Lietuvoje

2020.01.27 13:53

Lietuvos ambasadorė Kinijoje: dabar ne laikas turistauti – užsikrėtusiųjų skaičius augs

dėl koronaviruso ministerija rekomenduoja nevykti į Kiniją
LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS2020.01.27 13:53

„(Kinijos – LRT.lt) oro uostuose ir geležinkelio stotyse atvykusiems keleiviams yra matuojama temperatūra. Jei jūs tiesiog peršalote, sloguojate ir turite bent kiek padidėjusios temperatūros, būsite laikomas karantine. Tas pats ir norint išvažiuoti. Jei sirguliuosite, niekas iš šalies jūsų neišleis“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė.

Specialūs boksai Santaros klinikose

Lietuva stebi situaciją dėl koronaviruso protrūkio Kinijoje ir žada taikyti papildomas atsargos priemones, kol tęsis epidemija. Nuo savaitgalio šalies oro uostuose budi nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Jie konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis. Kol kas rekomenduojama susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Kinijoje esantį viruso epicentrą.

Anot specialistų, Lietuva yra pasiruošusi suvaldyti tokio masto riziką. Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sako, kad nepaisant taikomų saugumo priemonių šalies oro uostuose, imtis papildomų saugumo priemonių yra kviečiama ekstremalių situacijų operacijų centro tarnyba. „Aiškinsimės, ką galime padaryti, kad nepatektume į tokią situaciją, į kokią yra patekusi Prancūzija“, – sako A. Šešelgis.

Kinijoje, jei jūs tiesiog peršalote, sloguojate ir turite bent kiek padidėjusios temperatūros, būsite laikomas karantine.

Jo teigimu, šiandien rengiamo specialaus posėdžio metu bus tikrinami žmogiškieji ištekliai, kaip specialistai yra pasirengė ekstremalioms situacijoms. Pasak jo, pirmi žingsniai jau yra padaryti.

„Visi oro vartai Lietuvoje jau yra kontroliuojami mūsų specialistų. Yra bendradarbiaujama su oro uostais, stebimi skrydžių grafikai, iš kokių šalių atskrenda keleiviai. Čia stiprinsime pajėgas“, – tikina sveikatos apsaugos viseministras.

Jis taip pat tikina, kad mūsų šalis yra pasirengusi, jeigu virusas ateitų į Lietuvą. „Santaros klinikos turi naują infekcinių ligų ligoninę, kurioje yra atskiros patalpos-boksai būtent tokiems atvejams“, – užtikrintai kalba A. Šešelgis.

Uždaromi turistiniai objektai

Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė sako, kad mirusiųjų skaičius Kinijoje pasiekė 80, o užsikrėtusiųjų skaičiuojama tūkstančiais. Jos teigimu, užsikrėtusiųjų skaičius augs, nes šiuo metu yra nemažai įtariamųjų susirgus virusu. „Virusas plinta, ir jis plinta ne tik Kinijoje, bet ir už jos ribų“, – sako I. Marčiulionytė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė: įtarus koronavirusą eikite ne pas šeimos gydytoją, o kreipkitės į BPC

Pasak jos, evakuojamos įvairių šalių diplomatinės atstovybės, tačiau mūsų šalies tokie procesai neliečia. „Lietuvos konsulato viruso epicentre – Uhano mieste – nėra. Taip pat nėra informacijos, kad būtų užsikrėtusių lietuvių“, – ramina Lietuvos ambasadorė Kinijoje.

Jos teigimu, turistų srautai į Kiniją sparčiai mažėja, yra uždaromi turistiniai objektai. „Dabar tikrai ne pats geriausias laikas turistauti Kinijoje, – sako I. Marčiulionytė. – Imamasi priemonių, kad nevyktų didelio masto renginiai, uždaromi UNESCO saugomi objektai. Tad norintieji pamatyti Kiniją, dabar nuo šios idėjos turėtų susilaikyti“.

Trūksta medicininių kaukių

Ambasadorė ypač įspėja tuos, kurie sloguoja, yra pakilusi temperatūra, tačiau vis tiek ketina vykti į Kiniją. „Oro uostuose ir geležinkelio stotyse atvykusiems keleiviams yra matuojama temperatūra. Jei jūs tiesiog peršalote, sloguojate ir turite bent kiek padidėjusios temperatūros, būsite laikomas karantine, – keliaujančiuosius įspėja pašnekovė. – Tas pats ir norint išvažiuoti. Jei sirguliuosite, niekas iš šalies jūsų neišleis“.

Uhane yra statomos dvi ligoninės koronaviruso nešiotojams. „Viena jų turi būti baigta jau vasario 3 dieną, – apie rekordinius statybų tempus kalba I. Marčiulionytė. – Yra dirbama ir prie vakcinos kūrimo, tačiau patys suprantame, kad čia tokių tempų išvystyti nėra galimybių“.

Ambasadorė taip pat sako, kad Kinijoje išaugo medicininių kaukių paklausa – jos masiškai perkamos parduotuvėse. „Jų pradėjo trūkti net Pekine. Vyriausybė tikina, kad kaukės yra gaminamos papildomai“, – sako Lietuvos ambasadorė Kinijoje I. Marčiulionytė.

Užsienio reikalų ministerija skelbia, kad dėl sparčiai plintančio naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šalį. Ministerijos duomenimis Kinijoje yra apie 300 Lietuvos piliečių.

„URM rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją“, – BNS pirmadienį sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Visus šalyje esančius piliečius kviečiame užsiregistruoti URM kelionių registracijos sistemoje

Ministerija konsultuojasi su kitomis Europos Sąjungos šalimis dėl rekomendacijų keliaujantiems į Kiniją ir nuolat atnaujina rekomendacijas keliauk.urm.lt tinklapyje.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.