Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.15 19:03

Nauja šauktinių tvarka piktina besimokančius: ims studentai ir stabdys mokslus, kad pasivoliotų miške?

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2020.01.15 19:03

„Betvarkė“ – taip ketvirtakursis vaikinas vadina šiais metais pasikeitusią šaukimo į kariuomenę tvarką, kai į sąrašus įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai. Jo teigimu, yra geresnių būdų tarnauti valstybei nei „voliotis miške“ ir baiminasi dėl stabdomos karjeros. Vis dėlto tarnauti pakviestas studentas Rytas šypsosi, kad kitų baimė yra juokinga, kadangi tarnavimas kariuomenėje – „sveika ir vyriška veikla“.

„Kas čia per betvarkė? Kodėl šaukiami studentai, jei jiems tarnyba atidedama? Ims dabar studentai ir stabdys studijas, kad pasivoliotų miške. Aš savo valstybei galiu atlikti pareigą ne per tokias, kažkokias bereikšmes akcijas. Ko mums trūksta, tai išsilavinusių, šviesių žmonių, tai gal skatinkim jaunimą mokytis geriau“, – piktinasi ketvirto kurso studentas Tomas.

Pirmo kurso studentas Paulius sako sulaukęs kvietimo tarnauti kariuomenėje labai nenustebo, tačiau pripažįsta, kad dar nežino, ką pasirinks. Paulius neatmeta galimybės pasirinkti tarnauti vėliau.

„Šiuo metu viskas dar labai nauja, tačiau manau, kad tarnavimą atsidėsiu. Kadangi dabar studijuoju, nenoriu nutraukti savo studijų. Žinau, kad reikėtų metus praleisti ir per juos negalėsiu nei studijuoti, nei dirbsiu, galima sakyti, vienerius metus atsiliks gyvenimas. Bet čia smulkmena“, – svarsto vaikinas.

Ketvirto kurso studentas Matas sako, kad šiuo metu mokosi paskutiniame kurse, todėl tikrai neplanuoja tarnauti kariuomenėje. Vis dėlto vaikinas pripažįsta, kad jam dar nėra aiški sistema, kaip vyksta šauktinių atrankos, ir ką jis gali rinktis.

„Ėjimas tarnauti po metų gąsdina, esu tokių pažiūrų, kurios prasilenkia su kariuomene, todėl visą laiką sakiau, kad nenoriu tarnauti, bet dabar, kai esu pašauktas, neaišku, kaip bus. Tikriausiai vėliau teks eiti, tos baimės turės kur nors pasilikti. Yra žmonių, kuriems kariuomenė yra kaip ir gyvenimo būdas, jie tai suvokia kaip pareigą tėvynei, džiaugiasi fizine veikla. Bet esu tikras, kad žmonės, kurie neturi tokio noro tarnauti, gali kitais būdais atlikti pareigą tėvynei, nedėvėdami uniformos“, – įsitikinęs Matas.

Jis priduria, kad nesitikėjo, jog jį gali pašaukti tarnauti, tačiau pripažįsta tik dabar suvokęs pakviestųjų skaičių – šauktinių tarp jo pažįstamų ir draugų taip pat daug.

Tarnavimas kariuomenėje – „sveika ir vyriška“ veikla

Antro kurso studentas Rytas laikosi kiek kitokios nuomonės. Anot jo, ir anksčiau mąstė eiti tarnauti savo noru, kadangi tai – „labai sveika ir vyriška“ veikla.

„Gal už tai mane daužys pagaliais žmonės, bet šiais laikais vyriškumo žiauriai trūksta, manau, kad kariuomenė yra sveika. Tačiau dabar tai kertasi su studijomis, todėl atrodo, kad tai pristabdo tavo karjerą, o tai liūdna. Eisiu išsiaiškinti, kaip kas vyksta – jei bus privaloma važiuoti, tai pasiimsiu laisvus metus ir važiuosiu tarnauti. Kaip suprantu, pakvietė beveik visus – susirašiau su septyniais draugais, visus juos pakvietė“, – stebisi vaikinas.

Rytas pripažįsta, kad nenustebo gavęs šaukimą tarnauti, ypač šiuo metu, kai „su Iranu prasidėjo visi bajeriai“, todėl nuojauta, kad gali tekti tarnauti, buvo.

„Vis dėlto kai kurių baimė yra juokinga – jei esi tikrai užsiėmęs darbais, tada tarnavimas tikrai trukdys, bet jei gyvenime esi š...malys, tada tikrai nieko baisaus“, – juokiasi vaikinas.

Pasak studento, kitų vaikinų gąsdinimai, kad juos pašaukus į kariuomenę išvyktų į užsienį ar atsisakytų tapatybės, yra juokingi.

„Negi tave pakviečia į šauktinius, o tu sakai: varau į Londę, keičiu vardą ir pavardę. Nežinau, žmogau, kažkas negerai jau. Tokia nesąmonė. Taip, tai šokiruoja, nes jei esi tikrai dirbantis, bet kitose šalyse tai seniai priimta“, – juokauja vaikinas.

Kas keičiasi?

Į 2020 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašus yra įtraukti 38427 jaunuoliai, kuriems 18–23 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3828 karo prievolininkai.

Nuo šiemet į sąrašus taip pat yra įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai, tačiau jiems tarnyba yra automatiškai atidedama kaip ir anksčiau. Patekę į šauktinių sąrašą studentai turės apsisprendimo laisvę ir pasirinkti vieną iš trijų variantų: sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, nenutraukus studijų pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus, mokymai vyksta savaitgaliais) arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus).

Nepasirinkus nė vieno iš šių būdų, tarnyba studentams bus atidėta. Studentams dėl to papildomai kreiptis į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius nereikia. Tiems karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai – bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo. Pabaigę studijas jaunuoliai į šaukiamųjų sąrašus galės patekti tik vieną kartą.

Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2020 m. metinį šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks 19-oje kariuomenės dalinių. Dalis karių tarnybą pradės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur per pirmuosius du tarnybos mėnesius išeis bazinį karinį rengimą, o likusius septynis mėnesius tarnaus priskirtame dalinyje ir atliks kolektyvinį rengimą.

Pirmieji 2020 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės kovo viduryje, paskutinieji – lapkričio pabaigoje. Rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesiais bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 2700 karių.

Pagal Karo prievolės įstatymą, į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.

Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba primena, kad sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau gali teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.

Karo prievolininkų patogumui, regioniniai karo prievolės ir komplektavimo skyriai ir poskyriai dirba pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 08.00 iki 18.00 val., o penktadieniais – nuo 08.00 iki 16.45 valandos. Visų regioninių karo prievolės ir komplektavimo skyrių ir poskyrių kontaktus galima rasti interneto svetainėje: http://www.karys.lt/kontaktai.html. Taip pat visą informaciją apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje galite gauti paskambinę nemokama konsultavimo linija 8 800 12340.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi