Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.28 12:38

Nepavydėtina oro tarša Vilniaus mokyklose – patalpose pelėsis, anglies dvideginis viršija normas

atnaujinta 14.15

Anglies dioksido (CO2) koncentracija Lietuvos mokyklose viršija rekomenduojamą ribą, o tai kenkia vaikų sveikatai ir gebėjimui mokytis, teigia Nacionalinė pasyvaus namo asociacija (NPNA).

Jos atlikto tyrimo duomenimis, vidutinė anglies dioksido koncentracija mokyklose pamokų metu siekia 1660 milijoninių dalių (ppm). Tai 1,6 karto daugiau už rekomenduojamą normą ir dešimtadaliu daugiau už leistiną normą. NPNA oro kokybės tyrimą praėjusių metų pabaigoje atliko 11-oje Vilniaus mokyklų.

Tyrimo metu tris dienas mokyklų klasėse buvo matuojami įvairūs oro kokybės parametrai, tarp kurių ir CO2 koncentracija.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertės Astos Razmienės, CO2 koncentracijos tyrimas yra „švaros rodiklis“. Jis parodo, ar patalpos yra gerai vėdinamos ir ar jose nėra susikaupę įvairių kenksmingų medžiagų.

„Patalpų ore yra daug cheminių medžiagų, kurios išsiskiria iš baldų, kilimų, statybinių medžiagų, yra daug medžiagų, kurios naudojamos valymui“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė A. Razmienė.

„Taip pat ore yra virusų bakterijų, grybelių. Kad nereiktų tirti visų šitų medžiagų puokštės, naudojamas šis švaros rodiklis“, – pridūrė ji.

Pradinukų klasėse, tyrimo duomenimis, vidutiniškai anglies dioksido koncentracija dienos metu siekė 1565 ppm. Vidurinių klasių vidutinė CO2 koncentracija tyrimo metu siekė – 1755 ppm.

Penkiose iš šešių tyrime tirtų pradinių klasių ir keturiose iš penkių vidurinių klasių momentinė CO2 koncentracija kasdien pamokų metu pakildavo virš 2000 ppm ribos. Aukščiausia užfiksuota CO2 koncentracija tirtose pradinėse klasėse buvo 3183 ppm, o vyresnėse klasėse – 5152 ppm.

NPNA vadovas Aidas Vaičiulis teigia, kad per didelis CO2 kiekis ore lemia irzlumą, mieguistumą, nuovargį, galvos skausmą bei koncentracijos stoką.

„Šis CO2 lygis tiesiogiai susietas su tuo, kad vaikams sunkiau sekasi atlikti mąstymo užduotis. Jų atlikimui reikalingas kuras smegenims, o tas kuras be energijos yra ir deguonis“, – komentavo Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius A. Vaičiulis.

Kaip teigia A. Razmienė, padidėjusi CO2 koncentracija taip pat didina riziką dažniau sirgti įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis.

„Net jeigu vaikas turi neblogą imunitetą, bet yra didelė mikroorganizmų koncentracija, yra didelė tikimybė, kad jų bus įkvėpta pakankamas kiekis ligai išsivystyti“, – sakė NVSC ekspertė.

„Anglies dvideginis gali sukelti tam tikrus sutrikimus, kai jo koncentracija viršija 5000 ppm“, – pridūrė ji.

LRT RADIJO kalbinta Klaipėdos licėjaus mokytoja sako, kad klases mokykloje tenka vėdinti po kiekvienos pamokos.

„Mūsų klasės yra mažesnės, todėl po kiekvienos pamokos, kai vaikai išeina, turime išvėdinti klases. Tai dažniausiai daro mokytojas. [...] Neretai paaugliai ateina po kūno kultūros pamokos su kvapu. Atrodo, kad apie higieną diegiame ir mes, ir tėveliai namuose, bet norėtųsi tos higienos daugiau“, – kalba Klaipėdos licėjaus pedagogė.

Šiuo metu Lietuvos mokyklose nėra atliekami planiniai oro kokybės patikrinimai, nes, anot NVSC ekspertės, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka to nenumato. Ji teigia, kad patikrinimai rengiami tik tada, kai gaunamas skundas, tačiau tokie atvejai reti. Nustačius mokyklose pažeidimą pirmą kartą, skiriama 70 eurų bauda.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi