Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.20 15:29

Dėl „valstiečio“ Slapšinsko nušautos stumbrės Gentvilas kreipiasi į Generalinę prokuratūrą

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas kreipiasi į Generalinę prokuratūrą dėl viešo intereso gynimo nušautos stumbrės istorijoje. Kreipimosi pagrindas – tikėtinas nusikaltimo slapstymas ir netinkamai apskaičiuota žala Lietuvos gamtai.

„Tai buvo naujametinė sausio 2 d. neeilinė medžioklė su neeiliniais medžiotojais ir, deja, neeiliniu „laimikiu“ – apsivaikavusia stumbre. Akivaizdu, medžioklės metu galimai buvo nuslėptas nusikaltimas. Neteisėtai nušovus apvaisintą arba palikuonį turinčią ir žindančią stumbro patelę žala gamtai trigubėja ir nuo 12 000 eurų kyla iki 36 000 eurų. Kyla pagrįstų įtarimų, kad šis nusikaltimas buvo toleruojamas ir nuslėptas aukščiausių institucijų vadovų, nes jie galimai taip pat dalyvavo medžioklėje“, – sako liberalas S. Gentvilas.

Seimo narys akcentuoja, kad šios privačios medžioklės organizavimu galimai rūpinosi pats Krekenavos urėdijos padalinio vadovas, o į medžioklę buvo kviesti aukščiausi Aplinkos ministerijos įstaigų pareigūnai ir gerai žinomų Lietuvos verslų savininkai.

„Prezidentas yra dalinai teisus, kad šiandien aplinkosauga labiau dangsto pažeidėją, o negina gamtos. Atsižvelgiant į tai, teisėsauga turėtų atskleisti visuomenei, kas dalyvavo medžioklėje ir kodėl buvo nuslėptas stumbrės nėštumas“, – tyrimo eigą kritikuoja parlamentaras S. Gentvilas.

S. Gentvilas Valstybinės miškų urėdijos direktoriui Valdui Kaubrei išsiuntė raštą, kad ateityje būtų numatytas reikalavimas profesionalų medžioklės plotą nuomoti tik medžiotojams sutinkant viešinti medžioklės lapus, esant žiniasklaidos, valstybės politikų ar tarnautojų užklausimui.

„Šiuo metu Valstybinė miškų urėdija nesuteikia informacijos apie medžioklės lapuose pateiktą informaciją apie asmenis, medžiojusius profesionalios medžioklės plotuose. Priminsiu, kad profesionalios medžioklės plotai yra valstybės nuosavybė, todėl visuomenė turi teisę žinoti, kokie asmenys šiuose plotuose medžioja ir šiuo atveju – nušauna į Lietuvos Raudonąją knygą įtrauktą saugomą gyvūną – stumbrę“, – sako S. Gentvilas.

LRT.lt primena, kad saugomo žinduolio stumbro patelę sausio pradžioje BNS žiniomis sumedžiojo Utenos tarybos narys „valstietis“ Jonas Slapšinskas.

J. Slapšinskas BNS sakė, kad jis oficialioje medžioklėje stumbro patelę sumedžiojo per klaidą.

„Kada buvo išbėgęs didelis kiekis šernų, kartu su šernais buvo išbėgęs ir tas stumbras. Aš jo neatskyriau tarp tų visų šernų“, – kalbėjo jis.

„Tai buvo žmogiškoji klaida, medžioju 25 metus. Tik priėję artyn pastebėjome, kad tai yra ne tas žvėrys. Buvo iškviesti gamtos apsaugos pareigūnai, per 30 minučių jie atvažiavo ir mane paėmė kartu. Visus reikiamus dokumentus surašėme gamtos apsaugos Panevėžio departamento skyriuje“, – pridūrė politikas.

Jis akcentavo, jog tai yra jo klaida, o ne brakonieriavimas.

J. Slapšinskas į Utenos rajono tarybą išrinktas pernai per savivaldos rinkimus. Anksčiau jis vadovavo savivaldybės administracijai.

Stumbro patelę sumedžiojęs politikas savo privačių interesų deklaracijoje nurodęs, kad priklauso medžiotojų klubui „Vyžuonos“ bei Utenos „Rotary“ klubui.

Už saugomo žinduolio sumedžiojimą J. Slapšinskui gresia bauda nuo 800 iki 1,8 tūkst. eurų, teisės medžioti atėmimas nuo vienų iki penkerių metų, medžioklės įrankių konfiskavimas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi