Lietuvoje

2020.01.23 10:06

Virgilijus Poderys paliko „valstiečių“ frakciją, bet Skvernelis tikisi, kad jis grįš

Poderys dėl savo ateities negarantuotas; atnaujinta 11.44
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.01.23 10:06

Ketvirtadienį paaiškėjo, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Virginijus Poderys palieka frakciją. Apie tai pranešta plenariniame posėdyje.

„Pranešu, kad dirbsiu Mišrioje Seimo narių grupėje“, – V. Poderio pranešimą skaitė R. Baškienė.

Kalbos apie tai, kad V. Poderys gali palikti „valstiečių“ frakciją, Seimo užkulisiuose sklido jau kurį laiką. Praėjusią savaitę V. Poderys nedalyvavo balsavime dėl rinkimų kartelės nuleidimo iki 3 proc., o būtent vieno balso pritrūko valdantiesiems.

V. Poderys 2016-aisiais į Seimą išrinktas su LVŽS sąrašu, dirba parlamento Ekonomikos komitete, yra Energetikos komisijos pirmininkas.

„Manęs dar neinformavo. <...> Jis dažnai balsuodavo kitaip, patys tai matėte“, – žurnalistams prieš posėdį sakė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Seimo puslapio duomenimis, V. Poderys nėra LVŽS partijos narys.

Tikisi, kad sugrįš

Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad kiekvieno frakcijos nario sprendimas išeiti yra praradimas, tačiau sakė, kad apie tokį galimą V. Poderio sprendimą girdėjo jau seniau.

„Viešojoje erdvėje signalų buvo visokių, bet aš tikiuosi, kad jis dar sugrįš. <...> Kiekvienas žmogus, kuris išeina iš frakcijos, yra didelis praradimas. Visi, kurie išėjo, vertinu, kad galėjo tikrai pasilikti. Kaip parodo dabartis, tie, kurie kėlė abejones, dvejones, dėl kažkokių įstatymų, kad nepriimsim, nėra valios – viskas yra priimta.

Tikiuosi, kad pavasario sesijoje yra tas laikas, kai žmonės gali grįžti prie ištakų, kurių dėka į Seimą pakliuvo“, – komentavo ministras pirmininkas.

Į frakciją negrįš, dėl ateities negarantuotas

Pats V. Poderys žurnalistams sakė, kad sprendimas palikti frakciją nebuvo staigus, jį lėmė įvairios priežastys. Politikas atskleidė, kad būdamas LVŽS frakcijos narys ne tik turėjo balsuoti dėl įstatymų, kuriems nepritaria, bet ir būti jų bendraautoriumi.

„Turbūt viena iš priežasčių yra dėl nuomonės, pozicijos svarbiausiais klausimais. Kaip komandos narys, frakcijos narys, aišku, laikiausi drausmės ir dauguma atvejų balsuodavau kartu, nors nebūtinai pritardavau“, – komentavo V. Poderys. Paskutinis atvejis, kai jis nepritarė frakcijai, buvo balsavimas dėl 3 proc. rinkimų kartelės.

Seimo narys sakė nusprendęs, kad negali būti tokios komandos narys ir, paklausęs sąžinės, nutarė palikti frakciją. Jis teigė, kad nesutarimų ar pykčių nebuvo, tačiau jis jautė nepritariantis sprendimams, dėl kurių turėjo balsuoti palaikydamas frakciją.

„Paradoksalus atvejis yra tas garsusis didžiųjų prekybos centrų įstatymas, kurio net bendraautoris esu formaliai, nors, iš tikro, širdyje nepritariu. Kitaip sakant, tokių situacijų turbūt kiekvienas frakcijos narys, kokia bebūtų frakcija, yra išgyvenęs. Vis tiek ateina ta riba, kai turi sau pasakyti, kad turi elgtis pagal sąžinę“, – sakė V. Poderys.

Paklaustas, kodėl tuomet tapo įstatymo, kuriam nepritaria, bendraautoriumi, V. Poderys teigė, kad „kaip frakcijos, komandos narys, buvo taip nuspręsta. Neliepė, bet tu supranti, kad turi pasirašyti“. Visgi, jis teigė, kad laikytis drausmės frakcijoje reikia, nes kitaip nevyktų parlamentinis darbas.

„Kitas dalykas, tas politinis fonas, kuris dabar vyksta, – batalijos, rietenos, ar kaip bepavadintum, tos politinės diskusijos, kurios mažai ką turi bendro su valstybės reikalais, o yra pigūs špagavimaisi, kurių dalimi nenoriu būti“, – sakė V. Poderys. Jis nepasakė, ar yra daugiau LVŽS frakcijos narių, kurie galėtų pasitraukti.

Politikas neatskleidė, ar ketina jungtis prie opozicinių frakcijų. Jis sakė apie tai dabar nekalbantis. V. Poderys juokavo – visi su visais visada kalba apie viską.

Be to, jis sakė dar nesantis garantuotas dėl savo politinės ateities, bet į LVŽS frakciją sakė grįžti neketinantis: „Jeigu dabar žinočiau, kad dalyvausiu, ir tikrai žinočiau savo ateitį, tikrai būčiau pasirinkęs politinę frakciją. Nepasirinkau dėl to, kad nesu apsisprendęs.“