Lietuvoje

2020.01.22 12:24

Dalis NSGK narių ragina nelaukti dėl Rozovos – siūlo inicijuoti apkaltos komisiją

pradėjo rinkti parašus; atnaujinta 15.44

Dalis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narių, nesutapus nuomonėms dėl parlamentarės Irinos Rozovos ryšių tyrimo tikslingumo, nutarė inicijuoti komisiją dėl minėtos Seimo narės apkaltos.

Apie tai žurnalistams trečiadienį pranešė NSGK narė, opozicinės socdemų frakcijos narė Dovilė Šakalienė. Vėliau ji patvirtino, kad apkaltos komisiją inicijuoja NSGK dirbantys opozicinių frakcijų nariai.

Ji akcentavo, kad Seimo narys prisiekia būti ištikimas Lietuvai, valstybė turi besąlygiškai pasitikėti asmeniu, kad jam būtų suteiktas leidimas susipažinti su slapta informacija. D. Šakalienė patikino, kad, paviešinus Valstybės saugumo departamento (VSD) surinktą informaciją apie valdančiosios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) narė I. Rozovos ryšius, kyla abejonių, ar parlamentarė yra patikima.

„Manau, kad remiantis šia informacija, tikrai yra akivaizdu, kad turėtų būti pakankamas pagrindas Seimo nariams kreiptis dėl specialiosios tyrimo komisijos dėl apkaltos sudarymo. Tai šiuo atveju visai neturi būti NSGK, šiuo atveju visai nebūtina laukti, kol bus baigtas tyrimas“, – aiškino D. Šakalienė.

Be to, D. Šakalienė tikino, kad jai, kaip Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narei, kyla abejonių, ar NSGK gali tęsti tyrimą dėl I. Rozovos, mat komitete kilo iniciatyvų apklausti ir NSGK narius.

„Man kyla labai rimtų klausimų ir abejonių, kaip komitetas gali tirti pats save, nes dalis iš klausimų yra tokie, kad kažin, ar kvorumas susidarys, kad galėtume ištirti likusią pusę ar didesnę pusę komiteto narių. Aš manau, kad tam tikrus politinius žaidimus reikėtų baigti ir tą klausimą, kuris yra aiškus“, – komentavo D. Šakalienė.

NSGK narė pažymėjo, kad dėl I. Rozovos apkaltos laukti nereikėtų. Ji priminė, kad netrukus parlamentas rinksis į neeilinę sesiją, o apkaltos komisiją galima būtų inicijuoti, jei tokią idėją paremtų vienas ketvirtadalis Seimo narių.

D. Šakalienė akcentavo manantis, kad apkaltos komisiją dėl I. Rozovos galima buvo inicijuoti dar pernai, tai yra tada, kai buvo paviešinta VSD informacija apie politikės ryšius.

NSGK narys, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis žurnalistams pranešė, kad parašai dėl apkaltos I. Rozovai bus pradėti rinkti jau trečiadienį.

D. Gaižauskas pritartų, bet neslepia nuostabos

NSGK pirmininkas, „valstietis“ Dainius Gaižauskas tikino, kad komiteto tyrimas ir apkaltos I. Rozovai proceso inicijavimas neturi nieko bendra, tačiau patikino, jog parems apkaltos iniciatyvą.

„Jeigu būtų pradėti rinkti parašai, be abejo, reikia pasirašyti, nes, mano galva, mano įsitikinimu, tai turėjo būti padaryta 2018 metų sausio mėnesį“, – teigė NSGK vadovas.

Tiesa, jis neslėpė nuostabos, kodėl opozicijos atstovai, kurie pritarė ir dalyvavo tyrime dėl I. Rozovos ryšių, tik dabar nutarė inicijuoti apkaltos komisiją.

„Dabar tas maišymas, pylimas į vieną vietą du visiškai nesusijusius dalykus tikrai tiems, kas supranta... Kam to reikėjo?“, – po NSGK posėdžio žurnalistams sakė D. Gaižauskas.

NSGK vadovo manymu, vis dėlto komiteto tyrimas turi būti tęsiamas. Anot jo, turėtų būti keliamas klausimas ir dėl kai kurių komiteto narių elgesio, mat, jie galėjo žinoti apie VSD surinktą informaciją apie I. Rozovą anksčiau negu kiti NSGK nariai.

„Man tai juokinga. V. Bakas, L. Kasčiūnas, V. Alekna turėtų nusišalinti, bet jie nenusišalino. Teisės departamentas pasakė, kad gali dalyvauti. Gali. Pamatysite, žiniasklaidos priemonės, tikiuosi, turite tą nušviesti, kokie yra tie Seimo nariai, kaip jie ieško to objektyvumo. Kaip jie gali toje tyrimo komisijoje dalyvauti, jei juos pačius apklausinės?“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

Jis akcentavo, kad NSGK tyrimo metu siekiama aiškintis ne tik apie I. Rozovos ryšius, bet ir apie galimas Rusijos įtakas politikams, politinei sistemai. Dėl to, kaip kartojo D. Gaižauskas, NSGK tyrimas turi būti toliau tęsiamas. Be to, anot jo, Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio apklausa trečiadienį NSGK iškėlė daugiau klausimų.

„Kodėl žmogus nesiėmė veiksmų (dėl VSD informacijos apie I. Rozovą – LRT.lt)? Norime paklausti ir kitų Seimo pirmininkų, nes visa ta situacija tęsėsi nuo 2009 metų. Mes ieškome tam tikrų spragų čia, Seime, kada tarnybos [...] pasako „mes jums siunčiame (informaciją – LRT.lt), bet nieko negalite padaryti“. [...] Klausimas, kodėl, jeigu manipuliuojama, ar manipuliuojama žvalgybine informacija, kodėl pusantrų metų laukiama ir tik po pusantrų metų paaiškėja viskas, pradedama ieškoti teisybės“, – dėstė D. Gaižauskas.

Jis teigė pats norėjęs į parlamentinio tyrimo klausimyną įtraukti klausimą dėl I. Rozovos apkaltos, bet esą tai neleido daryti įstatymai.

D. Gaižauskas, paklaustas, kodėl pats dabar neinicijuoja apkaltos I. Rozovai, pažymėjo, kad „užsiima tyrimu“. NSGK pirmininkas neatmetė galimybės, kad po komiteto tyrimo pats galėtų siūlyti imtis apkaltos I. Rozovai, jei matytų tam pagrindą.

Abejoja ryšiais su Rusijos diplomatais

Galimai riziką nacionaliniam saugumui keliančius I. Rozovos kontaktus NSGK pradėjo aiškintis po to, kai Rusų aljanso narė, Seime dirbanti LLRA-KŠS frakcijoje, šių metų birželį išvyko dalyvauti į Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesiją Gruzijoje. Šiame ortodoksų forume pasakyta Rusijos Dūmos atstovo kalba iššaukė masinius protestus šalyje. VSD tikina ši asamblėja yra išnaudojama Rusijos užsienio politikos tikslams įgyvendinti, o Lietuvos politikų dalyvavimas joje yra rizikos veiksnys.

2017-siais Seimo LLRA-KRŠS frakcijos narei I. Rozovai baigėsi leidimo dirbti su įslaptinta informacija terminas, parlamentarė prašė jį pratęsti. Pernai sausį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį VSD informavo, kad prieštarauja, jog I. Rozovai būtų išduotas toks leidimas, nes politikė nuslėpė kai kurią savo veiklą.

„2012 m. su Rusijos Federacijos diplomatais […] buvo tariamasi dėl susitikimų, kurių metu buvo aptariamos Seimo narės I. Rozovos atstovaujamo Rusų aljanso rinkimų programos nuostatos, rinkimų prognozės ir rezultatai. [...]

Skirtingais laikotarpiais su Rusijos Federacijos diplomatais buvo aptariamos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, aptariamos iniciatyvos dėl galimybės jungtis su Lietuvos rusų sąjunga, Rusų aljanso Vilniaus skyriaus steigimo klausimai. [...] Su Rusijos federacijos diplomatais buvo tartasi dėl finansinės paramos Rusų aljanso rinkimų agitacijai, taip pat dėl užsakomųjų straipsnių finansavimo“ – rašoma VSD pateiktame rašte dėl Seimo narės I. Rozovos patikimumo.

VSD duomenimis, I. Rozova neformaliai bendravo ir su Klaipėdoje rezidavusiu Rusijos konsulu Vladimiru Malyginu, kuris tais pačiais 2014-siais išprašytas iš Lietuvos už šnipinėjimą.

„Atkreiptinas dėmesys, kad 2014-aisiais vasario 26 d. VSD pareigūnas buvo susitikęs su Seimo nare I. Rozova. Susitikimo metu Seimo narė I. Rozova buvo informuota apie galimus užsienio žvalgybos ir saugumo tarnybų interesus bendraujant su Lietuvos politikais. [...] VSD disponuoja įslaptinta informacija, kuri patvirtina Seimo narės I. Rozovos kontaktus su Rusijos Federacijos diplomatinio korpuso atstovais po 2014 vasario 26 dienos“, – toliau rašoma VSD rašte.

Karbauskis: nematau problemos pasirašyti

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia nematąs problemos pasirašyti dėl apkaltos parlamentarei Irinai Rozovai tyrimų komisijos sudarymo. Kita vertus, R. Karbauskį stebina tai, kad opozicija, nelaukdama Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadų, renka Seimo narių parašus, nes, pasak „valstiečių“ lyderio, suspėti su apkalta iki Seimo kadencijos pabaigos – neįmanoma.

„Taip, aš nematau problemos pasirašyti. Tik nelabai suprantu, kodėl opozicija vienoje vietoje vilkina, o kitoje skubina. Pabaikime. NSGK jau kitą savaitę gali padaryti išvadas. Jeigu jie padirbtų iki galo ir tikrai to opozicija norėtų, procesus jau galime pradėti kitą savaitę. Skubinsi ar neskubinsi, suspėti su apkalta jau neįmanoma. Vis tiek reikia ją daryti, reikia ją pradėti, bet pagal procedūras mes nespėtume jos pabaigti iki Seimo rinkimų. Tai tas skubinimas ir nelaukimas NSGK išvadų man nesuprantamas. Juk opozicija moka skaičiuoti laiką“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

Anot R. Karbauskio, opozicija turi politinių motyvų skubėdama atlikti apkaltą R. Rozovai.

„Opozicija be reikalo bando pasakyti, kad jie čia iniciatoriai. Mes lygiai tokie pat iniciatoriai ir mes norime rasti tuos atsakymus. Dabar šiuos ir kitus susijusius klausimus svarsto NSGK (...) Noriu patikslinti, mes nesame apkaltos priešininkai ir niekada tokie nebuvome. Mes tiesiog turime procedūras Seime ir norime sprendimo. Iš to, kiek yra išnagrinėta NSGK, komiteto išvada tikrai nebus išteisinanti. Komiteto išvadose bus konstatuotos visos aplinkybės, kas mums yra labai svarbu. Tai šitas opozicijos skubėjimas gal yra dėl kažkokių politinių motyvų, nes tame tyrime yra tų pačių klausimų patiems konservatoriams“, – sakė R. Karbauskis.