Lietuvoje

2020.01.16 12:19

Nausėda: premjeras dabar neša Narkevičių ant savo rankų per upę, kurioje yra daug politinių nuotekų

kritikuoja aplinkosaugininkų veiklą; atnaujinta 13.07
LRT.lt, BNS2020.01.16 12:19

„Tai yra pirmiausia premjero sprendimas prisiimti politinę atsakomybę už Jaroslavo Narkevičiaus veiklą. Jeigu leisite išsireikšti vaizdiniu, tai premjeras dabar neša susisiekimo ministrą ant savo rankų per upę, kurioje yra daug politinių nuotekų“, – žurnalistams Plungėje sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Paklaustas, ar pasitiki premjeru Sauliumi Skverneliu, prezidentas teigė kol kas negalintis į tokį klausimą atsakyti, ragino palaukti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadų.

Nausėda prezidentūroje Narkevičiaus nelaukia: būtų keista, jei jis ateitų

„Kol kas aš negaliu atsakyti į šį klausimą, palūkėkime visų aplinkybių, kurias išsiaiškinsime. Pirmiausia, kelio asfaltavimo klausimu. Tai yra glaudžiai susiję klausimai, pirmiausia J. Narkevičiaus klausimas, kelio asfaltavimo klausimas. VTEK vertina ne tik J. Narkevičiaus veiklą, bet ir šią kelio asfaltavimo bylą“, – sakė jis.

Šalies vadovas sakė manantis, kad „visi sprendimai arba visos išvados bus pateiktos pakankamai artimoje ateityje“.

„Pirmiausia tai turėtų lemti paties premjero požiūrį dėl savo politinės karjeros perspektyvų. Tiesą sakant, aš nesu tas asmuo, kuris yra tiesiogiai susidomėjęs būsima premjero politine karjera. Bet jisai tai yra – ir jisai turės atsakyti į tuos klausimus, ar susiklosčiusiomis aplinkybėmis yra įmanoma toliau dirbti, ar ne“, – sakė G. Nausėda.

Ar buvo įdarbinti partiečiai?

G. Nausėda dar lapkričio pabaigoje pareiškė nepasitikintis J. Narkevičiumi, tačiau ministras atsisakė atsistatydinti, o premjeras nusprendė neteikti jo atleidimo šalies vadovui.

S. Skvernelis yra sulaukęs kritikos dėl valdžios institucijų sprendimo skirti papildomus 300 tūkst. eurų asfaltuoti gatvei, kurioje jis gyvena – papildomas lėšas Vilniaus rajonui spalio pabaigoje skyrė Vyriausybė, o savivaldybė nusprendė už juos asfaltuoti dalį premjero gyvenamos gatvės.

VTEK tyrimą dėl J. Narkevičiaus viešųjų ir privačių interesų derinimo atlieka nuo lapkričio pabaigos, gruodį nuspręsta pradėti tyrimą ir dėl premjero S. Skvernelio gyvenamos gatvės asfaltavimo finansavimo aplinkybių.

S. Skvernelis teigia nedaręs jokios įtakos sprendimams dėl kelio asfaltavimo. Jis taip pat tikina, kad viešai mesti kaltinimai J. Narkevičiui subliuško.

J. Narkevičius taip pat yra sulaukęs kritikos dėl kitų kelių asfaltavimo rajonuose, kur valdžioje yra jo atstovaujama Lietuvos lenkų rinkimų akcija- Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos pašto valdybos atleidimo ir gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių.

Paskutinis ginčas tarp prezidento ir valdančiųjų kilo dėl G. Nausėdos pareiškimo, kad J. Narkevičius „įdarbino“ mažiausiai 20 savo partiečių ir su jais susijusių žmonių ministerijai pavaldžiose įmonėse.

S. Skvernelis pareiškė, kad šie kaltinimai yra visiškai nepagrįsti – jis teigia gavęs tarnybų informaciją, kad susisiekimo sektoriuje nuo ministro darbo pradžios tarp 500 naujai įdarbintų žmonių buvo ir 12 lenkų tautybės žmonių, tolimais giminystės ryšiais susijusių su Lenkų rinkimų akcijos nariais.

S. Skvernelio teigimu, įdarbinti žmonės su partijos nariais buvo susiję kaip „antros eilės pusbrolis, sūnėno sūnus ar pusseserės vyro vaiko anūkas“, jie įdarbinti laiškininkais, vairuotojais, o aukščiausia pareigybė buvo vadybininko.

G. Nausėda savo ruožtu ketvirtadienį tikino, kad informacija yra pakankamai rimta.

„Informacija yra, nereikia jos šaržuoti, ta informacija yra pakankamai rimta ir nereikia pasakoti apie tai – laiškininkai, vairuotojai ar kažkokios tai kelintos eilės giminės. Jei aš įdarbinčiau savo antros eilės pusbrolį vairuotoju, tai tikrai jūs mane prikaltumėte prie sienos be vinių, ar ne?“, – kalbėjo prezidentas.

Paklaustas, kuo grindė savo teiginį apie įdarbintus partiečius, G. Nausėda sakė neketinantis leistis į detales.

„Jis yra pagrįstas, visi žmonės žino ir aš dabar tikrai neketinu leistis į detales. Dar kartą kartoju – asmenys, kurie šitą informaciją turi, neturėtų žaisti šitų žaidimų, kuriuos žaidžia ir vertinti visą informaciją rimtai“, – teigė prezidentas.

G. Nausėda taip pat užsiminė, kad šiuo metu susisiekimo sektoriuje „vyksta labai didelė kova“, susijusi su verslo interesais, bet daugiau to nedetalizavo.

Prezidento teigimu, politinę situaciją lemia ir valdančiųjų noras išsaugoti valdančiąją koaliciją.

„Reikia konstatuoti, kad valdančioji koalicija nemato savo perspektyvos dirbti be Lenkų rinkimų akcijos ir daro viską, tame tarpe ir didžiules nuolaidas šitam jaunesniajam koalicijos partneriui, idant išsaugotų koaliciją“, – teigė G. Nausėda.

Dėl situacijos aplinkosaugoje reikalinga departamento vadovo atsakomybė

Dėl šiuo metu susiklosčiusios situacijos aplinkosaugoje reikalinga Aplinkos apsaugos departamento vadovo atsakomybė, teigia G. Nausėda.

„Mes jau darome, kad aplinkosaugai būtų skiriama daugiau dėmesio ir pirmiausia pradedame nuo atsakomybės, nes šiuo metu mes išgyvename tokį momentą, kuomet tos apnašos, kurios kaupiasi, ko gero, ištisus dešimtmečius arba metus, nuo jų pirmiausia turėtų būti apsivalyta“, – žurnalistams Plungėje sakė šalies vadovas.

„Aplinkos apsaugos departamento veikla yra visiškai nepatenkinama ir mažų mažiausiai reikalinga vadovo atsakomybė, reikalinga reforma šitoje institucijoje, kad aplinkos apsauga užsiimtų ne aplinkos apsaugos darbuotojų gynimu arba problemų slėpimu, o gamtos gynimu ir saugojimu“, – pridūrė jis.

G. Nausėda taip kalbėjo teisėsaugai tiriant gaisro Alytaus perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ bei kartono gamyklos „Grigeo Klaipėda“ galimos taršos Kuršių mariose atvejus.

„Ekologistikos“ byloje teisėsauga šią savaitę dėl netinkamo pareigų atlikimo pareiškė įtarimus dviem Alytaus aplinkosaugininkėms.

Šiuo metu departamentui vadovauja Vaidas Laukys, kuris šią savaitę buvo susitikęs ir su aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika.

Po minėto susitikimo ministras pareiškė, kad V. Laukys lieka Aplinkos apsaugos departamento vadovu.

Ministras taip pat teigė, kad iki kovo 1 dienos turi būti atlikti konkretūs darbai dėl būsimų pokyčių departamente.

Tuo pačiu metu K. Mažeika pranešė, kad atleidžiamas departamento Taršos prevencijos ir cheminių medžiagų kontrolės skyriaus vedėjas Andrius Kairys, kuris, anot ministro, dar prieš pusmetį tikrinamas dėl leidimo dirbti su slapta informacija „pats prisipažino ėmęs kyšius“.

Aplinkos ministras K. Mažeika yra sakęs, kad pernai spalį kilęs gaisras „Ekologistikoje“ yra viena didžiausių pastarojo meto ekologinių nelaimių Lietuvoje, o žala gamtai, pasak jo, gali siekti 5 mln. eurų.

Tuo metu, anot ministro, žala gamtai dėl „Grigeo Klaipėda“ galimos taršos gali siekti 60 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.