Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.24 22:19

Ugniagesiai nerimauja dėl bažnyčių priešgaisrinės saugos – gelbėjimą apsunkintų ir paveldosaugininkai

Ugniagesiams nerimą kelia bažnyčių priešgaisrinė apsauga. Ypač sudėtinga situacija mažų parapijų medinėse bažnyčiose. Jos dėl lėšų trūkumo neišgali pasirūpinti priešgaisrine apsauga. Didieji maldos namai, ypač paskelbti kultūros paveldo objektais, dažniausiai saugos sistemas turi, tačiau įvykus nelaimei gesinimo darbus apsunkintų paveldosauginiai reikalavimai. Todėl net ir didžiausių gaisrų pamokų išmokti esą neįmanoma.

Prieš šimtmetį statytoje Šiaulių rajono Gruzdžių bažnyčioje ugniagesiai tikrina priešgaisrinę apsaugą, jie tai daro kartą per metus ar dvejus.

„Pavojų kelia elektros instaliacija tokių įstaigų, atviri ugnies šaltiniai ir sunkesnis patekimas prie tokių objektų. Vėlgi tos pačios tvoros aptvertos, kurių paveldosaugininkai neleidžiama nei griauti, nei kažką keisti“, – pasakoja Šiaulių ugniagesių atstovas Gintaras Zonis.

Tytuvėnų piligrimų centro darbuotojas Virginijus Pikutis neslepia, kad pavojingų situacijų bažnyčioje tikrai gali pasitaikyti.

„Aišku, besmilkant gali iškristi anglis ant degaus paviršiaus – ant kilimo ar grindų. O ir jeigu nesaugiai padėtume, įkaisti gali. Kitas dalykas, jeigu daug pasmilkome ir yra įrengta priešgaisrinė sistema, tai visi davikliai gali greitai sureaguoti“, – teigia V. Pikutis.

Tytuvėnų bažnyčioje altorius turi du daviklius. Vienas yra altoriaus dalyje, kitas – vargonų. 17 amžiuje statytoje bažnyčioje dabar veikia viena moderniausių sistemų. Ją įdiegti pasirūpinta tik po to, kai prieš 8 metus ansamblį nuniokojusio ir kelis milijonus eurų nuostolių pridariusio gaisro.

„Po gaisro pirmiausia buvo labiau sustiprinta vienuolyno ir bažnyčios apsauga – samdomi atitinkami darbuotojai, saugos tarnyba. Gavus bet kurį signalą jos praneša mums“, – pasakoja V. Pikutis.

Modernios apsaugos neišgalinčios įsirengti bažnyčios priverstos apsaugą patikėti šventosios Agotos globai, kuri, tikima, apsaugo nuo gaisrų.

„Daugelyje bažnyčių mūsų dar nėra tvarkinga ir instaliacija, ir jokios apsaugos nėra, ypatingai medines bažnyčias turime apsaugot. Tai čia kai kurie klebonai labai skundžiasi, kad lėšų trūkumas yra ir dėl to delsiama su tais dalykais“, – pasakoja Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje visiškai sudegė ar buvo smarkiai nuniokota keliolika bažnyčių. Jos dažnai užsiliepsnoja dėl netvarkingos elektros instaliacijos, neužgesintų žvakių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi