Lietuvoje

2020.01.15 22:10

Narkevičius neigia giminystės ryšius su Tomaševskiu: deja, nesu tos šeimos narys

Prezidento išreikštą nepasitikėjimą susisiekimo ministru ignoravusi valdančioji koalicija nepraranda vilties, kad šalies vadovas atsitrauks. Jam asmeniškai premjeras žada pristatyti Jaroslavo Narkevičiaus nuveiktus darbus ir argumentus, kodėl šis lenkų deleguotas politikas yra paliktas poste.

Gitano Nausėdos reakciją, tikėtina, sužinosime ryt, apie vidurdienį, o šiandien „Dienos temoje“ – konfrontacijos tarp prezidento ir valdančiųjų kaltininkas, vis dar ministras J. Narkevičius.

– Ministre, jūs, sakydamas, kad prezidentas dėl jūsų veiklos yra klaidinamas, taip suponuojate, kad jis yra lengvai pasiduodantis manipuliacijoms ir neturi kritiško mąstymo arba gebėjimo atsirinkti informaciją?

– Ačiū už pastebėjimą, aš taip nesakiau. Aš atsižvelgiau į tą informaciją, kuri buvo viešai paskleista dėl neva 20 asmenų, kurie neva mano protegavimu, turėdami kažkokias sąsajas su Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, buvo priimti į Susisiekimo ministerijos valdomas įmones.

Dienos tema. Narkevičius, reaguodamas į Nausėdos kritiką: apmaudu, kad praradau pasitikėjimą

– Bet prezidentas nepasitikėjimą jumis išreiškė ne pirmą kartą. Tai buvo jau mažiausiai trečias kartas, kai šalies vadovas pasakė: „Žiūrėkit, aš nenoriu, kad jūs liktumėte šiame poste.“ Kitas jūsų vietoje greičiausiai būtų jau po pirmo raginimo atsitraukęs, tačiau jūs pasirinkote šalies vadovą ignoruoti. Tokią taktiką galima pavadinti ir arogancija.

– Visaip tai galima vertinti. Aš ne kartą sakiau, kad esu komandos žmogus. Prieš sutikdamas kandidatuoti į ministro poziciją, tikrai svėriau visus argumentus. Tai nebuvo vien asmeninis mano apsisprendimas. Tai buvo ir įgaliojimas, pasitikėjimas, bet, be abejo, įgaliojimas sąžiningai ir operatyviai vykdyti tam tikrus pavestus darbus. Taigi, kadangi esu komandos žmogus, tai, be abejo, ir komanda turi apsispręsti dėl mano likimo arba įvertinti mano darbą.

– O kaip manote, kieno nuomonė yra svaresnė visuomenei ir autoritetas didesnis: ar šalies vadovo G. Nausėdos, kurio reitingas yra virš 30 proc., ar, pasak naujausių apklausų, nepatikimiausio politiko Lietuvoje Ramūno Karbauskio? Saulius Skvernelis, beje, irgi nepatikimiausių sąraše yra 5-oje vietoje. Tai dabar R. Karbauskis ir S. Skvernelis, kurie sako, kad jumis pasitiki, ir G. Nausėda, kuris sako, kad jumis nepasitiki. G. Nausėda pasitiki didesnė dalis visuomenės negu šitais dviem.

– Matote, aš vėlgi nenorėčiau čia nei komentuoti, nei interpretuoti.

– Mes turime gruodžio mėnesio gyventojų apklausas, ir skaičiai yra tokie: Prezidento reitingas yra 4 kartus didesnis už valdančiųjų „valstiečių“, o Lenkų rinkimų akcija kol kas net neperliptų to 5 proc. barjero. Kodėl jūs nenorite klausyti prezidento žodžių?

– Nemanau, kad neperliptų, jūsų žodžiais kalbant, 5 proc. barjero, nes visada apklausų duomenys yra žemesni negu faktinis pasitikėjimas. Tai jau ne kartą Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pasitikėjimo prasme yra nurodyta. Tačiau vėlgi norėčiau grįžti į tą subtilią padėtį ir dar kartą akcentuoti, kad aš stengiuosi nesivelti į tam tikras interpretacijas, į tam tikrus vertinimus. Man tikrai yra apmaudu, kad praradau gerbiamo Ekscelencijos pasitikėjimą. Nors man atrodo, kad nebuvo aiškiai kalbėta apie darbus, kokių darbų ministerijos sektoriuje yra neatliekama, arba kokie, man vadovaujant tai ministerijai, buvo atliekami nepakankamai. Mes per tą laikotarpį, beveik 5 mėnesius trukusį gana glaudų bendradarbiavimą su Prezidento, gerbiamo Ekscelencijos, patarėjais kalbėjome apie darbus, apie iššūkius, apie spręstinas problemas. Tas bendradarbiavimas, manau, buvo kokybiškas. Taigi, apmaudu, be abejo, iš mano pusės, kad nekalbame apie darbus, o kalbame apie tuos dalykus, kurie yra taip neigiamai paviešinti, ir, be abejo, pagal tą paviešinimą visuomenės dalis dar gali daryti neigiamas išvadas.

– Bet mes vėl grįžtame prie mano pirmo pateikto klausimo: ar tai reiškia, kad prezidentas nesugeba atsirinkti ir kritiškai įvertinti tos gaunamos informacijos? Jūs dabar tarsi leidžiate suprasti, kad prezidentas tiki viskuo, kas yra parašyta ar pasakyta, tos informacijos netikrina ir, ja remdamasis, mažiausiai 3 kartus sako: „Žiūrėkit, pone Jaroslavai, jūs netinkat šiame poste.“

– Gerbiamoji ponia, jūs eilinį kartą bandote įvelti mane į tam tikras interpretacijas. Aš labai aiškiai pasakiau, kad į tas interpretacijas, į tas spekuliacijas nesivelsiu. Aš gerbiu kiekvieną išsakytą valstybės vadovo nuomonę, esu komandos žmogus ir vertinu objektyvią kritiką. Vertinu tą kritiką, kuri gali būti iš geranoriškumo, iš darbų pataisymo, bet vertinu irgi priežastis, dėl kurių ta kritika yra perlenkta. Tie dalykai ne tik iš mano pusės yra vertinami, bet yra vertinami iš gerbiamo premjero pusės, iš koalicijos partnerių pusės, ir tai matomai irgi yra sąsaja.

– Kalbant apie jūsų koalicijos partnerius ir premjerą, vėlgi tie patys reitingai, Eltos užsakymu „Baltijos tyrimų“ duomenys rodo, kad valdančiųjų „valstiečių“ pasitikėjimas, tiksliau, žmonių pasitikėjimas jais krenta ir krenta kiekvieną mėnesį – vien per pastarąjį mėnesį nukrito daugiau nei 1 procentiniu punktu. Ar jūs nemanote, kad bent netiesiogiai vis dėlto turėjo įtakos šitam kritimui?

– Na, aš vėlgi... Neatsižvelgiant į jūsų interpretaciją dėl reitingų...

– Aš klausiu jūsų, kokia būtų interpretacija dėl krentančių reitingų?

– Kartoju, kad, nesiveliant į interpretaciją dėl reitingų, pasakysiu taip, kad kiekvienas koalicijos partneris vertina savo situaciją, vertina mano buvimą šitoje koalicinėje padėtyje. Sakyčiau, šitas vertinimas įvyko po biudžeto priėmimo, taigi kažkokių tokių koalicijos išsaugojimo sąsajų nėra. Mes ne kartą bendravome darbine prasme, su premjeru gerbiamu mes bendraujame darbine prasme, kalbame apie įvairius darbus, apie įvairius iššūkius, taip pat kalbame ir su koalicijos partneriais, ir ne tiktai su koalicijos partneriais. Minėjau, kad yra dalis visuomenės, kuriai mes nebūtume priimtini, kaip gerai ar blogai bedirbtume. Bet yra ir kita bendruomenės nuomonė, kuri vertina, dėl ko atsitiko šitas ažiotažas, – ar priekaištai yra esminiai, ar jie turi kitą siekį. Manau, bendruomenė išsakys savo poziciją atitinkamu laiku.

