Lietuvoje

2020.01.19 15:43

Ar baigsis Seimo viešbučio detektyvai: siūlo jo atsisakyti, Seimo nariams mokant butpinigius

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.19 15:43

Seime registruoti pakeitimai dėl parlamentarų gyvenimo Seimo viešbutyje. Antikorupcijos komisija siūlo koreguoti statutą aiškiai apibrėžiant, kuriems parlamentarams ar jų šeimos nariams ir kokiomis sąlygomis priklausytų gyventi viešbutyje. Kai kurie parlamentarai teigia, kad reikėtų svarstyti, ar apskritai atsisakyti viešbučio, Seimo nariams mokant butpinigius.

Vilniaus centre stovintis Seimo viešbutis buvo atsidūręs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratyje. Pareigūnai vertino butų suteikimo tvarką parlamentarams. Skandalai kilo paaiškėjus, kad Jaroslavo Narkevičiaus butu naudojasi jo dukra. Vėliau sužinota, kad ir Zbignevui Jedinskiui suteiktame bute gyvena jo sūnus su drauge. Šiuo metu viešbučiu gali naudotis tiek gyvenamąsias patalpas turintys kituose miestuose, tiek ir pačiame Vilniuje.

„Iš to ir kilo mums pagrindinis klausimas – vis dėlto, ar valstybės turtas turėtų būti naudojamas būtent tam, kad gyvenamos vietos Vilniuje neturintiems Seimo nariams būtų sudarytos prielaidos kokybiškai vykdyti parlamentinę veiklą, ar tam, kad vis dėlto šių patalpų pagalba, valstybės turto pagalba atsirastų galimybė visiems to pageidaujantiems Seimo nariams sutaupyti, o galbūt net ir papildomai uždirbti“, – sako STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.

Seimo viešbučio peripetijos: siūloma jo atsisakyti, parlamentarams mokant butpinigius

STT neaptiko nuostatų, kurie sudarytų sąlygas kilti korupcijai, bet siūlo tikslinti gyvenimo Seimo viešbutyje kriterijus. Antikorupcijos komisijos vadovas Ričardas Juška juokauja, kad po skandalų viešbutyje geriausią kontrolę atlieka patys čia apsistoję parlamentarai. Komisija atsižvelgusi į Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadas siūlo koreguoti Seimo statutą.

„Detalizuojama, kas tie šeimos nariai, kas gali gyventi. Tiesiog įrašom nuostatą, kad tie, kurie toliau gyvena ir kuriems, esant laisvų kambarių, jie gali būti suteikti, kad būtų privalomai mokamas nuomos mokestis. Pateiktame projekte tikrai nėra numatyta rinkos kaina“, – sako R. Juška.

Seime Aušrinė Armonaitė užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūlo išvis atsisakyti Seimo viešbučio: pastatą siūloma parduoti. Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė sako, kad taip yra daugelyje Europos Sąjungos šalių.

„Tiesiog išmokėti butpinigius, kad nebūtų tokios kaip bendrabučio institucijos, kaip daugelyje šalių yra ES, tiesiog gauna butpinigius, kažkokią procento dalį, ir paskui patys pasidengia, jeigu nori prabangesnio ar kuklesnio žmonės patys gali pasirinkti“, – teigia Seimo Antikorupcijos komisijos narė.

Antikorupcijos komisija tikisi, kad jos narių parengti siūlymai bus priimti jau pavasario sesijoje.