Lietuvoje

2020.01.21 19:08

Apžvalgininkas skeptiškai vertina Skvernelio retoriką ir primena – Lietuva negyvena vakuume

Simona Vasiliauskaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.01.21 19:08

Prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius pasisakė, kad kaltinimai prezidentūrai dėl diskriminacijos tautiniu pagrindu yra nepagrįsti, o ministras pirmininkas Saulius Skvernelis esą žemai puolė. Apžvalgininkas Donatas Puslys LRT RADIJUI sako, kad premjero įžvalgos, neva tai prezidentas diskriminuoja lenkų tautybės asmenis, yra neatsakingas švaistymasis žodžiais, o pati sąvoka yra sumenkinama.

„Tokiais žodžiais bandoma pridengti savo politinę poziciją, nesistengiant išsiaiškinti situacijos, o konstruojant naratyvą, kurį ir bandoma primesti. Filosofas Džonatanas Haidtas yra pasakęs, kad mes dažnai save įsivaizduojame kaip racionalius gyvius, kurie turi tam tikrą informaciją ir pagal ją darosi išvadas. Tačiau, pasak jo, nieko panašaus – mes turime pirmines simpatijas, įsitikinimus ir antipatijas. Tuomet taikome argumentus. Kuomet susiduriame su tam tikra situacija, galime kelti du klausimus: ar galiu tuo tikėti ir ar privalau tuo tikėti?“, – sako apžvalgininkas D. Puslys.

Klausimas „ar galiu tuo tikėti?“, pasak jo, natūraliai kreipia mus rinktis argumentus, kurie patvirtintų mūsų pirminį įsitikinimą. „O klausimas „ar privalau tuo tikėti?“ verčia selektyviai atsirinkinėti argumentus, kad neprileistume kitų prielaidų. Šiuo atveju mes ir matome tokį premjero konstruojamą naratyvą, kuriuo einama kiaurai – tai toks tunelinis mąstymas, kuriuo bandoma primesti savo sukonstruotą naratyvą“, – subtiliai filosofiškai kritiką premjerui išsako D. Puslys.

Galbūt tai tam tikras kerštas prezidentui už veto, kuris užkirto kelią nuleisti rinkiminę kartelę politinėms partijoms patekti į Seimą.

Politologas įspėja, kad toks „tautinės diskriminacijos žaidimas gali kenkti ir iš tiesų diskriminaciją dėl tautybės patiriantiems, nes taip bus devalvuojama pati sąvoka“.

„Tarptautiniu mastu tai irgi nieko gero nežada. Mes turime suprasti, kad negyvename vakuume. Turime kaimynus. Turime tarptautinę bendruomenę. Tokiame smulkiame politiniame žaidime, kuriame dominuoja nuoskaudos, yra metamos tokios kortos, kurios turės savo padarinius“

D. Puslys neabejoja, kad premjeras tokiu naratyvu bando smogti prezidento Gitano Nausėdos moraliniam autoritetui.

„Galbūt tai tam tikras kerštas prezidentui už veto, kuris užkirto kelią nuleisti rinkiminę kartelę politinėms partijoms patekti į Seimą“, – samprotauja politikos apžvalgininkas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Populiariausi

COVID-19 testavimas
COVID-19 TRUMPAI 9
Tarša Salanto upelyje likviduojama ir antradienį, ieškoma teršalų šaltinio
45

Lietuvoje

2021.03.02 09:58

Aplinkosaugininkai Salantuose aptiko nepažymėtą vamzdį, nešantį teršalus į tvenkinį Kretingos rajone

Salantuose paskelbta ekstremali situacija; atnaujinta 20.05
45