Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.23 14:45

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras: nemokamos gripo vakcinos dar yra

LRT.lt 2020.01.23 14:45

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informuoja, kad šiuo metu gripo vakcinos, skirtos penkių rizikos grupių asmenų skiepijimui, dar yra daugumoje Lietuvos poliklinikų ir ragina gyventojus suskubti pasiskiepyti, kol sergamumas nėra aukštas. Taip bus apsaugoti ne tik didžiausią riziką patiriantys asmenys, bet ir užkirstas kelias gripo plitimui visuomenėje.

Primename, kad valstybės lėšomis nuo gripo skiepijami šioms rizikos grupėms priklausantys asmenys:

· 65 m. ir vyresni;

· nėščiosios;

· asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;

· asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;

· sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Kodėl gripas šiems asmenims ypač pavojingas?

Valstybės lėšomis asmenys nuo gripo skiepijami dėl dviejų priežasčių – vieniems iš jų gripas yra ypač pavojingas dėl galimų sunkių ligos formų, komplikacijų, kitiems, t. y. sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, svarbu nesirgti, kad nesutriktų gydymo įstaigų veikla, be to, sergantys medikai gripu gali užkrėsti pacientus bei kitus gydymo įstaigose esančius žmones.

65 metų ir vyresniems asmenims, taip pat suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip astma, kitos kvėpavimo takų ligos, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių, inkstų, ligos, susijusios su imuniniais mechanizmais, gripas yra labai pavojingas, nes gali sukelti lėtinių ligų paūmėjimą, sunkias šių ligų formas.

Nėščiosios skiepijamos, kad būtų apsaugotos ne tik jos pačios, bet ir vaisius bei ką tik gimęs kūdikis. Moterys, kurios nėštumo metu suserga gripu, yra dažniau gydomos ligoninėse, intensyvios terapijos skyriuose. Paskiepytos nuo gripo nėščiosios gimęs kūdikis turės apsaugą, gautą iš mamos, ir bus apsaugotas iki 6 mėnesių. Skiepyti kūdikius gripo vakcina galima nuo 6 mėnesių.

Globos ar slaugos įstaigose gyvenantys asmenys yra garbaus amžiaus, turintys ne vieną lėtinę ligą, šiose įstaigose jie gyvena ilgus mėnesius, todėl gripo virusui išplisti uždarose patalpose yra ypatingai palankios sąlygos. Šių asmenų būklę gripas itin pablogintų.

Europoje skiepijamasi ypač aktyviai

Gripo vakcina šimtu procentų neapsaugo nuo užsikrėtimo virusu, tačiau tyrimai rodo, kad pasiskiepijusieji išvengs ligos arba gripo simptomai bus lengvesni. „Asmenims, priklausantiems rizikos grupėms, pasiskiepijus nuo gripo, komplikacijų taip pat gali nepavykti išvengti, bet jos bus lengvesnės. Tačiau svarbiausia, kad gripo vakcina mažina mirties nuo gripo riziką, kurių, deja, nepavyksta išvengti kiekvieną gripo sezoną“, – tvirtina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Kitose Europos šalyse kasmet nuo gripo paskiepijama virš 75 proc. rizikos grupei priklausančių asmenų (65 metų ir vyresnių), Lietuvoje – tik apie 20 procentų.

Jeigu save priskiriate kuriai nors iš rizikos grupių, raginame kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti, kol sergamumas gripu nepasiekė aukščiausių rodiklių. Norintys pasiskiepyti savo lėšomis, taip pat turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi