Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.23 13:23

ULAC atstovė: virusas iš Kinijos kelia ne tik įtampą, bet ir labai daug klausimų

rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Kiniją; atnaujinta 13.52
LRT.lt 2020.01.23 13:23

Naujas koronavirusas, pavadinimu 2019-nCoV, kelia įtampą pasaulyje. Nors pirmosios mirtys bei užsikrėtimai tiesiogiai siejami su Uhano gyvūnų turgumi Kinijoje, jau patvirtinta, kad virusas perduodamas ne tik nuo gyvūno žmogui, bet gali plisti ir tarp pačių žmonių. Yra tikimybė, kad ketvirtadienį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) dėl koronaviruso protrūkio skelbs visuomenės sveikatos ekstremalią situaciją.

Kinijoje naujo viruso epicentru tapęs Uhanas trečiadienį uždarė visą viešąjį transportą, valdžia nurodė gyventojams be ypatingos priežasties neišvykti.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės duomenimis, iki 2020 m. sausio 22 d. buvo pranešta apie 448 laboratorijoje patvirtintus naujojo koronaviruso 2019-nCoV infekcijos atvejus, įskaitant devynias mirtis. Mirtys registruotos tik Kinijos teritorijoje.

Naujausiais duomenimis, daugiausia užsikrėtusiųjų koronavirusu yra Kinijoje – 441 atvejis, po vieną registruota Japonijoje, Pietų Korėjoje, bei Jungtinėse Amerikos Valstijose, keturi – Tailande.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigė, kad šis mirtinas virusas vis dar kelia labai daug klausimų.

„Skaičiai yra nevienareikšmiai, juos vertinti dar kol kas anksti. Protrūkis tik prasidėjęs. Susirūpinimą kelia tai, kad tai yra naujas nežinomas virusas. Yra daug klaustukų. Iki šiol nėra patikimų duomenų, kokiu būdu jis plinta, kas yra viruso rezervuaras, kur jis cirkuliuoja, tarp kokių gyvūnų? Jo perdavimas dar nėra tiksliai aiškus“, – komentavo G. Zagrebnevienė.

Gruodžio pradžioje, kai buvo pranešta apie pirmuosius atvejus, manyta, kad tai yra zoonozė – virusas, perduodamas nuo gyvūno žmogui. Protrūkio pradžioje manyta, kad tarp žmonių šis virusas neplinta, nes pirmieji registruoti užsikrėtimo atvejai registruoti po apsilankymo Uhano žuvų turguje, kur buvo prekiaujama ir kitais gyvūnais, pavyzdžiui, paukščiais. Visgi po poros savaičių buvo pranešta, kad virusas pradėjo plisti tarp žmonių.

Anot G. Zagrebnevienės, virusų mikro pasaulyje cirkuliuoja labai daug rūšių, kelios jų pasauliui gana gerai pažįstamos.

„Koronavirusai yra atrasti ir pavadinti prieš 60 metų. Tai nėra daug. Žinoma, yra keletas jų rūšių. Daugiausia žinoma apie 7 koronaviruso rūšis. Pavyzdžiui, virusas, kuris sukėlė sunkų ūmų respiracinį sindromą, apie kurį 2002 m. buvo labai daug kalbama. Vėliau 2012-2013 m. mes sužinojome, kad Arabų pusiasalyje plintantį Artimųjų Rytų ūmų respiracinį koronavirusą. Dabar ant slenksčio 2019-2020 metų mes kalbame apie dar vieną naują virusą. Tų virusų tikrai yra labai daug“, – sakė ULAC atsovė.

Visgi, susidūrus su nauju mirtinu koronavirusu PSO vis dar nepaskelbė visuomenės sveikatai ekstremalios situacijos. Anot G. Zagrebnevienės, yra keletas priežasčių, kurie sulaiko nuo tokio sprendimo, tačiau pati situacija vertinama labai rimtai.

„PSO jau pasimokiusi iš Ebolos epidemijos Vakarų Afrikos šalyse 2013-2015 m., kai truputėlį delsė paskelbti nepaprastąją padėti, kaip mes vadiname, visuomenės sveikatos ekstremalią situaciją. Bet kokiu atveju, esant tokio tipo protrūkiu, PSO jau skuba įvertinti situaciją.

Nepaprastoji padėtis skelbiama, kai yra nustatytas plitimas tarp žmonių. Tai jau yra. Bet būtina įvertinti intensyvumą ir riziką, tik tuomet skelbiama ta padėtis. Dar to nėra, nes Europos ligų kontrolės centras skelbia kaip vidutinę riziką įvežimo į Europos šalis. Pačiose Europos šalyse šio koronaviruso išplitimo rizika yra traktuojama kaip žema. Tos situacijos, to išplitimo pasauliniu mastu dar mes nematome“, – tikino G. Zagrebnevienė.

Atsivelgiant į koronaviruso keliamą riziką keliaujantiems į Kiniją rekomenduojama nesant būtinybės nevykti į Uhano miestą. Visgi ten nuvykus rekomenduojama nebendrauti su užsikrėtusiais asmenimis. Taip pat būtina turėti omenyje, kad Kinijoje, kaip ir Lietuvoje, šiuo metu fiksuojamas didesnis susirgimų gripu skaičius, tad būtina prieš vykstant pasiskiepyti nuo gripo. Tiek būnant Kinijoje, tiek grįžus būtina laikytis rankų plovimo, čiaudėjimo, kosėjimo higienos.

ULAC rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Kiniją

ULAC direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad Kinijoje plintantis koronavirusas kol kas didelės rizikos Europoje nekelia, tačiau rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią šalį.

Kinija dėl viruso jau visiškai uždarė du miestus – 11 mln. gyventojų turintį Uhaną bei gretimą Huangangą su 7,5 mln. gyventojų. Pasak S. Čaplinsko, tai pirmas toks atvejis žmonijos istorijoje, rodantis, kad virusas vertinamas labai rimtai.

„Nebuvo tokio precedento žmonijos istorijoje, kai daugiau nei 10 mln. gyventojų turintis miestas būtų uždarytas į karantiną. Tuo pasakoma, kaip operatyviai kinai ir pasaulis išmoko pamokas iš SARS, MERS, EBOLA epidemijų“, – BNS teigė S. Čaplinskas.

„Rizika Europai yra vidutinė. Tai reiškia, kad kiekvienam reikėtų imtis savo atsargumo priemonių. Šiandien nėra jokių rekomendacijų nevykti į Kiniją. Bet sveikas protas sakytų, kad jei nėra jokio rimto reikalo, važiuoti dabar kai yra toks masinis jų judėjimas, o jei dar papulsi į karantiną – reikėtų labai gerai pagalvoti, labai reikėtų pasverti rizikas“, – teigė ULAC vadovas.

Oficialiai registruota 17 mirusių nuo naujojo viruso, kurio epicentru tapo vidurio Kinijoje esantis Uhanas. S. Čaplinskas įsitikinęs, kad mirčių bus registruota kur kas daugiau, nes žmogaus imunitetui atsparus virusas, manoma, plinta oro lašeliniu būdu.

S. Čaplinskas pabrėžia, kad panikos kelti dėl užkrato nereikėtų, tačiau laiku jo nesustabdžius, gali kilti daug bėdų.

„Tai būtų tarsi džino išleidimas iš butelio arba Pandoros skrynios atidarymas. Visą tai suvokdami, atostogų metu, kai kinai daug keliauja, imamasi tokių priemonių“ , – sakė jis.

Anot ULAC direktoriaus, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kol kas vengia skelbti grėsmę, nes tikimasi, kad Kinijos taikomų priemonių užteks, be to, yra neaiškumų dėl viruso užkrečiamumo, inkubacinio laikotarpio. Nustatyta, kad pirminis viruso šaltinis buvo Uhano turgus, o virusui išplitus už turgaus ribų, aiškėja, kad virusas gali būti perduodamas žmogaus žmogui.

Pasak S. Čaplinsko, užsikrėtus daugiau žmonių paaiškėjo, jog mirtingumas yra mažesnis, nei manyta, ir maždaug prilygsta mirtngumui nuo sunkaus gripo. Viruso pavojingumą, mediko nuomone, lemia ir tai, kad klinikiniai požymiai yra labai panašūs į gripo, be to, yra ligos eiga yra lengvesnė, nei SARS, todėl dalis gyventojų gali ignoruoti rekomendacijas ir eiti į masinio susibūrimo vietas, taip leisdami virusui plisti toliau.

„Priemonės yra labai paprastos. Rekomenduojama žmogui, pajutusiam į peršalimą panašius simptomus, ar tai būtų galbūt koronavirusas, ar gal gripas, kad žmogus stengtųsi likti namuose, dėvėtų medicininę kaukę, be reikalo neitų į žmonių susibūrimo vietas. Be to, pačiam sveikam žmogui reikėtų vengti eiti ten, kur gali būti daug sergančių žmonių. Kalbant apie koronavirusą, pavojingi yra kontaktai tiek su naminiais, tiek su laukiniais gyvūnais“, – vardijo S. Čaplinskas.

Medikai saugantis koronaviruso taip pat rekomenduoja valgyti tik termiškai apdorotą mėsą ir kiaušinius, kaip ir kitais atvejais, dažnai plauti rankas su muilu ir vandeniu, laikytis vadinamosios kosėjimo ir čiaudėjimo higienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi