Lietuvoje

2020.01.15 19:17

Narkevičius taps „persona non grata“ prezidentūroje? Į pasitarimą su ministrais trečiadienį nepakviestas

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.15 19:17

Prezidentas susitiko su penkiais ministrais aptarti Lietuvos pozicijos lemiamame derybų etape dėl ilgamečio Europos Sąjungos biudžeto 2021–2027 metų laikotarpiui. Vien sanglaudos fondų parama Lietuvai pagal dabartinį siūlymą turėtų mažėti ketvirtadaliu, todėl ministrai prakalbo apie šoko terapiją šalies biudžetui.

Nors didelė dalis Briuselio paramos tenka ir susisiekimo sektoriui – ministras Jaroslavas Narkevičius, po vakarykščio valdančiųjų sprendimo nepaklusti prezidento raginimams ir palikti jį poste, į prezidentūrą nepakviestas.

ES paramos mažėjimas – šoko terapija

„Mes norim lygių galimybių ir norime, kad nebūtų šoko terapijos mūsų nacionaliniam biudžetui, jeigu kalbėti ypatingai apie sanglaudą“, – taip Europos Sąjungos paramos mažėjimą įvertino užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Šoko terapija – taip būsimą Europos Sąjungos finansinės paramos Lietuvai mažėjimą apibūdina ir kiti pas prezidentą susirinkę ministrai.

„Tai gali privesti Lietuvą prie tikrųjų vidutinių pajamų spąstų“, – teigia finansų ministras Vilius Šapoka.

Europos Sąjungos lėšos sudaro beveik ketvirtadalį Lietuvos valstybės biudžeto. Derybos dėl kito ilgamečio bendrijos iždo žengia į lemiamą etapą ir Lietuvos pozicijos jame gerokai skiriasi nuo norų. Pagal paskutinį siūlymą sanglaudos fondų parama Lietuvai mažėtų ketvirtadaliu arba daugiau nei pusantro milijardo eurų.

Žinios. Aplinkos apsaugos departamento vadovas kol kas lieka poste

„Žemės ūkis irgi viena iš tų sričių, kur jaučiam nuoskaudą“, – sako žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Nepaisant Lietuvos ūkininkų protestų Briuselyje, pagal paskutinį siūlymą lėšų žemės ūkiui naujajame Europos Sąjungos biudžete turėtų mažėti 13 procentų. Taigi bliūkšta ir Lietuvos ūkininkų viltys gauti tokio paties dydžio išmokas už hektarą kaip Vakarų Europoje.

Europos Komisija turi kitą prioritetą: kovą su klimato kaita. Šiam tikslui antradienį paskelbė trilijono eurų vertės investicijų planą. Dalį šių lėšų žada paimti iš ilgamečio bendrijos biudžeto. Todėl Lietuvos norams lieka dar mažiau pinigų.

„Reikia sulaukti detalesnių skaičių, iš kur bus tos lėšos paimtos“, – tikina aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

J. Narkevičius paliktas už borto

Nors didelė Europos Sąjungos paramos dalis Lietuvoje atitenka susisiekimo sektoriui, susisiekimo ministras J. Narkevičius į prezidentūrą nepakviestas – vietoj jo čia – viceministras.

Antradienį valdantieji priėmė sprendimą ignoruoti prezidento raginimus ir J. Narkevičių palikti poste. Premjeras sako, kad jo neįtikino prezidento pareiškimas, jog ministras susisiekimo sektoriuje įdarbino saviškius.

„Šia prasme ne prezidentas labiausiai kaltas, jis dėl savo patirties politikoje stokos galbūt pasako tai, ko nereikėtų pasakyti, labiausiai kalta yra jo komanda, kuri neparengia tinkamai medžiagos“, – mano politologė Jūratė Novagrockienė.

Panašaus konflikto būta neseniai. Tuometis aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas įsivėlė į vadinamojo Vijūnėlės dvaro skandalą: per ministrą Druskininkų meras esą bandė nelegalų statinį įteisinti. Prezidentė Grybauskaitė iš premjero Algirdo Butkevičiaus reikalavo principingo sprendimo dėl šio ministro.

„Aš kalbu apie politinę atsakomybę, kurią turi prisiimti tiek premjeras, tiek Vyriausybės nariai“, – tąsyk sakė D. Grybauskaitė.

Tuometis premjeras prezidentūros spaudimą ignoravo ir ministrui leido tęsti darbą.

„Dėl to, kad aš esu ne tik Ministras Pirmininkas, bet ir žmogus, ir žinau, kad čia yra sukurtas spektaklis“, – aiškino tada A. Butkevičius.

Kitas derybų etapas dėl ilgamečio Europos Sąjungos biudžeto dalybų numatytas vasario pabaigoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.