Lietuvoje

2020.01.20 10:16

Nušalintam Panevėžio merui Račkauskui – įtarimai dėl sutarto kyšio iš krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidento

atnaujinta 17.28
BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.01.20 10:16

Panevėžio miesto savivaldybėje – vėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų vizitas. Prokurorai pranešė, kad Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas buvo sulaikytas ir jam pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu.

Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Nida Grunskienė pranešė, kad vykdant ikiteisminį tyrimą buvo sulaikytas Panevėžio miesto meras R. M. Račkauskas. Jam pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu. Ji informavo, kad ikiteisminį tyrimą kontroliuoja Panevėžio prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Panevėžio merui – nauji nemalonumai: pareikšti įtarimai dėl sutarto kyšio iš „Lietkabelio“ prezidento

„R. M. Račkauskui prokuroras paskyrė kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, uždraudžiant lankytis tam tikrose vietose. Viena iš jų – jo darbovietė, tai yra miesto savivaldybė, išskyrus dalyvavimą tarybos posėdžiuose, kaip tarybos nariui“, – dėstė prokuroras.

Anot jos, prokuratūra taip pat kreipėsi į Panevėžio apylinkės teismą su prašymu nušalinti merą R. M. Račkauską nuo pareigų. N. Grunskienės teigimu, šios procesinės prievartos priemonės prašoma, siekiant, kad greičiau ir objektyviau būtų ištirta galimai padaryta nusikalstama veika, taip pat užkirsti galimybę įtariamajam daryti kitas nusikalstamas veikas.

STT Panevėžio valdybos viršininkas Žydrūnas Krampalcas informavo, kad STT pareigūnai turi duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad 2019 m. pavasarį R. M. Račkauskas susitarė su Panevėžio miesto vienu iš sporto klubų prezidentų iš jo priimti ne mažesnį negu kelių tūkstančių eurų kyšį.

„Už šį kyšį meras, pasinaudodamas savo įgaliojimais ir kita įtaka, kaip įtariama, pažadėjo klubo prezidentui paveikti Panevėžio miesto savivaldybės administracijos darbuotojus, savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovus, kad sporto klubui būtų paskirta finansinė parama“, – aiškino Ž. Krampalcas.

Sporto klubas, kuris atsidūrė teisėsaugos taikinyje, yra krepšinio klubas „Lietkabelis“. Vėliau Ž. Krampalcas patikslino, kad, pareigūnų duomenimis, R. M. Račkauskas su sporto klubo prezidentu – šias pareigas šiuo metu eina Alvydas Bieliauskas – susitarė dėl 3 tūkst. Eur kyšio priėmimo.

Jis teigė, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo atliktas kratos asmenų darbo vietose ir namuose.

Prokurorė N. Grunskienė neatkleidė, ar minimam sporto klubo vadovui yra pareikšti įtarimai. Anot jos, šiuo metu atliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai ir informacija apie tai bus paskelbta vėliau.

Račkauskas po apklausos paleistas į laisvę, įtarimus neigia

Naujų įtarimų korupcija sulaukęs Panevėžio meras R. Račkauskas po apklausos pirmadienį paleistas į laisvę, jis neigia prekiavęs poveikiu.

STT atstovė spaudai Renata Keblienė BNS patvirtino, kad meras buvo paleistas iš sulaikymo.

R. Račkauskas žurnalistams sakė, kad nauji įtarimai jam yra staigmena.

„Staigmena man, absoliuti. Čia tokia logika sekant, kas mėnesį gali ką nors sugalvoti. Kažkam, matyt, nepatinka, kai darbai Panevėžyje vyksta, ar ne tie juos vykdo“, – naujienų portale 15min.lt cituojamas savivaldybės vadovas.

„Nežinau, apie kokį kyšį čia eina kalba. Tikrai jokių kyšių neėmiau, neimu ir neimsiu. Tai laukiame, kol kažkas patiems bus aiškiau“, – teigė jis.

Pasak mero, savivaldybė „Lietkabeliui“ skiria tokio paties dydžio paramą jau trejus metus.

R. Račkausko advokatas Valentinas Baltrūnas sakė, kad įtarimai merui yra laužti iš piršto.

„Įtarimų, kurie surašyti formaliai, komentuoti nematau pagrindo, nes jie, atsiprašau, bet man atrodo laužti iš piršto. Tokia mano nuomonė“, – BNS teigė advokatas.

Meras nuo pareigų nušalintas mėnesiui

Pirmadienį Panevėžio apylinkės teismas nutarė iš dalies tenkinti prokuratūros prašymą nušalinti nuo pareigų naujų įtarimų sulaukusį Panevėžio miesto merą R. M. Račkauską – politikas nuo pareigų nušalinamas mėnesiui.

Kaip teigiama teismo pranešime spaudai, meras nuo pareigų nušalinimas nuo sausio 20 iki vasario 20 d.

Prokuratūra prašė teismo R. M. Račkauską nuo pareigų nušalinti 3 mėnesiams.

Prokuratūros teigimu, eidamas Panevėžio miesto savivaldybės mero pareigas jis gali daryti naujas nusikalstamas veikas, trukdyti procesui – pasinaudodamas jam suteiktais įgaliojimais daryti įtaką r dar neapklaustiems savivaldybės ar su ja susijusių įstaigų ir įmonių darbuotojams, kitiems asmenims, susijusiais su juo tarnybiniais ryšiais.

„Įvertinus visus ikiteisminio tyrimo duomenis, mero išreikštą poziciją, teismas nusprendė, kad šiuo metu, vykstant ikiteisminiam tyrimui, įtariamojo prekyba poveikiu R. M. Račkausko, darbas Panevėžio miesto savivaldybės mero pareigose yra nesuderinamas. Nušalindami nuo pareigų siekiame užkirsti galimybę trukdyti procesui arba daryti naujas nusikalstamas veikas“, – pranešime spaudai cituojamas Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų teisėjas Marius Jankauskas.

Nutartis per 7 dienas nuo jų paskelbimo gali būti skundžiamos Panevėžio apygardos teismui.

Teismas pernai birželį atvertė bylą, kurioje Panevėžio meras R. M. Račkauskas kaltinamas per patarėją davęs neteisėtų nurodymų savivaldybės tarnautojams, taip siekiant, kad savivaldybės organizuojamų viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų laimėtoja taptų su Mariumi Vaupšu susijusi įmonė „Lukrecijos reklama“.

Sausį M. Vaupšas mirė. Paprastai tokiais atvejais baudžiamasis procesas mirusio asmens atžvilgiu nutraukiamas, BNS sakė Panevėžio prokuratūros atstovė spaudai Rasa Stundžienė.

Prokuratūra taip pat įtaria, kad su M. Vaupšu iš anksto suderintos paslaugų kainos, perkamų paslaugų apimtys, kitos detalės. Įtariama, jog susitarta ir dėl tolesnio bendradarbiavimo, kad konsultacines paslaugas Panevėžio miesto savivaldybė ir ateityje pirks iš „Lukrecijos reklamos“.

Bylos duomenimis, naudingų konsultacijų R. M. Račkauskui galėjo būti suteikta ir asmeniškai, kaip politikui.

Ši byla išskirta iš dar vieno didesnio tyrimo dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje, ikiteisminis tyrimas pradėtas 2018-ųjų birželį.