvainytė parėžė, kad šiandien svarbiausia žinutė KUL medikams – kad likusi gydytojų bendruomenė ketina taip pat kovoti už teisę išsaugoti skundą parašiusių asmenų anonimiškumą.

„Visi norime pasakyti, kad esame su jumis ir dėsime visas pastangas, kad jūsų anonimiškumas būtų išsaugotas ir pokyčiai prasidėtų ir šioje įstaigoje“ – sakė K. Norvainytė.

Lietuvos jaunųjų gydytojų prezidentės teigimu, tokie tyrimai formuoja žalingą praktiką, todėl ketinama kreiptis į Klaipėdos teisėsaugos institucijas siekiant atkreipti jų dėmesį į galimas tokių tyrimų pasekmes. Taip pat bus ieškoma galimybių keisti pranešėjų asmens duomenų apsaugą reglamentuojančius teisės aktus, kuriuose paliktos spragos leidžia identifikuoti anoniminių skundų autorius.

Šiandien tai padaryti yra ypač svarbu – mat tik praėjusį rudenį buvo žengti pirmieji žingsniai, siekiant išrauti mobingą iš gydymo įstaigų. Vienas iš būdų tai padaryti – leisti medikams apie problemas pranešti anonimiškai, nesibaiminant, kad vėliau dėl to bus su jais susidorota.

„Anoniminio pranešimo atskleidimas pasėtų baimę ir nepasitikėjimą medikų bendruomenėje, padėtų pamatus įdingai teisinei praktikai. Šitas ikiteisminis tyrimas turi būti nutrauktas, nes pranešimas neatitinka šmeižto kriterijų, teiginiai nesiekia nusikalstamos veikos lygio“, – įsitikinusi K. Norvainytė.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė atskleidė, kad jų gretose nėra nė vieno KUL mediko. Juos palikti šią profesinę sąjungą esą spaudė ligoninės vadovybė.

„Kad toje įstaigoje negeri dalykai vyksta, parodo faktai. Profesinės sąjungos nariai iš ten buvo išblaškyti, priversti palikti profesinę sąjungą“ – kalbėjo A. Baublytė.

Ministerijos rankos surištos

Po anoniminio skundo A. Veryga tikina asmeniškai su ligoninės vadovu neklabėjęs, tačiau SAM buvo pasiuntusi mobilią darbo grupę, kuri turėjo įvertinti padėtį ligoninėje. Iš to, ką pastebėjo darbo grupės nariai, esą uvo galima spręsti, kad į susitikimą atėjo administracijos pusę palaikantys darbuotojai, jie tikino, kad KUL psichologinio smurto nejaučiantys, darbinė aplinka yra normali.

Sveikatos apsaugos ministras tikina, kad ministerija šiuo atveju negali nieko padaryti nei KUL vadovo, nei administracijos atžvilgiu. Mat ligoninės steigėja yra Klaipėdos miesto savivaldybė. Ministras tikisi, kad jei ne miesto meras, tai taryba imsis priemonių darbuotojų situacijai pagerinti.

Dėl publikacijų apie KUL ligoninės medikų anoniminį skundą policijos dėmesio yra sulaukusios ir žiniasklaidos priemonės, taip pat ir LRT. Jų vadovų bei publikacijas rengusių žurnalistų prašyta pateikti visą su anoniminiu skundu susijusią informaciją: elektroninius laiškus, jų autorių elektroninio pašto adresus, telefonų numerius ar kitus duomenis, leisiančius nustatyti siuntėją.

LRT.lt primena, lapkričio pabaigoje Seimo Sveikatos reikalų komitete Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paviešino anoniminio laiško turinį, kuris sukrėtė tiek komiteto narius, tiek visuomenę. Anoniminiu laišku KUL darbuotojai kreipėsi į SAM pagalbos, teikdami, kad darbo sąlygos ligoninėje yra nepakeliamos.

Po paviešinto anoniminio skundo Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL)vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis kreipėsi į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą. Ligoninės vyriausiasis gydytojas teisėsaugos pareigūnus tikina, kad laiške surašyta informacija neatitinka tikrovės, paniekina, pažemina jo paties kaip įstaigos vadovo bei kitų darbuotojų garbę ir pakerta visuomenės pasitikėjimą jais.

V. Janušonis ne kartą yra sakęs, kad ligoninėje darbinė atmosfera ir psichologinis klimatas yra normalūs, geri.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi