Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.17 10:30

Už šnipinėjimą Rusijai klaipėdietis lieka nuteistas 7 metus laisvės atėmimo

atnaujinta 11.35
Ignas Jačauskas, BNS 2020.01.17 10:30

Lietuvos apeliacinis teismas penktadienį paliko septynerių metų laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą nuteistam klaipėdiečiui buvusiam jūrininkui Romanui Šešeliui.

Skundą Apeliaciniam teismui pateikęs R. Šešelis Klaipėdos apygardos teismo pernai balandį buvo nuteistas septynerių metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad rinko duomenis apie NATO karo laivus, bendrovę „Klaipėdos nafta“ ir kitus objektus.

Bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teismui, jis kaltės nepripažino ir prašė būti išteisintas.

Teismas konstatavo, kad abejoti žemesnės instancijos teismo sprendimu nėra pagrindo, kadangi surinkta pakankamai įrodymų, jog klaipėdietis šnipinėjo.

„Teisėjų kolegijos nuomone, įvertinus visas bausmės skyrimui reikšmingas aplinkybes, nėra teisinio pagrindo skundžiamame nuosprendyje išdėstytų aplinkybių vertinti kitaip ir tokiu būdu sušvelninti R. Šešeliui skirtos bausmės“, – nurodė teismas.

Kaip skelbė Generalinė prokuratūra, 1974 metais Rusijoje gimęs ir Brianske gyvenęs vyras buvo užverbuotas Rusijos žvalgybos organizacijos ir vykdė užduotis, susijusias su informacijos rinkimu bei jos perdavimu šios užsienio valstybės žvalgybos organizacijai.

Bylos duomenimis, Lietuvos pilietis nuo 2015 metų iki jo sulaikymo 2017 metų gruodį rinko ir Rusijos žvalgybai perdavinėjo informaciją apie Lietuvos kariuomenės karines jūrų pajėgas, NATO karo laivus bei jais gabenamą karinę techniką, Klaipėdos mieste ir Klaipėdos jūrų uoste esančius objektus, įskaitant ir tuos, kurie turi strateginę reikšmę valstybės nacionaliniam saugumui. Teismas informavo, kad nuteistasis veikė prisidengdamas Aleksejaus Pyžikovo tapatybe.

Bylos duomenimis, vykdydamas Rusijos žvalgybos organizacijos užduotis R. Šešelis rinko informaciją apie suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, bendrovę „Klaipėdos nafta“, šių objektų infrastruktūrą, rezervuarus, apsaugos sistemas ir jų pasikeitimus.

Duomenys apie tai, kad šis asmuo galėjo vykdyti neteisėtą veiką rinkdamas ir perdavinėdamas informaciją jį užverbavusios organizacijos atstovui, gauti vykdant kontržvalgybinę operaciją.

Nuteistojo advokatas Arūnas Marcinkevičius sakė, kad sprendimas bus skundžiamas Aukščiausiajam Teismui, nes jo ginamasis nepadarė nusikalstamos veikos. Jis rinko viešai prieinamą informaciją iš naujienų portalų, Lietuvos žinybų internetinių svetainių, fotografavo objektus iš tolo, mobiliuoju telefonu. Be to, pasak advokato, byloje nenustatytas ir konkretus asmuo, kuriam jo ginamasis esą perdavė surinktą medžiagą.

„Aš neabejoju, kad sprendimą skųsime. Negali būti šitaip. Supraskime teisingai: nuosprendis privalo būti pagrįstas įrodymais, atitikti įstatymus“ – žurnalistams sakė advokatas.

„Žmogus kaltinamas, kad jis kelių mylių atstumu mobiliu telefonu nufotografavo suskystintų dujų terminalą. Galite įsivaizduoti, kas toje nuotraukoje – brūkšniukas horizonte (...). Jis kaltinamas, kaip galimai rengęs informaciją priešiškos šalies žvalgybai. Šalies, kurios nei asmuo nenustatytas, nei institucija nenustatyta“, – kalbėjo gynėjas.

Prokuratūra pripažįsta, kad R. Šešelis nerinko ir neperdavinėjo įslaptintų dokumentų, tačiau jo veiksmai vertintini kaip nusikalstami, nes jis sąmoningai veikė vykdydamas užsienio valstybės žvalgybos organizacijos užduotis, perdavė dalį informacijos Rusijos žvalgybai.

„Na tai kas, kad vieša informacija. Įmonės teritorija, įmonės „Klaipėdos nafta“ įvažiavimo logistiniai pasikeitimai – nežinau, ar tai kur nors viešai skelbiama. Buvo konkreti užduotis, tą jis ir darė“, – žurnalistams teigė Generalinės prokuratūros prokuroras Redas Savickas.

Jis taip pat patvirtino, kad R. Šešeliui buvo „duota užduotis“ užmegzti draugiškus santykius su Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų darbuotojais bei įgyti jų pasitikėjimą.

Lietuvos įstatymai už šnipinėjimą numato laisvės atėmimą nuo trejų iki 15 metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi