Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.17 17:15

Specialistė – apie paslaptingą virusą iš Kinijos ir ar gali jis pasiekti Lietuvą

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.01.17 17:15

Naujas koronavirusas, pasklidęs Kinijoje, kelia įtampą pasaulyje, mat šis priklauso tai pačiai šeimai, kaip ir šimtus gyvybių pasiglemžęs ūmus kvėpavimo takų sindromas (SARS). Koks yra naujasis virusas ir ar jis gali pasiekti Europą – LRT.lt papasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

– Šiandien buvo pranešta apie antrąją mirtį nuo koronaviruso, kuris gali būti panašus į mirtiną SARS virusą. Koks tai virusas ir ką apie jį šiandien žinome?

– Apskritai žinoma apie 200 virusų ir į šį skaičių taip pat įeina koronavirusų šeima. Koronavirusai yra zoonozės – ligos, kuriomis užsikrečiama nuo gyvūnų, paukščių, jūros gyvių. Paprastai šių koronavirusų žmogus žmogui neperduoda, arba jeigu perduoda, tai turi būti labai artimas kontaktas su sergančiuoju.

Šis koronavirusas yra naujai susiformavęs, apie jį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė gruodžio pabaigoje – sausio pradžioje. Kol kas neaišku, kaip jis bus pavadintas. Laboratorijos, mokslininkai seka, iš ko tas genomas pasikeitė, kas ten susijungė. Paprastai virusas mutuoja tarp šiltakraujų paukščių. Kaip yra šiuo atveju – turėtų greitai paaiškėti.

Fiksuojama, kad šis virusas sukelia iškart abiejų plaučių susirgimus, infiltracinius uždegimus. Kas yra viruso šaltinis – aiškinamasi, PSO ir Europos ligų prevencijos kontrolės centras seka šitą informaciją.

– Tačiau tarsi yra aišku, kad susirgimų epicentras – Uhano jūros gėrybių turgus?

– Susirgimai fiksuoti Kinijos Uhano mieste. Jūros gėrybių turgus, iš kurio ir atėjo virusas, ir kur didžioji dalis žmonių susirgo, jis yra uždarytas, vieta dezinfekuojama. Teigti, kad užkratas perėjo nuo jūros gyvių, negalima, nes ten buvo pardavinėjami ir paukščiai.

Nuo gruodžio 31 dienos iki sausio 5 dienos buvo fiksuoti 59 susirgimų atvejai. Centru laikomas Uhano jūros gėrybių turgus, tačiau ne visi užsikrėtusieji jame lankėsi. Visgi visų užsikrėtusiųjų simptomatika yra vienoda.

Didžioji dalis susirgimų fiksuoti Kinijoje, du – Tailande ir vienas Japonijoje. Pastarieji trys lankėsi Uhano mieste ir grįžę susirgo.

Iki šios dienos oficialiai yra fiksuotos dvi mirtys nuo šio viruso.

– Ar galima tvirtai teigti, kad šio viruso žmogus žmogui perduoti negali?

– Sunku pasakyti. Šiandien kalba eina, kad liga plinta oro lašelinis keliu, bet yra minčių visokių. Neatmetama galimybė, kad galima užsikrėsti žmogui nuo žmogaus, tačiau oficialios tokios patirties nėra, tokio fakto niekas šiandien nėra paskelbęs. Atvirkščiai, medikai, kurie tuos 59 užsikrėtusius asmenis slaugė, gydė, virusu nesusirgo. Kol kas nėra nustatyta, kad tie pacientai, kurie gulėjo ligoninėse, užkrėtė arti buvusius kitus žmones. Bet tai labai trumpas laikotarpis, kad būtų galima užtikrintai teigti.

Dabar kalbama apie tai, kad virusu susirgęs žmogus jo kitam neperduoda, bet tai gali būti tik laiko klausimas. Tai yra naujas darinys. Mokslininkai dabar tiria visas šio viruso savybes, visą situaciją. Tikrai skiriamas labai įtemptas dėmesys, vykdoma epidemiologinė žvalgyba.

– Kol kas susirgimų šiuo virusu Europoje nėra fiksuojama, tačiau, turint omenyje didelę žmonių migraciją pasaulyje, kokia tikimybė, kad liga gali būti įvežta?

– Europoje nėra šio viruso. PSO, kuri visa tai kuruoja, paskelbė rekomendacijas, kad nei prekyba su Kinija, nei aktyvus žmonių judėjimas į šią šalį negali būti stabdomi. Kaip vyko gyvenimas, taip jis turi vykti. Tiesiog ten tas epidemiologinis budrumas yra labai stiprus.

Tačiau žinoma, kad iš Kinijos, būtent iš Uhano savivaldybės, yra trys tiesioginės kryptys lėktuvu į Europos šalis. Iš ten tiesiogiai skrenda į Prancūziją, Italiją ir Jungtinę Karalystę. Šios trys šalys yra sudariusios tam tikrą tvarką savo oro uostuose ir žino tuos lėktuvų reisus bei imasi tam tikrų atsargumo priemonių.

Žinant koronavirusus, yra buvę atvejų, kai jie buvo įvežti į Europą. Šiandien kalbame apie visiškai naują koronaviruso darinį, todėl sunku pasakyti, kaip jis elgsis toliau. Jeigu atsitiks kažkas sudėtingiau ar bus įvežtinis atvejis, be abejonės, bus apie tai pranešta per skubaus įspėjimo sistemos tinklus.

– Kokių rekomendacijų turi laikytis asmenys, vykstantys į Kiniją?

– Vykstantys į Kiniją turi pasiskiepyti nuo sezoninio gripo. Jeigu grįžus iš Kinijos, nesvarbu, iš kokios šios šalies teritorijos, ypatingai jeigu iš Uhano savivaldybės, asmuo pasijuto blogiau, pajautė vieną ar kitą peršalimo ligų simptomą, turi kreiptis į savo gydytoją ir būtinai informuoti, kad lankėsi toje teritorijoje.

Būnant Kinijoje svarbu nesilankyti paskelbtose užkrėstose vietose, ir laikytis higienos taisyklių. Reikia turėti omenyje, kad maistas taip pat gali būti užkrato šaltinis.

– Kokius koronavirusų šeimos užkratus jau pažįstame?

– Šiandien yra žinomas SURS arba SARS virusas – sunkus ūminis respiracinis sindromas. Tai yra koronavirusas, kuris lygiai taip pat sukelia tiek peršalimo ligas, tiek sunkius plaučių uždegimus. Šis SURS virusas atrastas apie 2003 m. Užkratą platina paukščiai. (Virusas laikomas mirtinu, nusinešusiu 349 gyvybes pagrindinėje Kinijos dalyje ir 299 gyvybes Honkonge – LRT.lt).

Kitas sukėlėjas iš tos pačios grupės buvo atrastas po žmonių sąlyčio su kupranugariais. Tai yra MERS virusas. Jis buvo atrastas apie 2012 m. ir būdingas Saudo Arabijai. Virusas vadinamas Artimųjų Rytų respiraciniu sindromu (virusas registruotas jau 27 pasaulio šalyse, daugiausia Arabijos pusiasalyje, iš viso patvirtinti 2,5 tūkst. susirgimų ir fiksuotos 858 mirtys visame pasaulyje – LRT.lt).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi