Lietuvoje

2020.01.21 16:58

Kirkilas apie Narkevičiaus situaciją: ar kas nors Lietuvoje gali pripažinti, kad padarė klaidą?

Paulina Levickytė, ELTA2020.01.21 16:58

Socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas tikina, kad premjero Sauliaus Skvernelio teiginiai, jog susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius yra kritikuojamas tautiniu pagrindu – teisingi.

G. Kirkilas taip pat sako, kad asmenys, galimai inicijavę informacijos rinkimą apie asmenis, įdarbintus J. Narkevičiaus vadovaujamai ministerijai pavaldžiose įstaigose, turėtų pripažinti klydę.

LSDDP pirmininkas įsitikinęs, kad informacija vis dėlto buvo renkama tautiniu pagrindu, todėl G. Kirkilas stebisi tokiais nedemokratiniais procesais Lietuvoje.

„Buvo padaryta klaida aiškinimosi apie įdarbintus žmones. Premjeras tik konstatavo faktą, aš pats mačiau tą pažymą, tai man neramu darosi, kad tokiu pagrindu ieškoma kažkokių ryšių (...) Ten buvo ieškota visoje susisiekimo sistemoje lenkų tautybės žmonių, įdarbintų nuo to laiko, kai ministerijoje pradėjo dirbti J. Narkevičius“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė G. Kirkilas.

G. Kirkilas, skirtingai nei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Valdemaras Tomaševskis, nemano, kad reikėtų kalbėti apie teisinę atsakomybę prezidento patarėjams. G. Kirkilo įsitikinimu, užtektų vien tai, kad pažymą inicijavę asmenys pripažintų klydę.

„Mes žinome, kad ši partija sukurta tautiniu pagrindu, ir pažymoje buvo ieškoma lenkų tautybės žmonių, ir surasta. Su labai tolimais giminystės ryšiais, kadangi tai nėra didelė bendruomenė, tai tą labai nesunku padaryti. Man tai nepatinka, tai labai nedemokratiška (...) Aš nesu teisininkas ir nežinau, ar reikia čia teisti kažką. Bet iš tiesų, kas tai padarė, turėtų pripažinti klaidą ir baigti istoriją. Reikia pasakyti: „mes padarėme klaidą“. Ar kas nors pas mus Lietuvoje gali pripažinti, kad padarė klaidą? Tokių dalykų daryti negalima, mes esame daugiatautė valstybė“, – sakė G. Kirkilas.

G. Kirkilas apskritai stebisi, kodėl šalies vadovai savo nuomones išsako per patarėjus. Pasak LSDDP pirmininko, premjeras ir su prezidentu turėjo dar praeitą savaitę susitikti ir aptarti J. Narkevičiaus situaciją.

„Man nepatinka ši situacija. Manau, premjeras ir prezidentas turėtų kalbėti akis į akį, o ne per patarėjus. Aš suprantu, kad žurnalistams gal ir labai įdomu komentuoti komentarus, bet, manau, valstybėje yra daug rimtesnių reikalų (...) Aš apie tai ir kalbu, kad patarėjai neturėtų įsitraukti (...), situacija tikrai nėra gera, valstybės vadovai turi galimybę ir gali kalbėti. Jie neturėtų per daug įsižeisti ir neaiškumais vadovautis. Yra koalicijos sprendimas dėl ministro vienas, premjeras jo laikosi. Manau, prezidentui ir premjerui yra apie ką pasišnekėti, bet kažkodėl nesusitinka. Matyt, prezidentas nenori“, – sakė G. Kirkilas.

ELTA primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda, reikšdamas nepasitikėjimą susisiekimo ministru, yra užsiminęs, kad jo netenkina ne tik tai, jog J. Narkevičius pateko į kontroversiškai vertinamas situacijas, tačiau ir dėl to, kad J. Narkevičius savo kuravimo srityje įdarbino 20 su jo atstovaujama LLRA-KŠS susijusių asmenų.

Premjeras pirmadienį Delfi publikuotame interviu teigė, kad prezidento G. Nausėdos pasitikėjimo netekęs susisiekimo ministras J. Narkevičius yra kritikuojamas tautiniu pagrindu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt