Lietuvoje

2020.01.27 07:36

Alytaus gaisro pamokos: siūloma lengviau skelbti valstybinę ekstremalią situaciją

Vidaus reikalų ministerija pasiūlė lengviau skelbti ekstremalias situacijas valstybės mastu.

Ministerija teigia, kad Civilinės saugos įstatymo pataisas pateikė reaguodama į teisės akto trūkumus, išaiškėjusius reaguojant į pernykštį gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje.

Pagal siūlomą įstatymo projektą, regioninės ekstremaliosios situacijos padariniams išplitus daugiau nei vienoje savivaldybėje, ji bus laikoma valstybės lygio.

Dabar valstybės lygio ekstremali situacija skelbiama tuo atveju, jeigu incidentas apima mažiausiai keturias savivaldybes.

Be to, papildomai numatoma galimybė Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijai (VESK) savo iniciatyva teikti pasiūlymą Vyriausybei skelbti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją savivaldybės prašymu arba atsižvelgus į ekstremaliosios situacijos keliamą pavojų gyventojų gyvybei, sveikatai, aplinkai ar turtui.

„Išmoktos Alytaus gaisro pamokos negali pasikartoti. Patobulintas Civilinės saugos įstatymas ateityje turės užtikrinti efektyvų ir operatyvų ekstremaliųjų situacijų valdymą, sklandų visuomenės informavimą ir galimybę laiku pasitelkti visus materialinius išteklius galimos nelaimės padariniams likviduoti“, – BNS perduotame komentare sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

„Keičiamas įstatymas leis praktikoje efektyviau telkti materialinius išteklius ekstremaliosioms situacijoms likviduoti bei nustatys aiškesnę tvarką sulaukti pagalbos tais atvejais, jei savivaldybėms turimų resursų nepakaktų“, – teigė ministrė.

Pagal siūlymą, ūkio subjektai ir kitos įstaigos teiktų reikalingas priemones civilinės saugos sistemos pajėgoms esant gelbėjimo darbų vadovo ar operacijų vadovo sprendimui.

Įstatymo projekte taip pat siūloma nustatyti, kad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus patvirtinta ekstremaliųjų situacijų valdymo planų rengimo tvarka būtų privaloma valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, taip pat ūkio subjektams.

„Manome, kad savivaldybės administracijos direktoriaus funkcija yra užtikrinti ir koordinuoti savivaldybės dalyvavimą valstybinio lygio civilinės saugos pratybose. Todėl būtina užtikrinti savivaldybių dalyvavimą valstybinio lygio civilinės saugos pratybose, kadangi tokiu būdu atsiranda galimybė praktiškai įvertinti sąveikos aspektus ir užtikrinti pasirengimą ekstremaliųjų situacijų valdymui“, – teigė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas Saulius Greičius.

Taip pat civilinės saugos sistemos pajėgas siūloma papildyti aplinkos apsaugos pajėgomis – įtraukti Aplinkos apsaugos agentūrą.

Pataisos turės būti svarstomos Vyriausybės posėdyje, vėliau jos keliaus į Seimą.

Gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ kilo pernai spalį, jis gesintas ilgiau nei savaitę.

Vietos valdžia kritikavo Vyriausybę, kad ši dėl gaisro nepaskelbė ekstremalios situacijos valstybės mastu. Anot jos, tai būtų užtikrinę geresnį pajėgumų valdymą, gaisro padarinių šalinimą.

Alytaus miesto ir rajono savivaldybėse iki šiol galioja dėl gaisro paskelbtos vietinio lygio ekstremalios situacijos.