Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.20 22:04

Gresia viena baisiausių priklausomybių – pagal raminamųjų vartojimą pirmaujame Europoje

Medikai pastebi rizikingą tendenciją: daugėja nuo vaistų priklausomų žmonių. Jaunųjų medikų asociacija ragina sveikatos apsaugos ministrą imtis veiksmų ir apriboti jų prieinamumą. Ministerija tikina, kad jau ėmėsi priemonių.

Tapatybės nenorėjusį viešinti vyrą priklausomybės persekioja visą gyvenimą. Išsigelbėjęs iš alkoholizmo liūno, jis tapo priklausomas nuo vaistų. Viskas prasidėjo, kai gydytojas miego sutrikimams malšinti išrašė pirmųjų tablečių.

„Man neįdomu buvo nei tas gyvenimas, nei reikalai jokie, niekas. Man buvo pagrindas – greičiau vakaras ir kad turėčiau teisę greičiau išgert tuos vaistus, – apie savo patirtį kalba vyras. – Šiai dienai įvardinčiau vaistus apskritai kaip vieną iš baisiausių priklausomybių.“

Medikai pastebi, kad daugėja nuo vaistų priklausomų žmonių: ministerija tikina, kad jau ėmėsi priemonių

Priklausomybę nuo vaistų kaip vieną baisiausių įvardija ir medikai. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per mėnesį benzodiazepinų, raminamą ir migdomą poveikį turinčių vaistų, parduodama apie 200 tūkst. pakuočių. Juos vartoja 40 iš tūkstančio žmonių Lietuvoje – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, esame trečia šalis pagal tokių vaistų suvartojimą.

Priklausomybė sukelia daugybę simptomų. „Yra ir nerimas, ir įtampa, ir baimė, ir nemiga, ir drebėjimas rankų, ir tas mėtymas į šalis, ir net gali nutraukus vaistą, jei ilgai vartojamas, išsivystyti psichozė“, – sako gydytoja psichiatrė Danguolė Survilaitė.

Tabletė po tabletės – benzodiazepinų perdozavimas gali būti pavojingas gyvybei. Juos rekomenduojama skirti ne ilgiau kaip 4-12 savaičių, įskaitant nutraukimo laikotarpį. Tačiau Lietuvoje vidutiniškai jie vartojami 86 mėnesius.

Jaunieji gydytojai perspėja: nuo vaistų priklausomų žmonių daugėja, todėl ragina ministeriją imtis veiksmų.

„Kartais tikrai būna tokių atvejų, kai arba trūksta žinių, arba tiesiog nėra priimta rekomendacijų, nėra kuo tiksliai remtis gydytojams skiriant tuos vaistus, – teigia Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Kristina Norvainytė. – Ir tikrai kartais atsižvelgiama žmogiškai, kad žmogus skundžiasi, jam sunku, norisi kartais padėti ir dėl to skiri kartais benzodiazepinus, kartais, kai jie ir nėra indikuotini.“

Artimiausiu laiku ministerija turėtų pateikti rekomendacijas šeimos gydytojams dėl benzodiazepinų išrašymo.

„Šitie vaistai dabar nėra kompensuojami, tokie, kurie dažniausiai ir sukelia priklausomybes, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. – Ateity dar viena priemonė turėtų įsigalioti, kad tokius medikamentus būtų galima išrašyti tiktai per elektroninį receptą. Reiškia, nebebūtų galima piktnaudžiauti.“

Medikai pastebi, kad popierinius receptus gyventojai kopijuoja ir taip įsigyja daugiau vaistų. Nuo balandžio ministerija tokius receptus ketina panaikinti. Tačiau psichiatrai sako, kad egzistuoja juodoji rinka.

„Benzodiazepino vartojimas visuomenėje yra spręstinas šiek tiek kitomis priemonėmis: švietimas, mokslo tyrimai, kurie įvertintų problemos mastą“, – teigia Tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė–Midttun.

Medikai rekomenduoja dažniau skirti psichoterapiją. Statistika rodo, kad Lietuvoje išrašomų antidepresantų kiekis – vienas mažiausių Europoje, o benzodiazepinų, raminamą ir migdomą poveikį turinčių vaistų, – vienas didžiausių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi