Lietuvoje

2020.01.23 21:50

Po taršos skandalų – griežtesni įstatymai

Augustinas Šemelis, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.23 21:50

Į neeilinį posėdį susirinkęs Seimas mėgino lopyti bedantę aplinkos apsaugos sistemą, kuri iki šiol be įspėjimo negalėjo įmonių tikrinti, tam neturėjo ir reikiamos įrangos, o už aptiktus pažeidimus – negalėjo atimti leidimų. 

Politikams Seime diskutuojant, Vilniuje, pramoniniame rajone, aptiktas dar vienas plastiko dalelėmis užterštas nuotekų šulinys. Įtariama, kad atliekomis galėjo atsikratyti neplanuotų patikrinimų besibaiminančios įmonės.

Panorama. Putinas Holokausto minėjime priminė nužudytus žydus Lietuvoje: išnaikinta 95 proc. bendruomenės (su vertimu į gestų k.)

Vilniuje – du atvejai

Laimikis tarp Vilniaus vandens nuotekų – ne tik žolė ar praėjusio rudens lapai, bet ir, įtariama, smulkios plastiko dalelės. Jos keliauja tiesiai į Nerį.

Patikrinimas surengtas „Vilniaus vandenims“ vis aptinkant į valymo įrenginius atitekantį plastiką. Įrenginiai smulkių dalelių neišvalo, todėl kad plastikas nepatektų į Nerį, jį tenka semti kastuvais.

Pirminiai mėginiai sustiprina įtarimą, kad ir šiame šulinyje Vilniuje teka plastikas. Prieš dvi dienas juo užterštos nuotekos jau rastos kitoje Vilniaus vietoje. Sostinėje tai antras atvejis vien šią savaitę.

„Yra iškviesti, bet niekaip neatvažiuoja aplinkosaugininkai, matom, kad čia jau tendencija darosi“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Aplinkos apsaugos pareigūnai atvyksta tik po kurio laiko. Pasak Vilniaus vicemero, praėjus jau dviem valandoms nuo iškvietimo. Sako, daug darbo.

„Aš buvau įmonėj. Apžiūrėjau įmonės teritoriją ir paskui atvykau čia“, – pasakoja Vilniaus aplinkos kokybės kontrolės skyriaus darbuotoja Lilija Šveikauskienė.

Paimamas mėginys tyrimui. Įmonių aplink daug, taršos šaltinis kol kas nenustatytas.

„Dabar politinėje tribūnoje ieškoma kaltų, kad kažkas kažko nepadarė, bet realybė tokia, kad sistema neveikia“, – teigia aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Pripažino – sistema neveikia

Po „Grigeo“ taršos skandalo visi pripažino, kad sistema neveikia. Todėl Seimas susirinko į neeilinį posėdį svarstyti griežtesnių aplinkosaugos priemonių. Kartu ir protestuotojai iš Klaipėdos bei Kauno, bet apsauga plakatus netrukus priverčia slėpti. Dabartinė aplinkosaugos sistema absurdiška, sako jie.

„Gavus parašą ant taršos leidimo, jo panaikinti nėra galimybės. Netgi situacija su „Grigeo“ – nėra galimybės panaikinti leidimų tiems neva tai valymo įrenginiams, kurie – Černobylio lygio“, – sako Klaipėdos bendruomenės atstovė Raimonda Zaborė.

Pagal siūlomą penkių įstatymų pataisų paketą, aplinkosaugininkai, kitaip nei dabar, patikrinimo į įmones galės atvykti neperspėję ir bet kuriuo paros metu. Užfiksavus tris vienos įmonės pažeidimus, jos veikla būtų stabdoma. Už taršą didės ir mokesčiai, daugelis jų šiuo metu – mažiausi Baltijos šalyse. Aplinkos ministras žada, kad į pranešimus apie taršą reaguoti galėtų ne tik aplinkosauga, bet ir policija. Galų gale, iki šiol nebuvo apibrėžta ir kvapų kontrolė, gyventojų skundai dėl atliekų ar teršalų tvaiko likdavo ignoruojami.

„Turės būti įsigyta įranga, ne žmogiškuoju faktoriumi, kaip anksčiau būdavo, atvyksta trys specialistai, vienam labai smirda, kitam nesmirda, trečiam truputį smirda“, – sako ministras.

Po svarstymo vadinamajam Klaipėdos įstatymų paketui Seimas pritarė, tačiau dar laukia galutinis balsavimas. Pakeitimus palaiko ir opozicija, tačiau su išlygomis. Apsivalyti esą reikia pačiai aplinkosaugos sistemai.

„Per šią savaitę mes matome, kad tiek Kėdainiuose, tiek Utenoje, tiek Vilniuje, tiek „Grigeo“ atvejis išaiškintas su dabar veikiančiais įstatymais. Tai nėra vien įstatymų spragos. Tai yra ir institucijos apsileidimas. Aplinkos ministerija visada buvo „zadanijų“ ministerija, ten dirbo Trečiokas, ir jokie vidiniai tyrimai niekada nesibaigdavo jokiais skambiais pareigūnų išvarymais“, – įsitikinęs Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.

„Galbūt įstatymų ir būtų pakakę, bet kai kurie žmonės, matyt, dėl savo korupcinių interesų savo pareigos neatliko. Bet tam reikia truputį daugiau laiko. Yra tie nauji atvejai, bus pradėti nauji tyrimai teisėsaugos, manau, kad tai duos bendrą efektą“, – teigia Ramūnas Karbauskis.

Ketvirtadienį paskelbti Kuršių marių vandens tyrimo rezultatai. Vanduo mariose nėra toksiškas. Tačiau tirtas mėginys paimtas praėjus 10 dienų nuo „Grigeo Klaipėda“ skandalo. Tarša galbūt praskiesta valytomis nuotekomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.