Lietuvoje

2020.01.28 09:51

Ūkio banko skandalas: pinigai keliavo per 80-ties asmenų sąskaitas, Romanovas prokurorams vis dar nepasiekiamas

atnaujinta 11.38

Prokurorai antradienį baigė ikiteisminį tyrimą dėl didelės vertės prieš septynerius metus žlugusio Ūkio banko turto iššvaistymo. Įtarimai šiuo metu pareikšti 13-kai asmenų, tarp jų – ir pagrindiniam banko akcininkui Vladimirui Romanovui, kuris, gavęs prieglobstį Rusijoje, Lietuvos teisėsaugai tebėra nepasiekiamas.

Antradienį Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Ugnius Vyčinas pranešė, kad pabaigta dalis „didelio ir sudėtingo“ ikiteisminio tyrimo dėl Ūkio banko didelės vertės piniginių pinigų iššvaistymo, piktnaudžiavimo tarnyba, nusikalstamai įgyto turto legalizavimo, bendrovių, kurios buvo naudotos nusikalstamai veikai nuslėpti, steigimo ir vadovavimo.

Ūkio banko skandalas: prokurorai pareiškė įtarimus 13 asmenų – tarp jų yra ir Vladimiras Romanovas

Anot prokuroro, tyrimo metu pareikšti įtarimai 13-kai asmenų, įtariant, kad jie veikė organizuotoje grupėje.

„Tarp jų yra ir pagrindinis banko akcininkas (V. Romanovas – LRT.lt), taip pat buvę banko stebėtojų tarybos, valdybos nariai. Šiuo metu nustatytas terminas susipažinimui ikiteisminio tyrimo medžiaga bei papildomų prašymų pateikimui“, – teigė U. Vyčinas.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdybos viršininkas Robertas Šadianecas konferencijoje sakė, kad ikiteisminio tyrimu metu nustatyta, kad įtariamieji, piktnaudžiaudami savo tarnybine padėtimi, suteikė Ūkio banko paskolas savo valdomoms bendrovėms ir tokiu būdu.

„Tokiu būdu buvo iššvaistyta virš 40 milijonų eurų. Nusikalstamu būdu įgytos lėšos buvo legalizuotos, pasinaudojant 80-ties juridinių ir fizinių asmenų sąskaitomis. Už jas buvo įsigytas nekilnojamasis turtas Jungtinėje Karalystėje, dalis pinigų buvo panaudota Baltarusijos Respublikoje įregistruotos bendrovės įstatiniam kapitalui padidinti“, – pasakojo R. Šadianecas.

Anot jo, ikiteisminio tyrimo metu apklausti daugiau negu 120 liudytojų, analizuotos finansinės operacijos 850-yje sąskaitų, atlikta 12 ūkinės finansinės veiklos tyrimų. Pasak R. Šadianeco, tyrimo metu pareigūnai kreipėsi į įvairias užsienio valstybes, tarp kurių – Meno salos, Didžioji Britanija, Airija, Bosnija ir Hercegovina, Italija, Baltarusija, Šveicarija, Švedija. Taip pat kreiptasi ir į Rusiją.

Prabilo apie dar didesnę žalą

R. Šadianecas patikino, kad ikiteisminiame tyrime, siekiant užtikrinti civilinio ieškinio galimybę, buvo taikomas laikinos nuosavybės teisių apribojimas. Anot jo, tai padėjo padengti padarytą žalią „bent šioje dalyje“. Bylos medžiagą sudaro 346 tomai, bet bylos medžiaga, anot pareigūno, didės.

Prokuroras U. Vyčinas patikino, kad visi įtariamieji, kurie yra Lietuvos piliečiai, Lietuvos teisėsaugos pareigūnams yra pasiekiami, išskyrus V. Romanovą, kuris yra gavęs prieglobstį Rusijoje.

R. Šadianecas patvirtino, kad įtariamųjų turtas yra areštuotas. Jis pakartojo, kad šiuo metu Ūkio banko tyrime skaičiuojama žala viršija 40 mln. eurų, tačiau patikino, jog žalos dydis gali didėti, mat atliekamas tyrimas ir kitoje byloje.

„Kitoje byloje, kurioje tyrimas yra atliekamas, žalos dydis tikslinamas šiuo metu, bet mes manome, kad jis bus didesnis kartais“, – teigė R. Šadianecas.

Teisėsauga Ūkio banko bylą ketina teismui perduoti šiemet.

Pagrindinis akcininkas pasislėpė Rusijoje

Rusijoje prieglobstį gavusio V. Romanovo valdytas Ūkio bankas 2013 metų vasarį buvo pripažintas nemokiu, o tų pačių metų gegužę jam iškelta bankroto byla.

Generalinė prokuratūra 2013-ųjų lapkritį patvirtino Ūkio banką civiliniu ieškovu ikiteisminiame tyrime dėl akcininkų ir jų sprendimais skirtų vadovų veiksmų, iššvaistant banko turtą. Tuomet teigta, kad preliminariais skaičiavimais atlygintina žala siekia 370,196 mln. eurų, o konkretūs asmenys, kurie turėtų ją atlyginti, nebuvo įvardyti.

Iki Ūkio banko veiklos sustabdymo didžiausias banko akcininkas buvo V. Romanovas, valdęs 65 proc. akcinio kapitalo. 2013 metų gegužę jis išvyko į Rusiją, buvo paskelbta jo tarptautinė paieška.

2015 metų balandį jis buvo sulaikytas Maskvoje, bet netrukus paleistas į laisvę, o tų pačių metų rugpjūtį Rusija informavo, kad V. Romanovui suteiktas prieglobstis.

2018-ųjų birželį V. Romanovą Lietuvoje nuspręsta teisti už akių, jam nedalyvaujant teismo procese. Vilniaus miesto apylinkės teismas tuomet V. Romanovą pripažino įtariamuoju, kuris nėra pasiekiamas Lietuvos teisėsaugai atliekant ikiteisminį tyrimą dėl jo nusikalstamų veikų.