Lietuvoje

2020.01.28 09:05

Teisingumo ministras – apie įkalinimo įstaigų atlyginimus ir situaciją Panevėžio pataisos namuose

Teisingumo ministerija iš vidinių rezervų žada didinti darbo užmokestį įkalinimo įstaigų pareigūnams. Ministras LRT RADIJUI teigė, kad įkalinimo įstaigų pareigūnams atlyginimai jau augo iki 30 procentų.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad 2019 metais buvo optimizuotas įkalinimo įstaigų skaičius, peržiūrėta Kalėjimų departamento struktūra, iškeldintas Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, reformuota sveikatos priežiūros sistema įkalinimo įstaigose.

Anot ministro, po šių pertvarkų pavyko sutaupyti nemažai lėšų. Reformų metu sutaupytos lėšos bus panaudotos didinti pataisos įstaigose dirbančių pareigūnų atlyginimams. Taip pat buvo pakeista apie pusę įstaigų vadovų.

„Atlyginimai augo maždaug apie 160–170 eurų, t. y. iki 30 procentų. Bet noriu pabrėžti, kad tai yra vidurkis, tikrai ne kiekvienam. Tie, kurie dirbo daugiau, užsidirbo atitinkamai daugiau. Su dideliu stažu žemiausios grandies pareigūnai uždirba iki 900 eurų. Bet yra ir tokių, kurie uždirba 650 eurų“, – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ tikina ministras.

Įvertino situaciją Panevėžio pataisos namuose

Praėjusią savaitę Panevėžio pataisos namų slaugytojoms paviešinus apie patiriamą psichologinį smurtą iš kalėjimo gydytojos, ją kaltinti ėmė ir nuteistosios – esą jos netinkamai gydomos, neprižiūrimi ir kalinių vaikai. Kalėjimų departamentas pradėjo patikrinimą.

Ministras tikina, kad su šia istorija jis yra susipažinęs, tačiau į visus klausimus labiausiai turėtų atsakyti ligoninės vadovas. Anot jo, bendra Vyriausybės pozicija aiški – jokių patyčių darbe negali būti.

Panevėžio pataisos namų gydytoją kaltina ne tik slaugytojos, bet ir nuteistosios – gydomos netinkamai, neprižiūrimi vaikai

„Šiaip prieš kelias savaites ten lankiausi pats, net du kartus. Buvau vieną slaugytoją sutikęs, labai gaila, kad ji man nieko nepasakė. Tiesa, lankiausi kitais reikalais, nes Panevėžio pataisos namuose nėra pusiaukelės namų moterims. Jeigu vyrai tokias galimybes turi, tai moterys – ne“, – sako ministras.

Vis dėlto E. Jankevičius patvirtino, kad Kalėjimų departamentas neneigia, kad situacija Panevėžio pataisos namuose nėra gera. Anot jo, kai bus aiškūs tyrimo rezultatai, bus priimti sprendimai.

Pralaimėtos dvi bylos EŽTT

Pastaruoju metu Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) Lietuva pralaimėjo dvi bylas.

Antradienį buvo paskelbta, kad Lietuvos politikai nederamai kišosi į didelio atgarsio sulaukusią Ingos Rinau dukters globos bylą, o teisėsauga neužtikrino teisingo proceso.

Strasbūro teismo septynių teisėjų kolegija mergaitei ir jos tėvui Michaeliui Rinau priteisė 30 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo ir nurodė Lietuvai padengti 93 tūkst. 230 eurų bylinėjimosi išlaidų.

Taip pat buvo nuspręsta Lietuvos teisėsauga nepagrįstai diskriminavo Lietuvos gėjų porą, kai atsisakė pradėti tyrimą dėl neapykantos kurstymo prieš juos socialiniame tinkle.

Septynių teisėjų kolegija kiekvienam iš jų priteisė po 5 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo, valstybė taip pat turės sumokėti 5 tūkst. eurų už bylinėjimosi išlaidas.

„Matote, kaip čia vertinsi, nuo 1995 metų, kai Lietuva ratifikavo Žmogaus teisių konvenciją, EŽTT iš Lietuvos prisiteisė šiek tiek daugiau nei 2 mln. eurų per 25 metus. Lietuvos teismai tokią sumą maždaug priteisia per metus. Tai vertinčiau, kad nėra čia daug“, – aiškina E. Jankevičius.

Ministras tikina, kad tai – mokesčių mokėtojų pinigai, padarytos klaidos, bet tai nėra, lyginant su kitomis šalimis, dramatiškos sumos.

„Be abejonės, kiekviena pralaimėta byla mums yra skaudi ir visa teisėsauga daro tam tikras išvadas. Šiais dviem paminėtais atvejais politikams tikrai nederėtų kištis į jokias bylas ir jokius tokius incidentus, nes paskui būna taip. Kalbant apie kitą bylą, mes turėtume turėti daugiau pakantumo ir toleravimo, pagarbos vienas kitam. Valstybės institucijos – taip pat. Aš dabar neišsiplėsiu, bet Seimą artimiausiu metu pasieks keletas iniciatyvų, kalbant apie pagarbesnį elgesį, dėmesį žmogui neteisingai apkaltintam ir neteisingai suimtam“, – sakė teisingumo ministras.