Lietuvoje

2020.01.18 21:27

Dvigubai daugiau duobėtų gatvių ir netvarkomi šaligatviai – tokią ateitį prognozuoja savivaldybių merai

Algirdas Igorius, Aina Mizgirdė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.18 21:27

Dvigubai daugiau duobėtų gatvių, neasfaltuoti žvyrkeliai, netvarkomi šaligatviai ir dviračių takai – tokią padėtį savivaldybėms prognozuoja merai, gavę  Susisiekimo ministerijos  parengtą kelių priežiūros ir plėtros programos sąmatą šiems metams.

Joje, pasak merų, kelių darbams lėšų numatyta 40 proc. mažiau nei pernai. Susisiekimo ministerija teigia, kad pirmąkart kelių programos sąmata padalyta į dvi dalis ir apie antrąją bus žinoma po pusmečio.

Panevėžiečiai sako dėl duobėtų gatvių ne kartą apgadinę automobilius ir patyrę nuostolių.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius sako, kad savivaldybė planavo tvarkyti nemažai kelių. Ne visur duobių lopymas padeda – reikalinga nauja danga. Tačiau, gavus Susisiekimo ministerijos planus dėl šių darbų finansavimo, nusviro rankos.

„Bendroje sumoje buvo planuota 8 mln. eurų – tiek norėtume šiais metais ir galėtume padaryti darbų. Tačiau tai, ką matome, kokios yra pateiktos sąmatos... tai iš tikrųjų gąsdina, nes situacija yra tikrai nepavydėtina, jeigu gausime iki keturiasdešimt kelių procentų mažiau finansavimo“, – situacija komentuoja Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Susisiekimo viceministras Vladislavas Kondrotovičius teigia, kad šiemet savivaldybių kelių programoms numatyta apie 167 mln. eurų. Palyginus su praėjusiais metais – 10 mln. eurų daugiau.

„Tik atsirado tokia naujovė – dėl dalies lėšų bus galutinai nuspręsta metų viduryje, gavus Finansų ministerijos pritarimą, kad biudžetas vykdomas pagal planą ir mes galime naudoti visą likusią sumą. Kalbame apie 40 mln. eurų sumą, kuria dabar kol kas nedisponuosime. Daugiau kaip 100 mln. eurų, t. y. apie 112 mln. eurų, tiksliai žinosim kitą savaitę. Tas lėšas pasirašiusios sutartis savivaldybės galės naudoti kelių tiesimui ar kitiems darbams“, – sako susisiekimo viceministras Vladislavas Kondratovičius.

Merų teigimu, tokios išlygos nesuteikia garantijų, kad likusios lėšos bus skiriamos, o esant tokiai padėčiai neįmanoma planuoti.

„Mes turime strateginius planus, planuojame bendrą vaizdą ir projektus rengiame trejiems metams į priekį. Šitie skaičiai paprastai būna tolygūs ir vienodi. Šie metai išskirtiniai. Kiltų klausimas, kaip planuoti“, – sako Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Dėl šios padėties į Susisiekimo ministeriją kreipėsi savivaldybių asociacija. Viceministras savivaldybes ragina nemažinti gatvių tvarkymo plano, o abejones dėl finansavimo žada išsklaidyti kitą mėnesį susitikime su merais.