Lietuvoje

2020.01.17 19:31

Motina liko apstulbusi – „Lietuvos draudimas“ diskriminavo negalią turintį vaiką

Saulenė Pečiulytė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.01.17 19:31

Mama Vaida nusprendė apdrausti devynerių metų sūnų, kuris turi autizmo spektro sutrikimą, nuo nelaimingų atsitikimų, patiriamų autoįvykio metu. Tokią paslaugą ji gavo. Tačiau, kaip ji teigia LRT RADIJUI, nusprendus praplėsti draudimą, ji sulaukė neigiamo „Lietuvos draudimo“ atsakymo.

Gyvulius draudžia, o žmogaus – ne?

„Aš pasakiau, kad mano vaikas turi negalią. Draudėjas sukluso, paprašė atsiųsti ligos kodus ir pažadėjo atsakyti apie galimybę apdrausti. Po kiek laiko paskambino ir pasakė, kad bendrovė drausti atsisako. Kuomet paklausiau, kodėl, tai atsakė, kad dėl esančio ligos kodo. Apie autoagresiją arba apie agresiją, nukreiptą į kitus, tikrai negalima spręsti iš ligos kodo. Jeigu bendrovei labai reikia, tai gali būti pateikti išrašai tam tikri ir iš asmeninės vaiko ligos kortelės“, – nuostabos neslepia autizmo spektro sutrikimą turinčio vaiko mama.

Pateikus vaiko ligos kodą, mama nesulaukė jokio kito, pagal individualų atvejį, sudaryto pasiūlymo, todėl kreipėsi į lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą.

„Jokių man pasiūlymų teikta nebuvo, todėl aš kreipiausi į lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kad paaiškintų, ar tokie dalykai gali vykti civilizuotoje, demokratiškoje Europos sąjungos šalyje. Draudimo bendrovės draudžia gyvūnus, naminius gyvulius, o žmogaus, pasirodo, ne“, – nusivylusiai kalba vaiko mama.

Pripažįsta žiūrėję pro pirštus

Audronė Daukšaitė Timpė iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teigia, jog „Lietuvos draudimas“ po skundo nagrinėjimo buvo įspėtas dėl lygių teisių pažeidimo.

„Pasigesta to individualaus požiūrio ir ieškojimo būdų, kad būtų individualiai įvertinti visi variantai. Tai yra, kad būtų, pavyzdžiui, galbūt pasiūlytos didesnės draudimo įmokos, galbūt, iš tikrųjų, paaiškinta, kokia yra ta draudimo rizika, – situaciją komentuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė. – Tiesiog turi būti individualiai aptartos visos sąlygos“.

„Lietuvos draudimo“ atstovas Andrius Gimbickas sako, kad papildomas draudimas nebuvo suteiktas dėl sveikatos būklės keliamos rizikos. „Šiuo atveju buvo pasakyta, kad tai yra reikšmingas sutrikimas. Nors galėjo būti ir nereikšmingas. Kadangi šiuo atveju pagal kodą buvo reikšmingas elgesio sutrikimas, mes įvertinom iš patirties, kad ir pakėlus istoriją nieko ten daugiau nėra. Jeigu būtų kitas atvejis, mes būtumėm pakėlę, – tikina A. Gimbickas. – Būtent papildoma ligos diagnozė ir lėmė mūsų sprendimą“.

Draudimo bendrovės draudžia gyvūnus, naminius gyvulius, o žmogaus, pasirodo, ne.

„Lietuvos draudimo“ atstovas pripažįsta, kad situacija nebuvo išnagrinėta iki galo. „Šiuo atveju mes nežiūrėjom, kad žmogus turi tik autizmą. Žmogus turi reikšmingus elgesio sutrikimus, kas iš tų sveikatos kodų yra viena iš blogiausių nustatomų formų. Taip, giliau mes nesigilinome“, – neslepia A. Gimbickas.

Kol kas „Lietuvos draudimo“ atstovai nagrinėja pateiktą lygių teisių kontrolieriaus tarnybos paaiškinimą ir žada ateityje geriau išspręsti tokio tipo atvejus.

Siūlo specialius draudimo variantus

Pasiteiravus dar dviejų Lietuvoje veikiančių draudimo bendrovių, ką jos daro panašiomis aplinkybėmis, „Aviva Lietuva“ atstovė Rita Nogė sako, kad draudikai turi galimybių pateikti individualizuotų pasiūlymų. „Jeigu mes negalėtumėme pasiūlyti gyvybės draudimo dėl rimtų sveikatos problemų, galima būtų pasiūlyti ilgalaikį taupymą ir traumų draudimą. Reikia įsigilinti į atvejį ir išsiaiškinti aplinkybes“, – išeitį mato R. Nogė.

Panašų atsakymą pateikia ir bendrovė „ERGO Life Insurance“. Jos atstovė Audronė Kupliauskienė teigia, jog draudikai gali pasiūlyti arba išlygas, arba specialų draudimo variantą.

„Jeigu, sudarant sutartį, yra tam tikrų kriterijų, kada kliento rizika yra padidinta, dažniausiai tai ir būna dėl sveikatos sutrikimų ar lėtinių ligų, kuriomis klientas serga. Tada draudimo bendrovė arba pasiūlo išlygas sutarčiai arba pasiūlo jam tinkamą draudimo variantą, nes kai kurie kriterijai gali įtakoti ir siūlomas draudimo paslaugos apimtis, – draudikų praktiką komentuoja A. Kupliauskienė. – Gali būti pritaikoma, kad tam tikram susirgimui bus taikoma, o visi kiti susirgimai bus dengiami iš draudimo pusės“.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pabrėžia, kad kiekviena draudimo bendrovė gali spręsti pati, kuriuos asmenis drausti, tačiau turėtų būti atsižvelgiama į individualias kiekvieno žmogaus ypatybes.

Parengė Vismantas Žuklevičius