Lietuvoje

2015.09.09 16:08

A. Pabedinskienė kritikuoja Vilniaus rajono sprendimą kurti naujus globos namus

BNS 2015.09.09 16:08

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kritikuoja Vilniaus rajono savivaldybės ketinimą kurti naujus globos namus šeimynų pagrindu sakydama, kad tai neleis vaikams įgyti pamatinių įgūdžių savarankiškam gyvenimui.

„Aš tikrai esu prieš, kad būtų atidaryti dar vieni dideli globos namai – nesvarbu, ar tai kaimelyje, iš keleto namų. Tai vis dėlto yra koncentracija vienoje vietoje vaikų, kuri yra nepriimtina: mes einame į bendruomenines paslaugas, tie vaikai turi arba turėti globėjus, arba būti įvaikinti, arba gyventi su socialiniais darbuotojais, bet bendruomenėje: ar bute, ar privačiame name“, – BNS sakė A. Pabedinskienė.

Pasak jos, pastaruoju metu politikams sutarus dėl globos namų pertvarkos perkeliant globotinius į šeimas ir šeimynas, Vilniaus rajono savivaldybė yra vienintelė, kuri nori globotinius koncentruoti vienoje vietoje. Toks iki šiol galiojęs modelis vaikams esą nesuteikia „pamatinių ir pagrindinių įgūdžių“ ir tai trukdo globotiniams integruotis į visuomenę sulaukus pilnametystės.

Ministrė taip pat patikino, kad savivaldybei yra išsiųstas raštas, kuriuo rekomenduojama planų atsisakyti.

Tuo metu Vilniaus rajono savivaldybė nurodo, kad dėl planuojamų steigti šeimyniniu principu veikiančių globos namų Vilniaus rajone, Geisiškėse savivaldybė į ministeriją pirmąkart kreipėsi dar 2011-aisiais.

„Geisiškėse yra suprojektuoti trys nameliai, kiekviename namelyje bus apgyvendinta po dvi šeimynas. Taip pat yra atskirai suprojektuotas administracinis pastatas, kuriame be kitų patalpų bus įrengta daugiafunkcinė salė, kuri leis vaikų globos namams plėtoti bendradarbiavimo ryšius su vietos bendruomene, gerinti socialinių įgūdžių ugdymą, bei padės spręsti sociokultūrinius vietos bendruomenes poreikius“, – pranešime nurodo savivaldybė.

Čia taip pat planuojama įrengti garažus, automobilių stovėjimo aikšteles, pavėsines.

„Jei ateityje nebus poreikio vaikų globos namams, šios patalpos bus panaudotos rajono gyventojų socialiniams būstams“, – priduriama pranešime.

Visos globos namų statybos išlaidos esą bus finansuojamos iš savivaldybės biudžeto. Kiek šis projektas kainuos rajono biudžetui, savivaldybė nepraneša.

Su rajono mere Marija Rekst BNS nepavyko susisiekti.

Šiuo metu 176 rajono vaikai yra apgyvendinti 17-oje globos įstaigų, esančių kituose miestuose bei rajonuose.

Lietuvoje globos įstaigose gyvena daugiau nei 3 tūkst. vaikų. Visų globos namų išlaikymas valstybei kainuoja apie 40 mln. eurų per metus.

Pagal kovo mėnesį priimtą memorandumą, kurį pasirašė kelios ministerijos, nevyriausybinės organizacijos bei savivaldybių asociacija, iki 2020-ųjų ketinama siekti kuo didesnę dalį globos įstaigose esančių vaikų perduoti globoti šeimoms ir šeimynoms.