Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.16 07:21

Mįslinga galimo pagrobimo istorija: policija sudarė fotorobotą, ekspertai situaciją vadina keista

rado vieną iš globos namų dingusią mergaitę
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2020.01.16 07:21

Vėlų trečiadienio vakarą Vilniuje sutelktos gausios policijos pajėgos – ieškoma galimai pagrobta 11–12 metų mergaitė. Policija teigia, kad ir ketvirtadienį tęsiamos mergaitės paieškos, vykdomas tyrimas.

Kaip teigia Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, tai nestandartinė situacija, o tiriamos versijos svyruoja nuo vaiko pagrobimo iki melagingo pranešimo. Policija ketvirtadienį atskleidė, kad yra rasta skirtingų daiktų, kurie galimai susiję su įvykiu. Pareigūnai taip pat paviešino ieškomo asmens, kuris gali turėti svarbios informacijos, fotorobotą. Šis asmuo, pasak policijos, nėra įtariamasis.

Atnaujinta 18.39 val. Generalinis policijos komisaras apie galimą mergaitės pagrobimą

Kaip INFO TV pasakojo Lietuvos generalinis komisaras ketvirtadienio vakarą teigė, kad tyrimo siūlo galo užčiuopti nepavyko, o pareigūnai tiria visas įmanomas incidento versijas.

Plačiau skaitykite ČIA.

Atnaujinta 18.16 val. Buvę pareigūnai kelia daugiau versijų

Ilgametis policijos pareigūnas, buvęs policijos komisaras Vytautas Grigaravičius teigia, kad situacija yra labai keista, nes iki šiol nei tėvai, nei giminaičiai ar kaimynai nesikreipė į policiją dėl vaiko dingimo.

Pirmosios Lietuvoje licencijuotos privačios saugos kompanijos įkūrėjo Alvydo Sadecko teigimu, tai – netradicinis įvykis ir situacijos versijų gali būti įvairių.

„Gali būti išpirkos reikalavimas, gali būti versija, susijusi su skolomis, dėl ko tėvai ir tyli. Galų gale seksualinis maniakas ar psichinis žmogus gali būti“, – LRT RADIJO laidoje „60 minučiųׅ“ sako A. Sadeckas.

Plačiau skaitykite ČIA.

Atnaujinta 15.57 val. Surasta viena mergaitė

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad pavyko susisiekti ir rasti vieną iš dviejų mergaičių – sausio 10 d. išėjusią iš globos namų. Ji šiuo metu saugioje aplinkoje.

Atnaujinta 15.13 val. Pareigūnai ieško asmens, kuris gali turėtų svarbios informacijos

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininkas Saulius Gagas pranešė, kad policija sudarė asmens, kuris gali turėtų svarbios informacijos, fotorobotą.

„Tai nėra įtariamasis asmuo. Tai yra asmuo, kuris gali turėtų reikšmingos informacijos apie įvykį“, – kalbėjo sostinės policijos vadovas.

Plačiau skaitykite ČIA.

Atnaujinta 14.28 val. L. Pernavas teigia, kad šiuo metu atliekama daug žvalgybinių priemonių

„Policija reagavo taip, kaip ir privalėjo reaguoti, t. y. pradėjo ikiteisminį tyrimą. Pranešimas yra rimtas apie sunkų nusikaltimą. Policija padarė tai, ką ir turėjo padaryti: pradėjo ikiteisminį tyrimą, organizavo viešas ir neviešas priemones. Šiuo atveju apie jokį strigimą (tyrimo – LRT past.) nekalbėčiau, tiesiog yra iškeltos įvairios versijos – nuo mergaitės pagrobimo iki melagingo pranešimo apie nusikaltimą. Visos versijos yra tikrinamos“, – sako kadenciją baigęs policijos vadovas, atašė Jungtinėje Karalystėje Linas Pernavas.

Jo teigimu, kiekviena iš šių versijų turi būti paneigta arba patvirtinama. Tokiuose tyrimuose, kol nėra duomenų apie vieną ar kitą versiją, tol jos visos yra tikrinamos. Tiesa, L. Pernavas pabrėžia – tai, ką matome viešoje erdvėje – viešos priemonės, tačiau yra atliekama labai daug neviešų, nežvalgybinių priemonių.

L. Pernavas pastebi, kad jau keletą metų visuomenė itin aktyviai prisijungia tiriant tokius ir panašius nusikaltimus. Vis dėlto buvęs policijos vadovas prašo, kad gyventojai siųstų tiktai informaciją, susijusią su incidentu.

13.58 val. Vilniaus miesto savivaldybė išplatino pranešimą apie tai, kad yra pranešimų apie dvi iš globos namų pabėgusias paaugles.

Vilniaus miesto savivaldybė surinko informaciją apie visus globojamus vaikus. Vilniuje yra likę vieneri vaikų globos namai iš anksčiau veikusių ketverių, juose visi auklėtiniai yra saugūs ir vietoje. Iš karto susisiekta su visomis šeimomis Vilniuje, kurios globoja vaikus, – nė vieno iš jų nepasigesta.

Taip pat Vilnius bendradarbiauja su 9 nevalstybinių organizacijų įstaigomis, kurios globoja vaikus. Iš vienos jų neseniai gauta informacija, kad jau kelios dienos yra pabėgusios dvi mergaitės, kurių amžius 15 metų.

Viena mergaitė sausio 10 d. negrįžo į globos įstaigą, apie tai iškart informuota policija. Vėliau, sausio 14 d., mergaitė trumpam lankėsi pas močiutę, tačiau vis dar nepavyksta susisiekti su ja ar nustatyti jos buvimo vietos. Kita mergaitė nuo sausio 12 d. išėjo ir negrįžta į globos įstaigą Šiauliuose, į kurią ji iš Vilniaus buvo perkelta lapkričio mėnesį. Įtariama, kad ji galėjo pabėgti pas mamą į Vilnių. Policija informuota iškart, pagal visas procedūras.

Ketvirtadienį buvo kreiptasi pakartotinai, kad policija turėtų visą informaciją, ar šie atvejai nesisieja su vakarykščiu įvykiu. Kol kas tokios informacijos savivaldybė neturi, daugiau detalių apie mergaites atskleisti negal dėl asmens duomenų apsaugos įstatymo. Savivaldybė visą šią informaciją jau perdavė policijai.

LRT.lt susisiekus su Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju Vincu Urbonavičiumi, jis patvirtino, kad vyksta bendradarbiavimas su Šiaulių komisaru. Procesai vyksta, sakė V. Urbonavičius, tačiau kol kas daugiau informacijos pateikti negalėjo.

„Ką tik buvo komisaras, mes su juo apšnekėjome šiuos dalykus, jie puikiai tą informaciją žino. (...) Aptarėme tą faktą ir dirbame“, – komentavo Šiaulių miesto savivaldybės atstovas.

Policija rado įvairių daiktų, kurie galimai susiję su mergaitės dingimu

Policija teigia, kad tiek trečiadienį, tiek ketvirtadienį rasta įvairių daiktų, kurie galimai susiję su įvykiu. Nepatikslinta, kokioje konkrečioje vietoje rasti daiktai, tai gali būti įvairios Vilniaus vietos. Mergaitės tapatybė iki šiol nėra nustatyta ir niekas nėra kreipęsis dėl dingusio žmogaus.

Ketvirtadienį apie 13 val. LRT RADIJO kalbintas Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis teigė, kad kol kas to, ką teigia matę vaikai, pagrįsti nepavyksta. „Kameros, kiek esame jau žiūrėję, jomis nėra užfiksuota nusikaltimo, apie kurį kalba vaikai“, – LRT RADIJUI sakė R. Matonis.

Nors vaikais tikima, R. Matonis sako, jog pirmiausia privaloma sutikrinti gautą informaciją su faktiniais duomenimis.

„Mes tikime vaikais, bet tikriname ir tokią versiją, kad jie galimai suklydo, išsigalvojo ir panašiai. Vėlgi, lygiai taip pat yra su visais liudytojais ir versijomis. Kol tam tikra versija nėra paneigta įrodymais, tol pareigūnai prie jos dirba toliau“, – komentuoja R. Matonis.

„Dingusios mergaitės tėvai negali neegzistuoti“

Paramos vaikams centro direktorės Aušros Kurienės manymu, dingusios mergaitės tėvai negali neegzistuoti.

„Aš tikrai nemanyčiau, kad tai niekieno vaikas. Man nekyla idėja, kad tai globojamas vaikas ar vaikas iš institucijų. Tų aplinkybių gali būti įvairių, pavyzdžiui, konfliktinė situacija, kurios interpretacija nėra pagrobimas. Bet čia tuščias samprotavimas. Reikėtų palaukti tyrimo ir oficialios informacijos. [...] Mes einame į spekuliacijų lauką, kuris įneša daugiau nerimo“, – LRT RADIJUI sako A. Kurienė.

Nors išlieka tikimybė, kad vaikai matė dalykus, kurių nesuprato, A. Kurienė teigia, kad paprastai jie yra gana patikimi liudytojai.

„Pasitikiu teisėsauga, kuri išsiaiškins tokius dalykus. Jei tai buvo žaidimas ir sugalvojimas, tai bus išaiškinta. Jeigu tai rimta situacija, labai gerai, kad vaikais tikima“, – pažymi A. Kurienė.

Vilniaus savivaldybė išplatino raginimą pranešti apie į mokyklą neatėjusias mergaites

Vilniaus miesto mero pavaduotojas Vytautas Mitalas sako, kad nuo ryto Vilniaus miesto savivaldybė išplatino raginimą Vilniaus miesto mokykloms pranešti apie į mokyklą neatėjusias 10–16 metų mergaites.

„Raginimas išplatintas tiek mokykloms, tiek socialinėms įstaigoms, globos namams ir kitoms įstaigoms, kurios yra Vilniaus savivaldybėje“, – sako mero pavaduotojas.

Jis priduria, kad didesnis dėmesys skiriamas ir didesnės rizikos šeimoms.

„Mes teikiame didesnį dėmesį šeimoms, kurios vienaip ar kitaip yra stebimos, jos stebimos aktyviau. Taip pat turime kontaktą su visomis globos įtaigomis, kuriose gyvena mokyklinio amžiaus vaikai“, – teigia V. Mitalas.

Didžiausias dėmesys skiriamas 10–16 metų mergaitėms, tačiau atkreipiamas dėmesys ir į jaunesnio amžiaus mergaites.

Vicemeras teigia, kad kol kas tokie žingsniai rezultatų nedavė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija socialiniuose tinkluose taip pat ragino Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono mokyklas, kuriose ketvirtadienį į pamokas dėl nežinomų priežasčių neatėjo 9–12 metų mergaitės, susisiekti su policija.

Vykdomos paieškos galimo pagrobimo vietoje

Tyrimą dėl galimo vaiko pagrobimo atliekanti sostinės policija ketvirtadienį teigia tikrinanti visą gautą informaciją bei apžiūrinti įvykio vietą, tačiau naujienų kol kas neturi.

„Jokios naujos informacijos nėra. (...) Vykdomi darbai, tikrinama tai, kas buvo gauta, – žmonių pakankamai daug kreipėsi su tam tikra informacija. Dabar ir patruliai yra siunčiami, ir su kolegomis iš kitų tarnybų bendraujame – tas nematomas „juodas“ darbas dabar vyksta, kur tikrinamos visos versijos“, – BNS sakė Vilniaus apskrities policijos atstovas Tomas Bražėnas.

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis BNS sakė, kad yra apklaustos „kelios dešimtys“ liudytojų.

Ketvirtadienį taip pat planuojama atlikti detalesnę galimos įvykio vietos apžiūrą, prie darbų prisijungs Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

„Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai yra pasitelkti, jie apžiūrės aplinkines vietas, miškelį. (...) Policijos pareigūnai taip pat šviesiu paros metu nuo pat ryto žiūrinėja įvykio vietą ir ieško galimai susijusių daiktų“, – sakė jis.

S. Gagas: informacijos daugėja, tačiau situacija neaiškėja

Policija ketvirtadienį pakartotinai prašė vairuotojų, kurie sausio 15 d. nuo 18 iki 20 val. važiavo Karoliniškių ir Lazdynų mikrorajonais (ypač Laisvės prospektu ir Sausio 13-osios gatve), kurių automobiliuose įrengti vaizdo registratoriai, pagalbos.

LRT TELEVIZIJAI Vilniaus policijos viršininkas Saulius Gagas ketvirtadienį teigia, kad nuo dingimo pradžios gauta daug informacijos, ji yra tikrinama.

Vyriausiojo policijos komisariato viršininkas: sunku atsakyti, kuri iš keliamų versijų – teisingiausia

„Turime labai daug informacijos nuo vakar vakaro, nes mes kreipėmės į visuomenę ir tos informacijos daugėja, ją reikia patikrinti, įvertinti, tikslinti sprendimus. Šiuo metu policija tęsia veiksmus, kurie buvo pradėti vakar vakare. Pagal priemonių ir darbų planą atliekame toliau savo operatyvinius veiksmus“, – sako jis.

Vilniaus policijos viršininkas sako, kad, informacijos daugėjant, tyrimas sudėtingėja. Gauta informacija yra tiriama ir tikslinama.

9 val. duomenimis, policija nebuvo gavusi nė vieno pareiškimo apie dingusį asmenį, vaiką. Į policiją nesikreipė nei tėvai, nei globos įstaigos.

„Mes esame iškėlę daug versijų ir jas tikriname, bet dabar yra sunku atsakyti, kokia versija teisingiausia“, – tikina S. Gagas.

Policija atskleidė, kad ketvirtadienį bus papildomai apžiūrėta įvykio vieta, kad būtų galima patikslinti vykdomo tyrimo priemones.

Ketvirtadienį vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė susitiko su policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla, kuris informavo apie tęsiamą vakar vakare galimai pagrobtos mergaitės paiešką.

„Šiuo metu policija tikrina įvairias galimo pagrobimo versijas, policijai svarbi bet kokia informacija, susijusi su vakarykščiu įvykiu. Todėl prašau visų dalintis informacija paskambinus trumpuoju telefonu 112“, – sako ministrė.

Tiriamos įvairios versijos – nuo pagrobimo iki melagingo pranešimo

R. Matonis teigė, kad kol kas neatsirado tėvai, kurie praneštų apie vaiko dingimą.

„Tai keista situacija, nestandartinė. Tiksliname visas versijas – nuo vaiko pagrobimo iki melagingo pranešimo“, – LRT RADIJUI sakė jis.

Jis teigia, kad mergaitės paieška, kuri prasidėjo nuo 19.15 val., ir toliau tęsiama, surinkta daug tyrimo medžiagos, ji toliau analizuojama ir tikrinama.

„Dingusios mergaitės ieškoma nuo 19.15 val., paieška vykdoma toliau. Daug surinkta medžiagos, ji analizuojama“, – sako jis.

Ramūnas Matonis: tiriamos visos versijos – nuo melagingo pranešimo iki vaiko pagrobimo

Policijos atstovas patvirtina, kad šalia įvykio vietos yra pakankamai daug vaizdo kamerų, tačiau ar jomis pavyko užfiksuoti nusikaltėlį, kol kas negalima pasakyti.

„Aplink įvykio vietą yra daug vaizdo kamerų, tačiau tikslių duomenų, kad būtų aiškiai matoma, kad būtų pagrobtas vaikas, nėra. Yra užfiksuota keistų, įtartinų automobilių, jie tiriami, kai kurie įtarimai jau nepasiteisino“, – pasakoja R. Matonis.

Vėliau R. Matonis LRT.lt portalui sakė, kad yra skirtingų versijų apie galimą pagrobimą.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad Vilnius – saugus miestas, tačiau šis atvejis leidžia tik spėlioti tarp geriausių ir blogiausių atvejų.

Paklaustas apie vaizdo kameras Vilniuje, meras sakė, kad jų sostinėje šiuo metu yra 186, o rajone, kuriame galimai buvo pagrobta mergaitė, – 15.

Meras sako, kad kamerų reikėtų daugiau, nes jų yra daugiausia pagrindinėse vietose. Meras patikino, kad vykdomas kamerų pirkimas ir jų mieste bus dar daugiau.

R. Šimašius teigia, kad ant televizijos bokšto įrengtos kameros, jos yra geros raiškos.

Galimo pagrobimo istorija

Vilniaus policija trečiadienį apie 19 val. gavo pranešimą apie galimai pagrobtą vaiką, BNS patvirtino Vilniaus policijos atstovė Julija Samorokovskaja.

Pagal pranešimą, nepažįstamasis mergaitę įgrūdo į šviesios ar auksinės spalvos automobilį ir nuvažiavo. Pasak vaikų, automobilis buvo su geltonais numeriais.

„Mieste tikrinami visi panašūs automobiliai, gyventojų prašoma pamačius įtartinus asmenis su automobiliu užsienietiškais numeriais pranešti policijai“, – BNS sakė J. Samorokovskaja.

Policija skelbia, kad kol kas neaiški ir galbūt pagrobtos mergaitės tapatybė. Taip pat nežinoma, kas nepilnametės tėvai.

„Dar kartą prašome visų tėvų, kurių vaikai negrįžo namo ir jie neturi informacijos apie jų buvimo vietą, paskambinti 112“, – informacija prašo dalintis Lietuvos policija.

Policija prašo visuomenės supratingumo dėl incidento. Policija prašo piliečių nerašyti privačių žinučių policijai į socialinius tinklus, neklausinėti, kaip sekasi, ar siūlyti sprendimo būdus.

Policija dėkoja už suteikiamą informaciją, kuri gali padėti tyrimui, ir priduria, kad, kai bus naujų žinių, bus būtinai informuota visuomenė.

Pareigūnai toliau prašo atsiliepti vairuotojus, kurie sausio 15 d. nuo 18 iki 20 val. važiavo Karoliniškių ir Lazdynų mikrorajonais (ypač Laisvės prospektu ir Sausio 13-osios gatve), jei jų automobiliuose įrengti vaizdo registratoriai. Prašome vaizdo registratorių medžiagą išsaugoti ir susisiekti su policijos kontaktiniu asmeniu. Pareigūnai susisieks su pranešėjais.

Kontaktinis policijos asmuo – Eglė Šut, tel. Vilniuje 271 5060, el. p. egle.sut@policija.lt

Taip pat prašoma Sausio 13-osios g. gyvenančių asmenų, kurie sausio 15 d. nuo 18:50 iki 19:15 val. buvo toje vietoje ir turi bet kokios su įvykiu galimai susijusios informacijos, kreiptis į policiją. Svarbi bet kokia informacija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi