Lietuvoje

2020.01.16 12:56

Pakso ir Vainausko byloje teismas sprendimą skelbs vasario pabaigoje

Ignas Jačauskas, BNS 2020.01.16 12:56

Buvusio „tvarkiečių“ lyderio per apkaltą pašalinto prezidento Rolando Pakso ir „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės vadovo Gevydo Vainausko byloje Vilniaus apygardos teismas sprendimą skelbs vasario 28-ąją.

Ketverius metus trunkančiame procese R. Paksas, G. Vainauskas bei verslininkas Antanas Juozas Zabulis kaltinami prekyba poveikiu, jie visi kaltę neigia ir prašo būti išteisinti.

Prokurorai G. Vainauskui siūlo skirti trejų metų laisvės atėmimo bausmę, ją atidedant dvejiems metams, taip pat daugiau nei 26 tūkst. eurų baudą. R. Paksui siūlomas įkalinimas trejiems metams ir dviem mėnesiams, atidedant bausmę dvejiems metams ir dviem mėnesiams. A. J. Zabuliui siūloma skirti daugiau nei 24 tūkst. eurų baudą.

Visi teisiamieji kaltę neigia ir prašo būti išteisinti.

Teisėsaugos įtarimais, R. Paksas ir G. Vainauskas 2015 metais susitarė dėl 15 tūkst. eurų kyšio už politiko pažadą paveikti statybos inspektorius dėl leidimo naudoti parduotuvę Prienuose. G. Vainauskas sako, kad vykdė žurnalistinį tyrimą, o R. Paksas tvirtina, jog byla siekiama eliminuoti jį iš politikos.

Epizode dėl A. J. Zabulio teisėsauga įtaria, kad G. Vainauskas susitarė priimti iš verslininko kyšį už pažadą pasinaudoti savo įtaka, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) nutrauktų tyrimą dėl atsinaujinančios energetikos ir aukštųjų technologijų bendrovės „BOD Group“ sukčiavimo įsisavinant Europos Sąjungos paramą. Tyrimas dėl sukčiavimo buvo nutrauktas.

Ketvirtadienį byloje kaltinamieji ir jų advokatai baigė sakyti baigiamąsias kalbas. R. Paksas ir G. Vainauskas bylą vadina politiniu ir teisėsaugos „viešųjų ryšių spektakliu“ bei sieja ją su kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės įtaka.

R. Paksas sako, jog yra kaltinamas be pagrindo ir abejoja teisėsaugos vykdytų žvalgybos ir kitų procedūrų teisėtumu, ekspertų, tyrusių pokalbius, išvadomis bei kaltina teisėsaugą informacijos nutekinimu žiniasklaidai.

„Turiu pasakyti, kad tai yra gerokai užsitęsęs Specialiųjų tyrimų tarnybos viešųjų ryšių spektaklis, vadinamasis sizifo darbas (...), jis reiškia amžiną, beprasmį triūsą“, – baigiamojoje kalboje sakė R. Paksas.

Jis pabrėžė, jog G. Vainausko sulaikymas 2016-ųjų vasarį, iškart po judviejų pokalbio sostinės restorane „Da Antonio“ buvo „tiesiogiai transliuojamas internetu“ ir tai vadino „realybės šou“, o įrodymus, grįstus šiuo pokalbiu, vadino interpretacijomis.

„Buitinio pokalbio įrašo nuotrupos, prokurorų vaizduotės interpretacijose virto pagrindiniais įrodymais“, – tvirtino R. Paksas.

R. Paksas taip pat tikino, kad apie „operaciją“ prieš jį šalies vadovai aptarinėjo dar iki teisėsaugos veiksmų.

„Tuometinė respublikos prezidentė užsiminė ministrui pirmininkui, kad netrukus bus pradėtas baudžiamasis persekiojimas (...). Vadinamojo aukščiausio politinio valstybės elito valia iš anksto buvo projektuojami tendencingi veiksmai“, – tikino politikas.

„Nebuvau, nesu padaręs jokio veiksmo, kuris gali būti traktuojamas kaip nusikaltimas (...). Kategoriškai atmetu nepagrįstus kaltinimus šioje byloje“, – sakė jis.

G. Vainauskas sakė, kad ši byla parodo, jog „demokratinė visuomenė brangiai kainuoja“.

„Visi faktai byloja, kad ji kainuoja, ir ši istorija yra svarbiausias to įrodymas. Pradedant nuo filmuoto viešo sulaikymo, likus vienai dienai iki jos (D. Grybauskaitės – BNS) 60-mečio, baigiant kino filmu „Valstybės paslaptis“, kuriame aiškinama, kur mes dabar esame, ir baigiant įvairiais jos pasisakymais apie „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupę, ir mane, jos vadovą“, – po posėdžio BNS teigė G. Vainauskas.

„Todėl, kad aš, matyt, nešokau pagal jos (D. Grybauskaitės –BNS) dūdelę ir aš buvau vienas iš nedaugelio jos kritikų“, – pridūrė G. Vainauskas, paklaustas, kodėl, jo manymu, jis sulaukė teisėsaugos dėmesio.