– Vienas iš jūsų rėmėjų ir gana tokių griežtų yra Valdemaras Tomaševskis. Tai yra tarsi vieša paslaptis, bet norėčiau, kad patikslintumėte, ar jūsų žmonos yra pusseserės, ar jūs esate V. Tomaševskio svainis, nes yra skirtinga informacija viešojoje erdvėje?

– Viešojoje erdvėje per paskutinį laikotarpį tikrai daug buvo informacijos. Dauguma yra klaidinga. Man būtų labai didelė garbė būti gerbiamo Valdemaro šeimos nariu. Bet faktas yra, kad ta pateikta informacija nėra teisinga.

– Tai jūsų žmona Irena ir pono V. Tomaševskio sutuoktinė Violeta nėra pusseserės?

– Ne.

– Tai ponas V. Tomaševskis jus įvertina kaip ministrą, o ne kaip...

– Jis negali manęs vertinti kaip šeimos nario todėl, kad aš, deja, nesu tos šeimos narys.

– Bet ponas V. Tomaševskis jus labai neblogai pažįsta. Tikriausiai 24 valandas per parą jūs bendraujate, nes labai griežtai ir tvirtai sako, kad jūs nesvetimoteriaujate, nevagiate, todėl esate moralus politikas. Bet prezidentas kalbėjo apie tą politinę moralę – ar ji tokia egzistuoja ir kaip jūs ją įsivaizduojate, kaip ją suprantate?

– Manau, per savo politinę karjerą aš dirbu sąžiningai, atstovauju, kaip bebūtų šūkis išaukštintas, „žmonių interesams“. Mane žmonės pažįsta, nevengiu bendravimo, ir politinė, visuomeninė, darbinė patirtis, kur bedirbčiau įvairiose pareigose, dirbau ir įvairiose savivaldybėse, ne tik politinį darbą, taigi manau, kad tas darbas buvo pažymėtas mano normalios moralės kriterijais.

– Ponas V. Tomaševskis šioje „Dienos temos“ studijoje, kai mes kalbėjomės apie jūsų kelionę į Abu Dabį, nuo kurios ir prasidėjo visas skandalų sūkurys, sakyčiau, tiesiai šviesiai pasakė, kad ta kelionė buvo klaida, net ne pietūs, bet tai, kad jūs skridote ir neperskaitėte pranešimo, ir, žodžiu, viskas užsisuko. Ar šiandien sutiktumėte su V. Tomaševskiu, kad ta kelionė buvo klaida?

– Matote, gerbiamoji, jūsų klausime yra klaidinanti teigiamoji dalis.

– Ar sutinkate su ponu V. Tomaševskiu, kad ta kelionė buvo klaida ir jis nebūtų skridęs?

– Ponas V. Tomaševskis iš tikrųjų atkalbinėjo mane skristi, bet dėl kitos priežasties. Dėl to, kad tai yra varginanti kelionė. Kad yra iššūkiai, kurie po ilgų valandų skrydžio, kai trumpas buvimo laikas, yra fiziškai sunkūs. Dėl šio elemento būtent buvo atkalbinėta, o ne dėl to, ką ir kokias misijas reikėjo atlikti.

– Kodėl nepaklausėte?

– Todėl, kad mes vertinome mano, kaip susisiekimo ministro, buvimo naudingumą. Mes kalbėjome apie tai su gerbiamu premjeru, mes kalbėjome apie tai ir su Užsienio reikalų ministerijos kolega. Mes įvertinome tai, kad tokiame forume pirmo ministerijos asmens buvimas sudarys galimybę susitikti su aukščiausio arba aukštesnio rango politikais – taip ir buvo. Reikia pabrėžti, kad Lietuva įsteigė ambasadą prieš 2 mėnesius man važiuojant į tą komandiruotę. Buvo praėjęs mėnuo, kai buvo deleguotas ir dirbantis ten ambasadorius. Tikrai mano, kaip ministro, buvimas padėjo susitikti ne su vienu aukšto rango pareigūnu.

– Bet pakurstė konfrontaciją tarp valdančiųjų ir prezidento.